Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | DAOISTISK DIGNITET, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
102 | BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
103 | SKULPTUR, trä. 16/1700-tal. | Återrop |
104 | BODHISATTVA, trä. Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
106 | BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Tibet, 14/1500-tal. | Återrop |
107 | BUDDHA AKSOBHYA, förgylld kopparlegering. Tibet eller Nepal, 14/1500-tal. | 80 000 SEK |
109 | AMITAYUS, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal. | 65 000 SEK |
110 | DAKINI, förgylld kopparlegering. Sarvabuddhadakini, Tibet, 1800-tal. | 125 000 SEK |
111 | FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 16/1700-tal. | 8 000 SEK |
112 | THANGKA, Tibet, 1800-tal. Porträtt av Dalai Lama sittande med lärjeungar i ett molnigt bergslandskap. | 125 000 SEK |
113 | THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini. | 120 000 SEK |
114 | KANNA med LOCK, metall. Tibet 1800-tal. | 28 000 SEK |
115 | RITUELLT VINOFFERKÄRL (Jue), brons. Troligen Shang dynastin (1600-1046 f.Kr.). | Återrop |
116 | ALTARGARNITYR, tre delar, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
117 | PAGOD, brons. Qingdynasty (1644-1912). | 160 000 SEK |
118 | VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
119 | VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
120 | VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912). | Återrop |
121 | RÖKELSEKAR, kopparlegering. Qingdynastin, troligen 1700-tal med Xuandes sex karaktärers märke. | 10 000 SEK |
122 | VASER, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 20 000 SEK |
123 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | Återrop |
124 | RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
125 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 1800-tal. | 22 000 SEK |
126 | RÖKELSEKAR, brons. Troligen sen Qing med arkaiserande märke. | 11 000 SEK |
127 | GUANYIN, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
128 | VAS med LOCK, kalcedon. Kina, 1900-talets mitt. | Återrop |
129 | HÄNGE, nefrit. Sen Qingdynasti. | 10 000 SEK |
130 | PENSELBAD, bärnsten. Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
131 | DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
132 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | 3 200 SEK |
133 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
134 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
134A | SKULPTUR/HÄNGE, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
135 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynstin (1644-1912). | Återrop |
135A | SKULPTUR, bärnsten. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
136 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
137 | OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
138 | OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | 12 000 SEK |
139 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
140 | OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
141 | FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
142 | HÄNGE, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
143 | KOPPAR med LOCK, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal. | 2 000 SEK |
144 | VASER, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
145 | VAS, cloisonné. Qingdynastin, sent 1700-tal. | 6 500 SEK |
146 | VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
147 | VAKTELTERRINER med LOCK, ett par, cloisonné. Qingdynastin (1664-1912). | 15 000 SEK |
148 | BRICKA, cloisonné. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
149 | MYNT/VIKT, silver, Qingdynastin, Guangxu (1875-1908). | Återrop |
150 | SKRIVSTÄLL, silver. Kina, tidigt 1900-tal. | 5 000 SEK |
151 | COASTER, nefrit och silver. Märkt Edward E Farmer, New York, Sterling. | 10 000 SEK |
152 | DIVERSE SMYCKEN, parti. Bl.a. silver, pärlemor och guld. Kina, sen Qing dynasti och 1900-tal. | 6 500 SEK |
153 | TRÄSTÄLL, Hongmu. Qing dynastin (1644-1912). | 11 000 SEK |
154 | FIGURIN, trä. Kina, 1900-tal. | Återrop |
155 | PENSELMUGG, bambu. Skuren dekor, tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
