Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829)Stockholm, Empire. | 45 000 SEK |
102 | BORDSPENDYL, Devaulx a Paris, Frankrike ca år 1800, Empire. | 30 000 SEK |
103 | BORDSPENDYL, 1800-talets början, empire. | Återrop |
104 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 10 000 SEK |
105 | BORDSUR, märkt T W Tornberg Stockholm/Médaille Dor Paris, 1800-tal. | 50 000 SEK |
106 | RAMAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska. | Återrop |
107 | DOSA, föreställande fältmarskalk Vitgenshtejn, Ryssland, 1800-talets första hälft, | 10 000 SEK |
108 | URNOR MED LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustavianska. | 75 000 SEK |
109 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 26 000 SEK |
110 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 38 000 SEK |
111 | URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 44 000 SEK |
112 | KNIVAR samt PASTEJKNIV, fyra delar, Älvdalen, 1800-tal. | 4 500 SEK |
113 | SALTKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800, Sengustavianska. | 11 000 SEK |
114 | TRÄDGÅRDSURNA. J&C G Bolinder Stockholm No 8. 1800-talets andra hälft. | 46 000 SEK |
115 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, J&C G Bolinder Stockholm No 24. | 22 000 SEK |
117 | Johan Wilhelm Palmstruch, SVENSK BOTANIK, Johan Wilhelm Palmstruch, 1-11[all published]. | Återrop |
118 | Peter Ohr I (Öhr) dryckeskanna, silver, Hamburg (verksam 1649-1662), barock. | 150 000 SEK |
119 | Israel Thelott, dryckeskanna, silver, Augsburg (verksam 1654-1696), barock. | 50 000 SEK |
120 | Johan Friedrich Straub, miniatyrdryckeskanna, silver, Karlstad (1674-1713). | 40 000 SEK |
121 | Niclas Fernlöf, dryckeskanna, silver, Karlstad 1742, senbarock. | 34 000 SEK |
122 | Dryckeskanna, mästarstämpel M, silver, London 1672,
Charles II. | 30 000 SEK |
123 | John Jackson, dryckeskanna, silver, London 1689, William and Mary. | 44 000 SEK |
124 | John Cory, muggar, ett par, silver, London 1704, Queen Anne. | 32 000 SEK |
125 | Kalk, silver, oidentifierad mästarstämpel, Österrike-Ungern, 1700-talets mitt, rokoko. | 14 000 SEK |
126 | Petter Åkerman, konfektskål, silver, Stockholm
1769, rokoko. | Återrop |
127 | Konfektskål, silver, oidentifierad mästarstämpel, troligen Wiborg 1762, rokoko. | 15 000 SEK |
128 | Olof Grubb, brännvinsskål, silver Hudiksvall 1800. | 10 000 SEK |
129 | Jonas Thomasson Ronander, kuddkarott, silver, Stockholm 1753, rokoko. | 24 000 SEK |
130 | Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1770, rokoko. | Återrop |
131 | Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm, 1772, rokoko. | Återrop |
132 | Jonas Thomasson Ronander, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1768, rokoko. | 11 000 SEK |
133 | Johann Gottfried Hildebrandt (verksam 1743–1778), sockerskrin, silver, Berlin, ca 1740-60, rokoko . | Återrop |
134 | Johan Wennerwall, kaffekanna, silver, Göteborg 1759, rokoko. | 70 000 SEK |
135 | Sven Nyberg, gräddsnäcka, silver, Varberg 1785. | Återrop |
136 | Claes Ekman, kaffekanna, silver, Kristinehamn 1774. | 28 000 SEK |
137 | J. Henrik Frodell, kaffekanna, silver, Stockholm 1797, gustaviansk. | 12 000 SEK |
138 | Pehr Zethelius, mockakanna/mjölkkanna, Stockholm 1807. Gustaviansk. | Återrop |
139 | Johan Fredrik Wildt, kaffekanna, silver, Stockholm 1790, gustaviansk. | Återrop |
140 | Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1798, gustaviansk. | Återrop |
141 | Anders Lundquist, kaffekanna, silver, Stockholm 1817, empire. | Återrop |
142 | Pehr Zethelius, Sockerskrin, silver, Stockholm 1797, gustavianskt. | Återrop |
142A | Jacob Lampa, sockerskålar, ett par silver, Stockholm 1778, rokoko. | 32 000 SEK |
143 | Pehr Zethelius, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1780 och 1781, gustavianska. | 15 000 SEK |
144 | Mikael Nyberg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1795, Gustavianska. | 10 000 SEK |
145 | Erik Bengtsson Starin, bägare, silver, Stockholm 1695, karolinsk. | 125 000 SEK |
146 | Gustaf Stafhell d ä, bägare, silver, Stockholm 1742. | 24 000 SEK |
147 | Lorens Stabeus, bägare, silver, Stockholm 1755. | 11 000 SEK |
148 | Daniel Lundström, bägare, silver, Stockholm 1784. | 8 500 SEK |
149 | Paul de Lamerie och David Willaume, ljusstakar, ett par lika, silver, London 1748, George II. | Återrop |
150 | Lucas von der Hagen, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1728, senbarock. | 36 000 SEK |
151 | Swante Striedbeck, ljusstakar, ett par, silver, verksam i Stralsund 1763-1776, rokoko. | 105 000 SEK |
