Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Helsinki Winter Sale F504
Auktion:
Selected Gifts E1128
Auktion:
Curated Timepieces – november F529
Auktion:
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Auktion:
Jerns Vapensamling E1122
Auktion:
En svensk privatsamling F578
Auktion:
The Beautiful Line F593
Auktion:
Design Jewellery Online E1100
Auktion:

Klassiska 589

 
1400 föremål
1089. Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap.
1089. Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1090. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, olja på koppar.
1090. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, olja på koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1091. Jan van Os, Marin med segelskutor vid kusten.
1091. Jan van Os, Marin med segelskutor vid kusten.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1092. PIETER VAN BREDAEL, Tillskriven. Olja på duk, ej signerad.
1092. PIETER VAN BREDAEL, Tillskriven. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1094. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
1094. Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1095. David Teniers d.y Hans krets, Vinskörden.
1095. David Teniers d.y Hans krets, Vinskörden.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1096. Peter Paul Rubens Hans krets, David och Abigail.
1096. Peter Paul Rubens Hans krets, David och Abigail.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1097. JACQUES LOUIS DAVID, hans krets. Olja på duk, ej signerad.
1097. JACQUES LOUIS DAVID, hans krets. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1098. Carlo Cignani Efter, Caritas, Allegori över kärleken.
1098. Carlo Cignani Efter, Caritas, Allegori över kärleken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1099. JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på duk, signerad och daterad 1842.
1099. JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på duk, signerad och daterad 1842.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1101. Pieter Hardime, Blomsterstilleben med urna.
1101. Pieter Hardime, Blomsterstilleben med urna.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1105. GOTTFRIED KNELLER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.
1105. GOTTFRIED KNELLER, Hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1106. Giovanni Antonio Pellegrini Hans krets, Lucretias död.
1106. Giovanni Antonio Pellegrini Hans krets, Lucretias död.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1108. Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam, Kvinna rensandes fisk.
1108. Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam, Kvinna rensandes fisk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1109. Bartholomeus Maton Tillskriven, Läraren och eleven.
1109. Bartholomeus Maton Tillskriven, Läraren och eleven.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1110. Gotfried Schalcken Hans efterföljd, I ljusets sken.
1110. Gotfried Schalcken Hans efterföljd, I ljusets sken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1111. Theodor Rombouts Efter, Kortspelarna.
1111. Theodor Rombouts Efter, Kortspelarna.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1113. Giovanni Domenico Ferretti Hans krets, Soldater till häst.
1113. Giovanni Domenico Ferretti Hans krets, Soldater till häst.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1114. Antonio Calza Hans krets, Kavalleribatalj mellan turkar och kristna.
1114. Antonio Calza Hans krets, Kavalleribatalj mellan turkar och kristna.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1115. Slaget vid Wien 1683.
1115. Slaget vid Wien 1683.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1116. Jan Wyck Tillskriven, Elegant jaktsällskap.
1116. Jan Wyck Tillskriven, Elegant jaktsällskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1117. HENDRICK VERSCHURING, Olja på pannå, signerad.
1117. HENDRICK VERSCHURING, Olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1118. Jan Wyck Tillskriven, Ryttarsällskap på jakt.
1118. Jan Wyck Tillskriven, Ryttarsällskap på jakt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1119. Drottning Maria Teresia av Österrike (1717-1780) som gudinnan Minerva.
1119. Drottning Maria Teresia av Österrike (1717-1780) som gudinnan Minerva.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1121. KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad.
1121. KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1122. Thomas Wyck Tillskriven, Markandsscen.
1122. Thomas Wyck Tillskriven, Markandsscen.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1123. Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, Badande nymfer.
1123. Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, Badande nymfer.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1124. Niclas Lafrensen d.ä., Regentlängd, kung Gustav Vasa - kung Fredrik I.
1124. Niclas Lafrensen d.ä., Regentlängd, kung Gustav Vasa - kung Fredrik I.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1125. Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland.
1125. Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1126. Inloppet till Stockholm från Saltsjösidan.
1126. Inloppet till Stockholm från Saltsjösidan.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1128. Johan Fredrik Martin, "Norr Malms Torg", ur: "Svenska Vuer".
1128. Johan Fredrik Martin, "Norr Malms Torg", ur: "Svenska Vuer".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1131. AUGUSTIN DAHLSTEEN, Tuschlavering, Signerad A. Dahlsteen.
1131. AUGUSTIN DAHLSTEEN, Tuschlavering, Signerad A. Dahlsteen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1132. Louis Masreliez, Skulpturer från Villa Albani, Rom.
1132. Louis Masreliez, Skulpturer från Villa Albani, Rom.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1133. Mansporträtt.
1133. Mansporträtt.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1134. JACQUES ANDRÉ PORTAIL, Tillskriven. Kritteckning, ej signerad.
1134. JACQUES ANDRÉ PORTAIL, Tillskriven. Kritteckning, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1134A. Jean-Antoine Watteau Hans krets, Figurstudier.
1134A. Jean-Antoine Watteau Hans krets, Figurstudier.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1135. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL , Rödkritor, ett par, ej signerade.
1135. FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL , Rödkritor, ett par, ej signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1138. Flickansikte, studie.
1138. Flickansikte, studie.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1139. MICHELANGELO MAESTRI, gouche, Signerad Mich. Ang. Maestri fece in Roma.
1139. MICHELANGELO MAESTRI, gouche, Signerad Mich. Ang. Maestri fece in Roma.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1140. FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.
1140. FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1141. PIERRE-ALEXANDRE WILLE, Tillskriven, rödkrita, ej signerad.
1141. PIERRE-ALEXANDRE WILLE, Tillskriven, rödkrita, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1145. Benjamin Patersson, "La banque de l'empire a St. Petersbourg".
1145. Benjamin Patersson, "La banque de l'empire a St. Petersbourg".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1146. Antoine-Ignace Melling Hans krets, Vy över Konstantinopel från Eyüp.
1146. Antoine-Ignace Melling Hans krets, Vy över Konstantinopel från Eyüp.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1151. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
1151. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1156. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1156. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1158. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1158. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1159. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.
1159. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1160. SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
1160. SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1161. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1161. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1162. VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1162. VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1166. SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800.
1166. SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1172. BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.
1172. BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1174. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
1174. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1175. BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1175. BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1178. FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814.
1178. FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1180. BRASSKÄRM, 1700-talets slut. Gustaviansk.
1180. BRASSKÄRM, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1181. BORD. Renässansstil, 1800-tal.
1181. BORD. Renässansstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1182. MATBORD. England, 1800-tal.
1182. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK