Decemberauktionen + Asiatiska 597

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
6SWEDISH GRACE, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal.Glaskupor med nagg och små kantsprickor.
12SKÅP, ett par, tillskrivna Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianska, omkring år 1790.Exportförbud
73BORDSUPPSATS, "Monument Antique", Louis XVI, möjligen från Pierre Gouthières verkstad 1760-tal.Sockel med små nagg.
84Märkt MC, okänd mästare, bägare, silver, sannolikt (Trondheim runt 1600-talets mitt).Bägaren skulle även kunna vara märkt av Matz Christensen (verksam i Viborg 1662-1666).
108Otydlig mästarstämpel, sannolikt Genève 1700-talets slut, dosa i guld och emalj.Guld 18K. Total vikt 144 gram.
109DOSA, guld, emalj och miromosaik, otydliga stämplar, sannolikt Genève 1800-talets förra hälft.Guld 18K.
119MATTA, rölakan, 305,5 x 205,5 cm, signerad AGDA ÖSTERBERG.skador, hål
12814 stycken vinglas av Hessisk modell, 1700-tal.En med skadad fot.
162Öyvind Fahlström, "Stegar", 1961."
163Alexander Calder, "Grass".Titel "Grass". Gouache och tusch. Verket är registrerat med arkivnr A28213 hos Calder Foundation, New York.
165"Électricité - Dix rayogrammes de Man Ray et un texte de Pierre Bost", 1931.Följerätt (d)
179Johan David Swartz (Schwartz), Konung Karl XII av Sverige (1682-1718).Exportförbud.
237"Brottarna".Materialet är alabaster, ej marmor.
245Alexander Calder, "Supertitieux".Titel "Supertitieux". Gouache and ink on paper. Verket är registrerat med arkivnr A13028 hos Calder Foundation, New York.
267Nathalia Edenmont, "Humble", 2010.Följerätt (d)
268ALucio Fontana, Concetto Spaziale.The work will be assigned an archive number by the Fontana Foundation, Milan in January 2017.
270László Moholy-Nagy, Untitled (FGM206), 1925-28.Följerätt utgår ej.
283FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL. Kristus undervisar i templet.Painted on walnut and probably Italian.
286HENRI HAYDEN, signerad Hayden. Troligen utförd 1912-13. Duk.Certifikat utfärdat av Pierre Célice daterat 22 november 2016 medföljer. Konstverket kommer att upptas i den kommande catalogue raisonné.
306STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912).Japan, Meiji (1868-1912).
322VAS, porslin. Transition, 1600-tal.Please note the image shown in the pdf and printed version is lot 323.
323VAS, porslin. Transition, 1600-tal.Please note the image in the printed version and pdf is lot 322.
358KJOL, broderat siden, höjd 98 cm (av vilket 80 cm är siden), Kina sen Qingdynasti (1644-1912).Storleken minskad.
474BLOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800.Kanten med två små lagningar och en hårspricka circa 20 cm.
495PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.Glazecrack to one of the figurescenes.
508VAS, porslin, Qingdynastin, Daoguangs märke och period (1821-50).The vase has a restored area to the neck where two pieces have been out - total 8/10cm in a U-shape. Some minor surface scratches, otherwise good condition.
581BROSCH i form av en blomkvist med gammalslipade diamanter totalt ca 10.00 ct. Sent 1800-tal.En liten diamant saknas.
675RING med en 9.55 ct obehandlad rosa safir samt briljantslipade diamanter. Certifikat från Gübelin.14K roséguld

Utdragna föremål

Nr.
256
268
328
335
474A

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
261CARL GUSTAF PILO, hans ateljé, olja på duk.