112
711811

THANGKA, Tibet, 1800-tal. Porträtt av Dalai Lama sittande med lärjeungar i ett molnigt bergslandskap.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 340 - 1 790 EUR
1 420 - 1 900 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Färgpigment och guld på bomullsduk. 68 x 46,8 cm. Duken ihopsydd av två delar. Inskriptioner på baksidan, på figurerna.

Slitage, färgbortfall, mindre defekter.

Proveniens

Konstnären Einar Jolin (1890-1976), och med hans egenhändiga anteckingar på bakstycket: "Tibetansk temperamålning inköpt hos Astberg 1941 av Einar Jolin. Denna underbara Tibetanska målning är kankse den av mina asiatiska konstverk som jag älskar mest. Vilken fantasi och teknisk fulländning".

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?