Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1524 | SOFFA, SAMT KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal. | 46 000 SEK |
1525 | SOFFA. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI. | 32 000 SEK |
1526 | DUCHESSE BRISÉE, tre delar. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 28 000 SEK |
1527 | BERGERE. Frankrike, 1800-tal. | Återrop |
1528 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 52 000 SEK |
1529 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 52 000 SEK |
1530 | KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 15 000 SEK |
1531 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 22 000 SEK |
1532 | KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 14 000 SEK |
1533 | KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
1534 | KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 9 000 SEK |
1535 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | Återrop |
1536 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
1537 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
1538 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 28 000 SEK |
1539 | KARMSTOL, av Olof Eriksson, Strekered, Lindome (1754-1808). Gustaviansk. | 13 000 SEK |
1540 | KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI. | 9 000 SEK |
1541 | KARMSTOLAR, sex stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 36 000 SEK |
1542 | STOLAR, fyra + två stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 34 000 SEK |
1543 | STOLAR, ett par, av Francois Reuze (1716-1799), mästare i Paris 1743. Louis XV. | 38 000 SEK |
1544 | STOLAR, ett par, av Francois Reuze (1716-1799), mästare i Paris 1743. Louis XV. | 8 000 SEK |
1545 | STOLAR, åtta stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Svenska modellen. | 55 000 SEK |
1546 | STOLAR, tolv stycken snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800. | 16 000 SEK |
1547 | STOLAR, tio stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 80 000 SEK |
1548 | STOLAR, fyra stycken, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska. | 26 000 SEK |
1549 | STOLAR, sex stycken, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 20 000 SEK |
1550 | STOLAR fem stycken snarlika, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska. | 38 000 SEK |
1551 | STOLAR, fyra stycken, tillskrivna Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | Återrop |
1552 | STOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Sengustavianska. | 5 000 SEK |
1553 | BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut. | 11 000 SEK |
1554 | TABURETTER, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt. | 11 000 SEK |
1555 | TABURETTER, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 9 000 SEK |
1556 | TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 42 000 SEK |
1557 | TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 9 500 SEK |
1558 | TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 9 500 SEK |
1559 | BANKETTER, tre stycken. Sengustavianska, 1800-talets början. | 13 000 SEK |
1560 | FOTPALLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | Återrop |
1561 | SPEGEL. Barock, 1700-talets början. Burchardt Prechts art. | 38 000 SEK |
1562 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 40 000 SEK |
1563 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko. | 40 000 SEK |
1564 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1771. Rokoko. | 36 000 SEK |
1565 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 18 000 SEK |
1566 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Tidig rokoko. | 13 000 SEK |
1567 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 28 000 SEK |
1568 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 30 000 SEK |
1569 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko. | 24 000 SEK |
1570 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko. | 28 500 SEK |
1571 | SPEGEL. Senbarock, 1700-talets mitt. | 26 000 SEK |
1572 | SPEGEL. England, 1700-talets mitt. Senbarock. | 20 000 SEK |
1573 | SPEGEL. Stockholmsarbete. Transition rokoko/gustaviansk, 1770-tal. | 30 000 SEK |
1574 | SPEGEL. Transition, rokoko/gustaviansk, 1770-tal. | 13 000 SEK |
1575 | SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut. | Återrop |
1576 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk. | 16 000 SEK |
1577 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 26 000 SEK |
1578 | SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
1579 | SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk. | 28 000 SEK |
1580 | SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal. | Återrop |
1581 | SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 8 000 SEK |
1582 | SPEGLAR, ett par. Italien, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
1583 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Burchardt Prechts art. Senbarock, tidigt 1700-tal. | 28 000 SEK |
1584 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par snarlika, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko. | 70 000 SEK |
1585 | SPEGELLAMPETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 36 000 SEK |
1586 | SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
1587 | SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
1588 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Gustaf Egelström (verksam Stockholm 1790-1806). Sengustavianska. | 50 000 SEK |
1589 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil. | 30 000 SEK |
1590 | APPLIQUER, för två ljus, ett par. Nordeuropa, 1700-talets slut. | 65 000 SEK |
1591 | APPLIQUER, för tre ljus, fyra stycken. Louis XV-stil, 1800-tal. | 14 000 SEK |
1592 | LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut. Hagamodell. | 160 000 SEK |
1593 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 200 000 SEK |
1594 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
1595 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 30 000 SEK |
1596 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | Återrop |
1597 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 32 000 SEK |
1598 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. | 85 000 SEK |
1599 | LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 13 000 SEK |
1600 | LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal. | 28 000 SEK |
1601 | LJUSKRONA, för tretton ljus. Karl Johan, 1820/30-tal. | 26 000 SEK |
1602 | LJUSKRONA, för fyra ljus. Mellaneuropa, omkring år 1800. | Återrop |
1603 | LYKTA, för två ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. | 20 000 SEK |
1604 | AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början. | 46 000 SEK |
1605 | AMPEL, för sex ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | Återrop |
1606 | AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början. | 12 000 SEK |
1607 | AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 14 300 SEK |
1608 | AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil. | 23 000 SEK |
1609 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | 125 000 SEK |
1610 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | 15 000 SEK |
1611 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | Återrop |
1612 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
1613 | LAMPFÖTTER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 12 500 SEK |
1614 | BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Empirestil. | 5 000 SEK |
1615 | BORDSLYSTER, för tre ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | Återrop |
1616 | LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 4 500 SEK |
1617 | LÄSLAMPA, för två ljus. Senempire, 1800-talets mitt. | 5 000 SEK |
1618 | LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1500/1600-tal. | 18 000 SEK |
1619 | LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700. | 6 500 SEK |
1620 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut. | 8 000 SEK |
1621 | LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. | 13 000 SEK |
1622 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 24 000 SEK |
1623 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 28 000 SEK |