Modern Art + Design 598

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
103Sigurd Persson, kaffekanna, Stockholm 1958, sterling, smed Karl Ivan Karlsson.70 000 SEK
104Sigurd Persson, kaffeservis, 3 delar, sterling silver, Stockholm 1949-50 (kaffekannan), smed Olle Kvist.Återrop
105Bengt Liljedahl, bricka, Stockholm 1975, sterling.20 000 SEK
106Kristian Nilsson, collier, Stockholm 1983. 18k rödguld, ca 0.20 ct.18 000 SEK
107Karl-Heinz Sauer, tekanna, Västerås 1986.16 000 SEK
108Bo Klevert, ljusstakar, ett par, Stockholm 2005, sterling.7 500 SEK
109Ferdinand Boberg, 6 st stolar, jugend, Sverige ca 1900.8 000 SEK
110JUGEND, spegel med konsolbord.15 000 SEK
111Knut Fjaestad, bord, Sverige, jugend ca 1900.250 000 SEK
112Ferdinand Preiss, skulptur "The Torch Dancer", Frankrike ca 1925.90 000 SEK
113Elsa Tennhardt, ljusstakar, ett par, E & J Bass Company, New York ca 1928, nysilver.Återrop
114Carl Hörvik, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal.210 000 SEK
115Carl Hörvik, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal.240 000 SEK
116Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.46 000 SEK
117Anna Petrus, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.24 000 SEK
118Folke Bensow, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk, ca 1925.105 000 SEK
119Ture Ryberg, rabattomfång, gjutjärn, "Jon", Näfveqvarns bruk.20 000 SEK
120Folke Bensow, "Taburett No: 2", två stycken, Näfveqvarns bruk, formgiven ca 1925.Återrop
121HELGE WERNER, tillskriven, golvlampa, Swedish Grace, 1920-tal.9 000 SEK
122Carl Malmsten, bord, Nordiska Kompaniet för Grand Hotel, Stockholm ca 1925.65 000 SEK
123SWEDISH GRACE, spegel, tenn, signerad Hj Bergman.11 000 SEK
124SWEDISH GRACE, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.19 000 SEK
125Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.38 000 SEK
126Axel Einar Hjorth, skrivbord, sannolikt modell "Sport", Nordiska Kompaniet, ca 1933.75 000 SEK
127Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Wärmdö", Nordiska Kompaniet, ca 1935.22 000 SEK
128Axel Einar Hjorth, spegel, sannolikt modell "Sport" och bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.38 000 SEK
129Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, troligen "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.38 000 SEK
130Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, troligen "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.48 000 SEK
131Axel Einar Hjorth, stolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.32 000 SEK
132Axel Einar Hjorth, bokhylla "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.42 000 SEK
133Axel Einar Hjorth, skåp "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.85 000 SEK
134Axel Einar Hjorth, tillskriven, taburett, furu, Nordiska Kompaniet, sannolikt 1930-tal.65 000 SEK
135Axel Einar Hjorth, bord "Mora", Nordiska Kompaniet 1930, beställare Stockholmsutställningen 1930.320 000 SEK
136Anna Petrus, skulptur, lejon, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1972.17 000 SEK
137ESTRID ERICSON, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn 1920-tal.18 000 SEK
138Anna Petrus, spegel, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929, variant av modell 322.340 000 SEK
139ALVAR ANDERSSON, Hyresgästernas Möbelaffär sannolikt, bord, Stockholm 1930.50 000 SEK
140Hjalmar Jackson, skrivbord/biblioteksbord, Stockholm ca 1934.700 000 SEK
141Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1940-50-tal.48 000 SEK
142Josef Frank, skåp, tapetserat med Sydenham Edwards handkolorerade botaniska gravyrer, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.400 000 SEK
143Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 965.15 000 SEK
144Josef Frank, skrivbord, "Schatullskrivbordet", Firma Svenskt Tenn, före 1985, modell 1022.28 000 SEK
145Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, före 1985.50 000 SEK
146Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.105 000 SEK
147Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.42 000 SEK
148Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.40 000 SEK
149Josef Frank, "Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, modell 881, 1960-70-tal.115 000 SEK
150Carl Malmsten, bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.42 000 SEK
151OSCAR NILSSON, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.85 000 SEK
152David Rosén, satsbord, 3 delar, "571-005", Futura-serien, AB Nordiska Kompaniet, lanserat 1953.32 000 SEK
153Carl Malmsten, soffgrupp "Samspel" av fyra fåtöljer, AB Record, Bollnäs, 1950-tal.36 000 SEK
154Harald Notini, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, sannolikt 1940-tal.Återrop
156Greta Magnusson Grossman, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, 1950-tal.44 000 SEK
