Bärnsten. Snidad dekor av två ovala scener föreställande Ikaros resp. amoriner som bär vintunna. Ca 5x7,5 cm.
Skador, lagningar.
Carl Ulrik Palm (1864-1954).
Seipel, Wilfried, Bernstein für Thron und Altar, Eine Ausstellung des Kunsthistorischen Museums Wien 2006, jämför föremål sid. 100.
Relieferna har troligen ursprungligen suttit på en möbel.