217
676690

KUDDE, keramik. Troligen norra Songdynastin, 900/1000-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Citzhou, cremefärgad glasyr, centralt motiv av gosse lekandes i trädgård. Runt sidorna fortlöpande växtslinga. Mått 23x18,7x10,5 cm. Inpressat märke i botten.

Provenance: From the Collection of Rolf Lampa, born November 8th 1922. For more information, see below.

Sprickor, glasyrnagg, slitage.

Proveniens

From the Collection of Rolf Lampa, born November 8th 1922, Lappland, Sweden. Rolf Lampa and his wife Git has been passionate collectors of Antiques and Art and they have traveled the world to find them.