Nr. | Föremål | Ändringar |
6 | SWEDISH GRACE, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal. | Glaskupor med nagg och små kantsprickor. |
12 | SKÅP, ett par, tillskrivna Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianska, omkring år 1790. | Exportförbud |
73 | BORDSUPPSATS, "Monument Antique", Louis XVI, möjligen från Pierre Gouthières verkstad 1760-tal. | Sockel med små nagg. |
84 | Märkt MC, okänd mästare, bägare, silver, sannolikt (Trondheim runt 1600-talets mitt). | Bägaren skulle även kunna vara märkt av Matz Christensen (verksam i Viborg 1662-1666). |
108 | Otydlig mästarstämpel, sannolikt Genève 1700-talets slut, dosa i guld och emalj. | Guld 18K. Total vikt 144 gram. |
109 | DOSA, guld, emalj och miromosaik, otydliga stämplar, sannolikt Genève 1800-talets förra hälft. | Guld 18K. |
119 | MATTA, rölakan, 305,5 x 205,5 cm, signerad AGDA ÖSTERBERG. | skador, hål |
128 | 14 stycken vinglas av Hessisk modell, 1700-tal. | En med skadad fot. |
162 | Öyvind Fahlström, "Stegar", 1961. | " |
163 | Alexander Calder, "Grass". | Titel "Grass". Gouache och tusch. Verket är registrerat med arkivnr A28213 hos Calder Foundation, New York. |
165 | "Électricité - Dix rayogrammes de Man Ray et un texte de Pierre Bost", 1931. | Följerätt (d) |
179 | Johan David Swartz (Schwartz), Konung Karl XII av Sverige (1682-1718). | Exportförbud. |
237 | "Brottarna". | Materialet är alabaster, ej marmor. |
245 | Alexander Calder, "Supertitieux". | Titel "Supertitieux". Gouache and ink on paper. Verket är registrerat med arkivnr A13028 hos Calder Foundation, New York. |
267 | Nathalia Edenmont, "Humble", 2010. | Följerätt (d) |
268A | Lucio Fontana, Concetto Spaziale. | The work will be assigned an archive number by the Fontana Foundation, Milan in January 2017. |
270 | László Moholy-Nagy, Untitled (FGM206), 1925-28. | Följerätt utgår ej. |
283 | FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL. Kristus undervisar i templet. | Painted on walnut and probably Italian. |
286 | HENRI HAYDEN, signerad Hayden. Troligen utförd 1912-13. Duk. | Certifikat utfärdat av Pierre Célice daterat 22 november 2016 medföljer.
Konstverket kommer att upptas i den kommande catalogue raisonné. |
306 | STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912). | Japan, Meiji (1868-1912). |
322 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | Please note the image shown in the pdf and printed version is lot 323. |
323 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | Please note the image in the printed version and pdf is lot 322. |
358 | KJOL, broderat siden, höjd 98 cm (av vilket 80 cm är siden), Kina sen Qingdynasti (1644-1912). | Storleken minskad. |
474B | LOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800. | Kanten med två små lagningar och en hårspricka circa 20 cm. |
495 | PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | Glazecrack to one of the figurescenes. |
508 | VAS, porslin, Qingdynastin, Daoguangs märke och period (1821-50). | The vase has a restored area to the neck where two pieces have been out - total 8/10cm in a U-shape. Some minor surface scratches, otherwise good condition. |
581 | BROSCH i form av en blomkvist med gammalslipade diamanter totalt ca 10.00 ct. Sent 1800-tal. | En liten diamant saknas. |
675 | RING med en 9.55 ct obehandlad rosa safir samt briljantslipade diamanter. Certifikat från Gübelin. | 14K roséguld |