156 | ARMSTÖD, bambu. Kina, troligen sen Qing. | 2 000 SEK |
157 | BORD, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
158 | DEKORDELAR, tre stycken, trä. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 500 SEK |
159 | PANELER med dreamstone, åtta stycken. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |
160 | SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal. | 85 000 SEK |
161 | ROCK. Broderat siden. Höjd 129 cm. Kina sen Qingdynasti. | 16 000 SEK |
162 | ROCK. Broderat siden. Höjd 145,5 cm. Kina sen Qingdynasti. | 19 000 SEK |
163 | ANTIK TEXTIL. Ylle med rika broderier. Höjd 168 cm. Kina sen Qingdynasti. | 15 000 SEK |
164 | KESI. Siden, guldtråd och bemålning. Kina sen Qingdynasti. 72 x 42.5 cm utan ram. | 12 000 SEK |
165 | TYGRULLAR, 2 st, siden. 777 x 71 respektive 702 x 72 cm. Kina sen Qingdynasti. | 42 000 SEK |
166 | TYGRULLAR, 2 st, siden. 1125,5 x 75,5 respektive 425 x 65,5 cm. Kina 1900-talets förra hälft. | 40 000 SEK |
167 | GALLERIMATTA. Semiantik Kina. 762,5 x 71,5 cm. | 9 500 SEK |
168 | MATTA. Semiantik Kina. 358 x 275,5 cm. | 15 000 SEK |
169 | MATTA. Semiantik Kina. 120,5 x 231,5 cm. | Återrop |
170 | MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 181 x 61,5 cm. Kina. | Återrop |
171 | MEDITATIONSMATTA. Semiantik Ningxia. 817 x 61 cm. Kina. | Återrop |
172 | MEDITATIONSMATTA. Semiantik Ningxia. 186 x 64 cm. Kina. | Återrop |
173 | MATTA. Antik Ningxia. 160,5 x 71 cm. Kina sen Qing dynasti. | Återrop |
174 | MEDITATIONSMATTOR, 3 ST. Semiantika, Kina. 197 x 70,5, 203 x 69 respektive 203,5 x 67 cm. | Återrop |
175 | MEDITATIONSMATTA. Antik Ningxia. 165 x 59 cm. Kina sen Qing dynasti. | Återrop |
176 | MATTA. Antik Tibet. 162 x 88,5 cm. Sen Qingdynasti. | 11 000 SEK |
177 | MEDITATIONSMATTA. Semiantik Kina. 205 x 69,5 cm. | Återrop |
178 | MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 177,5 x 61,5 cm. Kina. | Återrop |
179 | PELARMATTA, FRAGMENT. Inramad. Semiantik Kina. 123 x 66 cm (med ram 151 x 87,5 cm). | Återrop |
180 | MATTA. Semiantik Ningxia. 283 x 175,5 cm. Kina. | Återrop |
181 | MEDITATIONSMATTOR, 2 ST. Antika Ningxia. 122,5 x 62,5 respektive 302,5 x 62,5 cm. Kina sen Qingdynasti. | Återrop |
182 | MATTOR, 1 PAR. Antika Ningxia. 125 x 68,5 respektive 127,5 x 68,5 cm. Kina sen Qingdynasti. | Återrop |
183 | MÅLNING, kopia av okänd konstnär, fritt efter målning av Song Huizong (1082-1135), Qingdynastin, troligen 1800-tal. | Återrop |
184 | RULLMÅLNING, en daoistisk Shuilu-målning av okänd konstnär, Qingdynastin, 1700-tal. | 55 000 SEK |
185 | MÅLNING, okänd konstnär, motiv med skator. Qingdynastin, troligen 1700-tal. | 24 000 SEK |
186 | RULLMÅLNING, okänd konstnär i Qiu Yings stil (c 1494-1551), Qingdynastin, troligen 1800-tal. | 55 000 SEK |
187 | RULLMÅLNING, signerad Chen Rong, daterad Dao Guang ding you, korresponderande med 1837. | 210 000 SEK |
188 | RULLMÅLNING, kopia efter målning av Gao Fenghan (1683-1748), Qingdynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
189 | RULLMÅLNING med KALLIGRAFI. Troligen av kvinnlig konstnär (Yinhu från Tongjin), Qingdynastin (1644-1912). | 34 000 SEK |
189A | MÅLNING, guldfasaner bland trädpioner. Qingdynastin, 1800-tal. | 44 000 SEK |
191 | RULLMÅLNING, oidentifierad konstnär, sen Qingdynastin (1644-1912). | 36 000 SEK |
192 | RULLMÅLNING, Song-stil, oidentifierad konstnär signerad Wu Zhu, sen Qingdynastin (1644-1912). | 20 000 SEK |
193 | MÅLNING, figurscen, oidentifierad konstnär. Kopia efter Jiang Lian (ca 1796-ca 1840), sen Qingdynastin (1644-1912). | 32 000 SEK |
194 | MÅLNING, Ming-stil, sen Qingdynastin, (1644-1912). | 12 000 SEK |
195 | RULLMÅLNING, oidentifierad konstnär, Wan Shouqis (1603-1652) efterföljd, sen Qingdynastin (1644-1912). | 16 000 SEK |
196 | ALBUMBLAD, Okänd konstnär, motiv från Pekingopera "Wu Lei Zhen", sen Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
197 | ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn. | 3 200 SEK |
198 | ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn. | 3 200 SEK |
199 | ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn. | 3 200 SEK |
200 | RULLMÅLNING, Jiang Jun (1847-1919), signerad, landskap i Yuankonstnären Ke Jiusi's stil. | 7 500 SEK |