Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1279 | VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | Återrop |
1280 | BORDSUR, av Johan Gottlieb Steuer, Tyskland 1600-talets slut, Barock. | 42 000 SEK |
1281 | BORDSUR, Barock, 1600-talets andra hälft. | 38 000 SEK |
1282 | BORDSPENDYL, av John Ellicott (1706-1772), London, 1700-talets mitt. | 95 000 SEK |
1283 | BORDSPENDYL, av Gustaf Undén, Empire, 1800-talets början. | 50 000 SEK |
1284 | BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI. | Återrop |
1285 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | Återrop |
1285A | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | Återrop |
1286 | SKELETTUR. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 12 000 SEK |
1287 | BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800, Directoire. | Återrop |
1288 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire. | Återrop |
1288A | BORDSPENDYL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. | 55 000 SEK |
1289 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire. | 18 000 SEK |
1290 | BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren, verksam i Stockholm 1811-1839, Empire. | 32 000 SEK |
1291 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 6 000 SEK |
1292 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 13 000 SEK |
1293 | BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren (1774-1839), urmakare i Stockholm från 1811, Empire. | 15 000 SEK |
1294 | BORDSPENDYL, av Eugene Hazart (1838-1891, bronsmakare i Paris), Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
1295 | UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Pierre Philippe Thomire, Paris, 1800-talets början, Empire. | 90 000 SEK |
1296 | BORDSUPPSATSER, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 28 000 SEK |
1297 | PARFYMBRÄNNARE, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 42 000 SEK |
1298 | PRYDNADSURNOR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut. | 11 000 SEK |
1299 | URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk. | 40 000 SEK |
1300 | URNOR, ett par. Ryssland, 1800-tal. | Återrop |
1301 | TAZZA. Frankrike, 1800-tal. | 11 100 SEK |
1302 | ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | Återrop |
1303 | ELDHUND, Frankrike, 1800-talets mitt. | 4 000 SEK |
1304 | ELDHUND, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil. | 6 000 SEK |
1305 | SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire. | 28 000 SEK |
1306 | LOCK. Limoges, 1500/1600-tal. | 7 800 SEK |
1307 | RELIEFER, två stycken, Barock, omkring år 1700, troligen Danzig. | 34 000 SEK |
1308 | SKULPTUR, Hercules, Venedig cirka 1600, tillskriven Niccolò Roccatagliata (Italien, verksam 1593–1636). | 65 000 SEK |
1309 | POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal. | Återrop |
1310 | POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal. | 6 000 SEK |
1310A | SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock. | 65 000 SEK |
1311 | SKULPTURER, två stycken, sengotiska, 1400-tal, troligen Nordtyskland. | 50 000 SEK |
1312 | DALAHÄST. Tillskriven Stikå Erik Hansson (1823-1897), Risa, Mora. | 120 000 SEK |
1312A | RAMAR med Grillska vapnet, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
1313 | STJÄRNGLOB, Cary's New Celestial Globe, London 1816. | 22 000 SEK |
1313A | FARTYGSMODELL. England, tidigt 1800-tal. | 40 000 SEK |
1314 | RAMAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 34 000 SEK |
1315 | RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 28 000 SEK |
1316 | KARL XIII, två brev om erövringen av Norge 1814. Daterade Uddevalla 27 juli resp 9 augusti. | Återrop |
1317 | FELIX MENDELSSOHN BARTHOLDY (1809-1847), egenhändigt signerat brev, daterat Leipzig 17 augusti 1840. | 14 000 SEK |
1318 | INGMAR BERGMAN (1918-2007), anteckningsbok med handskrivet drama, embryot till "Hets", 1930-tal. | 20 000 SEK |
1319 | INGMAR BERGMAN (1918-2007), 21 handskrivna brev, daterade 1938-1940 . | 7 000 SEK |
1320 | INGMAR BERGMAN (1918-2007), brev med kritteckning, signerat Putte. Daterat Stockholm 27 juni 1939. | 7 000 SEK |
1321 | BÉLA BÁRTOK (1881-1945), elva egenhändigt skrivna och signerade brev och brevkort. I huvudsak daterade Budapest 1930-38. | 33 000 SEK |