152 | Stephan Halling, ljusstakar, ett par, silver, Örebro 1775. Rokoko. | Återrop |
152A | Anders Schotte, ljusstakar, ett par, silver, Uddevalla 1777. Rokoko. | Återrop |
153 | Pehr Zethelius, kandelabrar för två ljus, ett par, silver, Stockholm 1799, gustavianska. | Återrop |
154 | Stephan Westerstråhle, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1793, gustavianska. | 80 000 SEK |
155 | Ljusstakar, fyra stycken snarlika, silver, 3 av Petter Eneroth, Stockholm , en Michael Barkman, Varberg, gustavianska. | 60 000 SEK |
156 | Olof Hellbom, ljusstakar, ett par, silver, Stockolm 1798, sengustavianska. | 32 000 SEK |
157 | Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796, sengustavianska. | 65 000 SEK |
158 | Isak Sauter, nattljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1772, rokoko. | 40 000 SEK |
159 | Lorenz Vick, nattljusstakar, ett par, silver, Ulricehamn 1773, rokoko. | 75 000 SEK |
160 | Pehr Zethelius, bordssurtout, silver, Stockholm 1799, sengustaviansk. | Återrop |
161 | Dosa, silver, ostämplad, möjligen Sverige omkring 1700, barock. | Återrop |
162 | Sked med kronknopp, silver, ostämplad, Skandinavien 1500-tal. | 14 000 SEK |
163 | SKED, med kerubknopp, silver, oidentifierad mästarstämpel, troligen Sverige 1500-talets slut, renässans. | 42 000 SEK |
164 | Sked, silver med dubbel kerubknopp, okänd stockholmsmästare (verksam -1596-1630-), renässans. | 12 000 SEK |
165 | Albrekt Lockert, sked med dubbel kerubknopp, silver Stockholm (verksam 1623-1653-), barock. | 18 000 SEK |
166 | Sked, med dubbel kerubknopp, silver, sannolikt Stockholm omkr 1600, omstämplad av Johan Nützel,1705. | 38 000 SEK |
167 | SKED med fruktknopp, ostämplad, silver, Sverige tidigt 1600-tal, renässans. | 10 000 SEK |
168 | SKED, med dubbel kerubknopp, silver, Sverige, 1600-tal, renässans. | 6 500 SEK |
169 | Sked med kerubknopp med fyra huvuden, silver, otydlig mästarstämpel, Skandinavien 1600-tal. | 10 000 SEK |
170 | Sked med kronknopp, silver, oidentifierade stämplar, Skandinavien 1600-tal. | 8 000 SEK |
171 | Sked med dubbel kerubknopp, silver, ostämplad, Sverige 1600-talets senare del. | 6 000 SEK |
172 | Anders Larsson, sked, silver Norrköping (verksam 1636-1670), barock. | 10 000 SEK |
173 | Resebestick i originalschatull, förgyllt silver, otydlig mästarstämpel, Paris 1798-1809. | 6 500 SEK |
174 | Dessertbestick, 18 delar, silver och glas, sannolikt Tyskland 1800-tal. | 5 000 SEK |
175 | Paul Storr, terrin med lock, silver, London 1803, George III. | 41 000 SEK |
176 | William Allen III, korg, silver, London 1804. | 7 000 SEK |
177 | Garrard's, skrivställ, silver, London 1827. | 8 000 SEK |
178 | TIFFANY & CO, karaff, silver, omkring år 1900. | 6 000 SEK |
179 | Gustav Lindgren, kaffekanna och gräddkanna, silver, S:t Petersburg 1827. | 9 500 SEK |
180 | Fedor Frolow, brödkorg, silver, Moskva 1838. | 8 000 SEK |
181 | Fruktkorg, silver, oidentifierad mästare, S:t Petersburg 1861, | 15 000 SEK |
182 | Bägare med lock, oidentifierad mästare, silver, Moskva 1857. | Återrop |
183 | Kåsa, silver, oidentifierad mästare, Moskva 1873. | 5 000 SEK |
184 | Teglashållare, silver, oidentifierad mästare, S:t Petersburg 1873. | 42 000 SEK |
185 | Vasily Agafonov sannolikt, dryckeskanna, silver och emalj, Moskva 1899-1908. | 38 000 SEK |
186 | Orest Kurljukow, brännvinsskål, silver och emalj, Moskva 1908-17. | 22 000 SEK |
187 | Fedor Rückert, skål, silver och emalj, Moskva, 1899-1908. | 85 000 SEK |
188 | FABERGÉ, korg, silver, Moskva 1894. | 50 000 SEK |
189 | Fabergé, dopbestick, 5 delar, silver, Moskva 1899-1908. | 22 000 SEK |
190 | FABERGÉ, verkmästare Michael Perchin, Vodkakopp silver, S:t Petersburg 1908-17. | 75 000 SEK |
191 | Guidon, Rémond, Gide et Cie, dosa, guld och emalj, Genève 1792-1801, Louis XVI. | 32 000 SEK |
192 | Firma Soumin, tillverkarstämpel Ivan S Britzin (Brizyn) cigarettetui, guld och emalj på silver, S:t Petersburg 1908-1917. | 38 000 SEK |
193 | WA Bolin, Silverjubileumsklocka, silver och onyx, Moskva 1912-1917. | Återrop |
194 | Henri de Bary, fickur, silver, sannolikt sent 1600-tal. | 85 000 SEK |
195 | Markwick, fickur, silver, London troligen sent 1600-tal. | 11 000 SEK |
196 | Johan Khornman (Kornman), fickur, silver, möjligen Österrike omkring 1700, | 26 000 SEK |
197 | G Masterman, fickur silver, sent 1700-tal, London. | 22 000 SEK |
198 | Edward Prior, fickur för den turkiska marknaden, silver, London 1824. | 12 000 SEK |
199 | Fickur med repeter, guld, ca 1820. | 28 000 SEK |