Nr. | Föremål | Klubbat pris |
300 | PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti (1664-1912). | 22 000 SEK |
301 | SKÅL, porslin. Qing dynastin med Daoguangs sigillmärke. | 80 000 SEK |
302 | PRAKTVAS, porslin. Qing dynastin med Guangxus märke och period (1875-1908). | 115 000 SEK |
303 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. | 32 000 SEK |
304 | SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med märke i rött. | Återrop |
305 | TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 45 000 SEK |
306 | KRUKA, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | Återrop |
307 | SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 15 000 SEK |
308 | SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Guangxus märke. | 10 000 SEK |
309 | TULPANVASER, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 7 500 SEK |
310 | VÄGGVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 11 000 SEK |
311 | TESKÅL, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke och period (1796-1820). | 16 000 SEK |
312 | SNUSFLASKA med PROPP, porslin. Sen Qingdynasti. | 4 000 SEK |
313 | SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | Återrop |
314 | SNUSFLASKOR, två stycken, keramik. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | Återrop |
315 | SKEDAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 3 000 SEK |
316 | URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
317 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
318 | GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal. | 5 000 SEK |
319 | URNA, porslin. Sen Qingdynasti (1662-1912). | 10 000 SEK |
320 | TEDOSA, porslin. Qingdynastin, signed Sun Shengyuan, in the year of Yiyou (1885). | Återrop |
321 | VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
322 | PRAKTVASER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal med sigillmärke i rött. | 36 000 SEK |
323 | SKÅL, porslin. Troligen Republik, 1900-tal. | 6 500 SEK |
324 | VAS, porslin. Republik, med Yongzheng fyra karaktärers märke i rött. | Återrop |
325 | YTTERFODER, ett par, porslin. Kina, 1900-talets första hälft. | 14 000 SEK |
326 | MEIPINGVAS, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 540 000 SEK |
327 | FAT, porslin. Ming dynastin, med Chenghuas sex karaktärers märke och period (1465-87). | 210 000 SEK |
328 | URNA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
329 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
330 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
331 | SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
332 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 5 500 SEK |
333 | SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 5 000 SEK |
334 | SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620). | Återrop |
335 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 5 000 SEK |
336 | FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
337 | CHICKENPOT, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 3 000 SEK |
338 | KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
339 | KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
340 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 16 000 SEK |
341 | SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal. | Återrop |
342 | RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
343 | RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal. | 12 000 SEK |
344 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Kangxis sex karaktärers märke och period (1662-1722). | Återrop |
345 | FAT, porslin. Qingdynastin, with Kangxis six character mark and period (1662-1722). | Återrop |
346 | KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 22 000 SEK |
347 | URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
348 | FAT, porslin. Qingdynasty, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
349 | VASER med LOCK, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 8 000 SEK |
350 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
351 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
352 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
353 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
354 | PALL/PIDESTAL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 30 000 SEK |
355 | STEKFAT med VÄRMEHUV, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). | 40 000 SEK |
356 | SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 6 000 SEK |
357 | TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
358 | KANNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
359 | STEKFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
360 | KORGAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
361 | SERVIS, 11 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 18 000 SEK |
362 | CHOKLADKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
363 | FAT, kompaniporslin. Qingdynasti, Qianlong (1736-95). | Återrop |
364 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
365 | TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
366 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
367 | TERRINER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
368 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
369 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 12 000 SEK |
370 | FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96). | 6 000 SEK |
371 | TAZZA, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke. | 70 000 SEK |
372 | VAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke. | 660 000 SEK |
373 | KRUKA, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
374 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
375 | URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 16 000 SEK |
377 | PRAKTVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 60 000 SEK |
378 | VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 34 000 SEK |
379 | TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
380 | FAT på FOT, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
381 | STEKFAT, porslin. Sen Qingdynasti. | Återrop |
382 | UPPSATTSSKÅLAR med LOCK, tre stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 13 000 SEK |
383 | PILGRIMKRUS, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
384 | FAT, porslin. Sen Qingdynasti med sigillmärke. | 6 500 SEK |
385 | TUMLARE, av Lorenz Ott, Nürnberg (verksam 1587-1632). Renässans. | 49 000 SEK |
386 | KONFEKTFAT, av Johan Erhard I Heuglin, Augsburg 1689-1692. Barock. | 22 000 SEK |
387 | DRYCKESKANNA, av David Schwestermüller I, Augsburg 1669-1673. Barock. | 40 000 SEK |
387B | KALLSKÅLSSKÅL MED LOCK, av Friedrich Richter, (verksam i Stockholm 1668-1700-), före 1689, karolinsk barock. | 450 000 SEK |
388 | BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut. | 6 500 SEK |
389 | BRÄNNVINSSKÅL, av Christian Gudjohan, (Jönköping 1699-1705). Senbarock. | 15 000 SEK |
390 | RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (1694-1733). Barock. | 16 000 SEK |
391 | BÄGARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal. | 20 000 SEK |
392 | TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal. | 15 000 SEK |
393 | MINIATYRDRYCKESKANNA, ostämplad, Sverige 1700-talets förra hälft. | 7 500 SEK |
394 | SKRIN, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt Tyskland 1700-talets förra hälft. Senbarock. | Återrop |
395 | TEDOSOR, ett par, av Thomas Parr I, London 1719. Senbarock. | 24 000 SEK |
396 | Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock. | 38 000 SEK |
397 | Niclas Warneck, Karlstad 1760. Dryckeskanna. | 35 000 SEK |
398 | Christoffer Bauman, Hudiksvall 1777. Brännvinsskål. | 17 000 SEK |
399 | TEDOSA, otydliga stämplar, Hamburg 1700-talets andra hälft. | Återrop |