1322 | POKAL med samtida men ej ursprungligt LOCK, glas. Tyskland samt locket Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | 3 500 SEK |
1323 | VINGLAS, två stycken. 1700-tal. | 5 000 SEK |
1324 | VINGLAS. Tyskland, 1700-tal. | 3 000 SEK |
1325 | VINGLAS, fem stycken. Tyskland, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1326 | VINGLAS, två stycken. 1700-tal. | 5 300 SEK |
1327 | VINGLAS, två stycken. Nöstetangen, Norge, 1700-tal. | 8 000 SEK |
1328 | VAS/BÄGARE, brun marmoriserad glasmassa. ''Tschirnhausenglas'', Böhmen, 1800-talets första hälft. | 9 000 SEK |
1329 | BÄGARE med LOCK, grönt glas. Ryssland, Empire, 1800-tal. | 47 000 SEK |
1330 | BÖLLOPSPOKAL, glas, Danmark, daterat 1860. | Återrop |
1331 | MINNESPOKAL, glas. Tyskland, 1800-tal. | Återrop |
1332 | GLASSERVIS, 27 delar. Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander. | 24 000 SEK |
1333 | GLASSERVIS, 72 delar. Kosta, "Junior", 1900-tal. | 20 000 SEK |
1334 | Kosta Boda, GLASSERVIS, 58 delar. Kosta, "Odelberg". | 12 000 SEK |
1335 | FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal. Troligen familjen Grues manufaktur. | Återrop |
1336 | SKÅLFAT, majolika. Italien, Castelli,, 16/1700-tal. Troligen av familjen Grues manufaktur. | Återrop |
1337 | FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal. | Återrop |
1338 | FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal. | Återrop |
1339 | APOKTEKSKRUS, majolika. Castelli, Italien, 1600-tal. | Återrop |
1340 | KOPP, majolika. Italien, Castelli, 16/1700-tal. | Återrop |
1341 | SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, daterad 25/11 (17)66. | 8 500 SEK |
1342 | FAT, fajans. Rörstrand, daterat 9/5 (17)70. | 8 000 SEK |
1343 | PRAKTURNA med LOCK, flintgods. Marieberg, 1790-tal. | 9 500 SEK |
1344 | TAVLA, porslin. Meissen, 1700-tal. | Återrop |
1345 | FIGURIN, porslin. Meissen, "Crie de Paris", 1745. Krimskramsförsäljaren. | Återrop |
1346 | KOPP med FAT, porslin. Meissen, omrking 1740. | Återrop |
1347 | KAFFESERVIS, åtta delar, porslin. Meissen, 1763-74. | Återrop |
1348 | KOPPAR, fyra stycken, olika. 1700-tal. | 4 000 SEK |
1349 | TEDOSOR, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal. | Återrop |
1350 | KOPPAR med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal. | 3 500 SEK |
1351 | FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814). | 4 000 SEK |
1352 | MUGG med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814). | Återrop |
1353 | KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814). | Återrop |
1354 | FIGURIN, porslin. Derby, 1770-75. | 5 000 SEK |
1355 | NICKEDOCKA, porslin. Meissen, 1800-talets slut. | 14 000 SEK |
1356 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Berlin, 1800-tal. | Återrop |
1357 | PRAKTURNA, porslin. Berlin, 1800-tal. | Återrop |
1358 | CHOKLADKOPP med FAT, porslin. Ryssland, Empire. | 90 000 SEK |
1359 | KOPP med FAT, porslin. Ryssland, Empire, 1800-talets första hälft. | 22 000 SEK |
1360 | EQUELLE med LOCK, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal. | 9 000 SEK |
1361 | TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. Nikolaj I:s tid (1825-55). | 20 000 SEK |
1362 | ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal. | Återrop |
1363 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St: Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period (1825-55). | 22 000 SEK |
1364 | TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Frankrike, 1800-tals första hälft. | 12 000 SEK |
1365 | SERVIS, 31 delar porslin. Paris, Frankrike, 1800-tal. | Återrop |
1366 | GLASSKÖLJARE, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 17 000 SEK |
1367 | CREMEKOPPAR med FAT, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 20 000 SEK |
1368 | VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, Danmark, 1900-tal. | Återrop |
1369 | VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal. | Återrop |
1370 | KAFFEKOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark. | 13 000 SEK |
1371 | ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 4 000 SEK |
1372 | TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | Återrop |
1373 | SKÅL, porslin."Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 3 200 SEK |