157Kerstin Hörlin-Holmquist, Canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.60 000 SEK
158Kerstin Hörlin-Holmquist, fåtölj, "Stora Eva", ur Paradiset, Triva-serien, Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping 1950/60-tal.18 000 SEK
159Erik Chambert, stolar, 6 st "Poem", Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1950-tal.36 000 SEK
160Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, mässing, Markaryd 1960-70-tal, modell T 363/12.26 000 SEK
160AHans-Agne Jakobsson, vägglampor, ett par, "Estrella V-258", Markaryd, sannolikt 1960-tal.15 000 SEK
161Stig Lindberg, skulptur "Månfisken", patinerad brons, Skandia Present 1970-tal, no 208.14 000 SEK
162Jonas Rooth, ljuskrona, glas, Kivik 1999.20 000 SEK
163Alvar Aalto, fåtöljer ett par, modell 400, sannolikt Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, 1930-40-tal.55 000 SEK
164Alvar Aalto, golvlampa, modell "A 811", Valaistustyö, Finland 1950-60-tal.75 000 SEK
165Alvar Aalto, bordslampa, Valaistustyö, Finland 1950-tal, modell A 704.70 000 SEK
166Børge Mogensen, fåtöljer, ett par, "Spanska Stolen", Fredericia Stolefabrik, Danmark.40 000 SEK
167Børge Mogensen, bänk, Fredericia Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal modell 5272.40 000 SEK
168Børge Mogensen, bänk, Fredericia Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal, modell 5272.38 000 SEK
169Hans J. Wegner, "Kohornsstolen/ Cowhorn chair", sex stycken, "JH-505", Johannes Hansen, Danmark 1950-60.560 000 SEK
170Hans J. Wegner, "Kohornsstolen/ Cowhorn chair", två stycken, "JH-505", Johannes Hansen, Danmark 1950-60.105 000 SEK
171Hans J. Wegner, matbord med klaffar, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.35 000 SEK
172Hans J. Wegner, fåtölj "Bamse/ Papa Bear", AP-stolen, 1950-60-tal.61 000 SEK
173Hans J. Wegner, "Påfågelstolen/ Peacock chair", Johannes Hansen, Danmark, 1950-tal.40 000 SEK
174Hans J. Wegner, ett par "Folding chairs," modell 512, Johannes Hansen, Danmark 1950-tal.75 000 SEK
175Hans J. Wegner, skrivbord, teak och ek med stålstag, "JH 571", Johannes Hansen, Danmark 1950-60-tal.240 000 SEK
176Hans J. Wegner, "Bachelor's chair/ "Jakkens Hvile", Johannes Hansen, Danmark ca 1959.85 000 SEK
177TORSTEN JOHANSSON, bänk med fåtölj- och bordsmodul, A.J Iversen, Danmark 1953.20 000 SEK
178Finn Juhl, stolar, 6 st "Egyptian Chairs", Niels Vodder, Danmark, 1950-60-tal.500 000 SEK
179Finn Juhl, matbord "Judas", Niels Vodder, Danmark, 1960-tal.300 000 SEK
180Ib Kofod Larsen, sideboard, palisander, Seffle Möbelfabrik, 1960-tal.75 000 SEK
181JØRGEN HØVELSKOV, stol "Harpan", Christensen & Larsen, Danmark efter 1968.19 000 SEK
182JØRGEN HØVELSKOV, stol "Harpan", Christensen & Larsen, Danmark efter 1968.17 000 SEK
183Jacob Kjaer, karmstol, modell "B 47", Danmark 1954.34 000 SEK
184Jacob Kjaer, skrivbord, Jacob Kjaer Møbelhaandvaerk, Köpenhamn, Danmark ca 1960.40 000 SEK
185Jacob Kjaer, karmstol, Jacob Kjaer Møbelhaandvaerk, Köpenhamn, Danmark ca 1960.10 000 SEK
186Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, fåtöljer, ett par, "Boomerang FD-134", France & Daverkosen, Danmark 1950-tal.26 000 SEK
187Poul Kjaerholm, soffa, 'PK-31-3', E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.85 000 SEK
188Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK-31", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.46 000 SEK
189Poul Kjaerholm, bord, "PK-59", E Kold Christensen, Danmark.16 000 SEK
190Carlo Scarpa, ljuskrona "Polyhedron", Venini, Italien 1960-tal.75 000 SEK
191ITALIENSK FORMGIVARE, spegel, 1900-talets mitt.13 000 SEK
192PAOLO VENINI, "Palotta", taklampa, Venini, Italien 1970-tal.Återrop
193Eero Saarinen, fåtölj "Womb Chair" med fotpall, Knoll International, USA.30 000 SEK
194Charles & Ray Eames, fåtölj med ottoman "Lounge chair", Herman Miller, USA.48 000 SEK
195BOK, KATALOGER, 4 ST. OCH BROSCHYRER, 2 ST. om Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad.2 400 SEK
196Märta Måås-Fjetterström, DRAPERIER, 1 par, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 213 x 127,5 respektive 212,5 x 126,5 cm, båda signerade AB MMF.25 000 SEK
197Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Hästhagen", flossa, ca 350,5 x 225,5 cm, signerad AB MMF.60 000 SEK
198Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ståndaren", flossa, ca 293 x 187 cm, signerad MMF.50 000 SEK
199Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Il Greco", flossa, ca 246 x 172 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
200Barbro Nilsson, MATTA, "Smultronstråna", flossa, ca 228 x 165,5 cm, signerad AB MMF BN.59 000 SEK
201Barbro Nilsson, MATTA, "Nellicka", flossa, ca 228 x 158,5 cm, signerad AB MMF BN.26 000 SEK
202Barbro Nilsson, MATTA, "Gröningen", flossa, ca 285,5 x 217 cm, signerad AB MMF BN.120 000 SEK