Förgyllda och bronserade. Snidat krön med akantusblad och målad figurmedaljong. Signerade med Lago Lundéns runda stämpel, samt med Stockholms hallstämpel. En signerad EW (Eric Wahlberg, spegelmakare i Stockholm, burskap 1791. Lärde hos Lago Lundén 1780). Ljusarmar av mässing. Höjd 69, bredd 46 cm.
Förgyllningen med slitage. Ett glas och ett bakstycke senare. Senare ljusarmar.
Torsten Sylvén, Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Speglar och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Prisma 2000, auktionens spegellampetter avbildade sid. 230.
Lago Lundén samarbetade med flera av Stockholms kända spegelmakare.