Nr. | Föremål | Klubbat pris |
203 | RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap. | 40 000 SEK |
204 | MÅLNING, kinesisk eller japansk kopia i Tangstil efter äldre original, troligen 12-1400-tal. | 70 000 SEK |
205 | RULLMÅLNING, troligen Japan med kinesisk montering, 1800-tal. | 18 000 SEK |
206 | FÄRGTRÄSNITT, pentatyk, Utagawa Sadahide (1807-1873), "Yokohama koeki seiyojin kamotsu unso no zu". | Återrop |
207 | RULLMÅLNING, Korea, Joseondynastin, sent 1800-tal. | Återrop |
208 | BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul". | 12 000 SEK |
208A | BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan. | 24 000 SEK |
209 | HERBERT C. WHITE, Peking the Beautiful. Shanghai, China: The Commercial Press, Limited, 1927. | 13 000 SEK |
210 | KARTA, "Carte La Plus Generale et qui Comprend la Chine, La Tartarie Chinoise, et le Thibet...", Jean B D'Anville, 1737. | 9 000 SEK |
211 | GLASMÅLNINGAR, ett par. Qingdynastin, omkring 1800. | 40 000 SEK |
212 | SCHATULL, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
213 | SCHATULL, lack. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
214 | SKÅP, cinnoberlack. Qingdynastin, 1700-tal. | 160 000 SEK |
215 | Opiumbricka, trä med inläggningar i pärlemor. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
216 | SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907). | 42 000 SEK |
217 | KUDDE, keramik. Troligen norra Songdynastin, 900/1000-tal. | 22 000 SEK |
218 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | 6 500 SEK |
219 | FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 8 000 SEK |
220 | VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | 6 500 SEK |
221 | URNA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
222 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
223 | PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
224 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). Med Chenghuas sex karaktärers märke. | Återrop |
225 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
226 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 000 SEK |
227 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 2 000 SEK |
228 | TEDOSA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 000 SEK |
229 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
230 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 17 000 SEK |
231 | RÖKELSEKAR med LOCK, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722. | Återrop |
232 | STÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
233 | SKULPTUR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
234 | PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs märke och period (1821-1850). | 42 000 SEK |
235 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
236 | VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
237 | GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
238 | RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912). | Återrop |
239 | RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin med Chenghuas sex karaktärers märke. | 24 000 SEK |
240 | VAS, blanc de chine. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
241 | TEDOSA, blanc de chine. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | 4 500 SEK |
242 | VATTENCISTERN, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 20 000 SEK |
243 | BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-talets förra hälft. | 22 000 SEK |
244 | SERVERINGSFAT med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
245 | FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
246 | URNOR med LOCK, ett par, porslin. Samson, 1800-tal. | 8 000 SEK |
247 | URNA, porslin. Japan, 1600-tal. | Återrop |
248 | BUDDHAFIGUR, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | 11 000 SEK |
249 | FAT samt TALLRIKAR, 19 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
250 | MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 4 000 SEK |
251 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
252 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 32 000 SEK |
253 | SERVIS, 73 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
254 | SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
255 | TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 75 000 SEK |
256 | STEKFAT, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
257 | CREMEKOPPAR med LOCK, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
258 | TALLRIKAR, 35 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
259 | FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
260 | TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
261 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1936-1795). | 4 500 SEK |
262 | SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
263 | TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). | 12 000 SEK |
264 | TALLRIKAR, sex stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). | Återrop |
265 | KOPP, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 500 SEK |
266 | KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
267 | SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
268 | VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 500 SEK |
269 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
270 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
271 | VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 14 000 SEK |
272 | POTTA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
273 | TEKANNA med LOCK, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
274 | KAROTTER med LOCK, ett par, porslin. Kanton, Qingdynastin 1800-tal. | Återrop |
275 | BÅLSKÅL med FAT, vapenporslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft, Kanton. | 10 000 SEK |
276 | PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. Med Kangxis sex karaktärers märke. | 30 000 SEK |
277 | VASER/BORDSLAMPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
278 | TEDOSA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
279 | YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | 8 000 SEK |
280 | CADOGANKANNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
281 | VASER, ett par, keramik. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
282 | FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 15 000 SEK |
283 | FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal. | 6 000 SEK |
284 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 000 SEK |
285 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
286 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
287 | VASER/PARAPLYSTÄLL, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | Återrop |
288 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
289 | VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
290 | SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongsmärke. | 12 000 SEK |
291 | ALTARLJUSSTAKAR, ett par, keramik. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
292 | YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
292A | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med sigillmärke. | 175 000 SEK |
293 | VAS, porslin. Sen Qingdynasti. | 11 000 SEK |
293A | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
294 | LYKTA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 500 SEK |
295 | PRAKTURNOR, ett par, porslin. Troligen sen Qingdynasti med Yongzhengs märke. | 240 000 SEK |
296 | FAT, tre stycken, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1820-50). | 40 000 SEK |
297 | PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti med märke. | Återrop |
298 | FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
299 | FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |