"Stegar", 1961
Signerad Öyvind Fahlström och daterad 1961. Anteckningar a tergo är ej utförda av konstnären och felaktiga. Tempera, emaljfärg, tusch och collage på duk 33 x 42 cm.
"
Galerie Daniel Cordier, Paris.
Privatsamling Sverige.
Bukowskis, november 2002, katnr 352
Galerie Bel'Art, "Öyvind Fahlström - verk 1950-1976", 2003, kat nr 10, avbildad i katalogen.
Mjellby konstmuseum, "Med världen som spelplan - Öyvind Fahlström", 3 juni - 16 september 2007.
I Öyvind Fahlströms egen verkförteckning som Stegar, utförd i januari, 1961.
Mjellby konstmuseum, "Med världen som spelplan - Öyvind Fahlström", 3 juni - 16 september 2007, utställningskatalog, avbildad sid 49.