Nr. | Föremål | Klubbat pris |
610 | Anshelm Schultzberg, Vårlandskap, Grangärde. | 75 000 SEK |
611 | Anna Palm de Rosa, Utsikt över Norrbro med Kungliga Slottet och Operan. | 34 000 SEK |
612 | Johan Jacob Silvén, Sommarlandskap. | 9 500 SEK |
613 | ERIK WEDELIN, olja på duk,signerad E. Wedelin och daterad D.f 1874. | Återrop |
614 | Karl Nordström, "Två ungdomar i trädgården". | 100 000 SEK |
615 | PRINS EUGEN, duk uppklistrad på pannå, signerad Eugen och daterad 1906. | Återrop |
615A | Anders Zorn, Mandolinspelerskan. | Återrop |
616 | Carl Larsson, Lilla Hyttnäs. | 46 000 SEK |
617 | Gunnar Widforss, "Waterfalls". | 16 000 SEK |
618 | Gunnar Widforss, Träd, Yosemite Valley. | 32 000 SEK |
619 | Oskar Bergman, Fallande snö. | 14 000 SEK |
620 | Bernhard Oscarsson, Vintervy över Birger Jarlsgatan. | Återrop |
621 | Carl Larsson, "Utspökning" / "Esbjörn utklädd". | 2 800 000 SEK |
622 | Bruno Liljefors, "Uppländskt landskap". | 220 000 SEK |
623 | Carl Larsson, "Sven (med stämjernet)". | 650 000 SEK |
624 | Johan Tirén, Vadande samepojkar med hundar. | 35 000 SEK |
625 | CARL JOHANSSON, olja på duk, signerad Carl Johansson och daterad Dufed -84. | Återrop |
626 | Carl Larsson, "Härbre i vintersol". | 42 000 SEK |
627 | Johan Tirén, Vaktpasset. | 48 000 SEK |
628 | Helmer Osslund, "Abiskojokk". | Återrop |
629 | Helmer Osslund, Älvlandskap, Ångermanland. | 32 000 SEK |
630 | Helmer Osslund, "Höstdag vid Torne Träsk". | 102 000 SEK |
631 | Helmer Osslund, Rodnande skyar, Höga Kusten. | Återrop |
632 | Helmer Osslund, Från Italiens inland. | 115 000 SEK |
633 | Carl Larsson, "Nu är det jul igen" / "Julafton". | 2 250 000 SEK |
634 | Johan Ericson, Månsljus över viken. | 30 000 SEK |
635 | Georg von Rosen, "Sfinxen vid Gizeh". | 15 000 SEK |
636 | Robert Thegerström, "Uppe i bergen, Dalarö". | 6 500 SEK |
637 | Karl Nordström, "Villefranche från M:t Boron". | 12 000 SEK |
638 | Ivar Arosenius, Hustrun Eva med ros. | 12 000 SEK |
639 | JOHN BAUER, blandteknik, signerad J.B och daterad 10. | Återrop |
640 | Karl Nordström, "Stormdag med brytande sjö på klipporna". | 10 000 SEK |
641 | John Bauer, "En riddare red fram". | 450 000 SEK |
642 | Ernst Josephson, "Dynamiten". | 90 000 SEK |
643 | Ernst Josephson, "Blommans själ (Brevets hemlighet)". | 200 000 SEK |
644 | Jenny Nyström, "Göta, Svea och Freja". | 28 000 SEK |
645 | Elsa Beskow, "Flicka vid rödvinsbuske". | 34 000 SEK |
646 | Jenny Nyström, Lyckotomten. | 60 000 SEK |
647 | Bruno Liljefors, Orrtupp. | 70 000 SEK |
648 | Olle Hjortzberg, Stilleben med krasse och rosor. | 45 000 SEK |
649 | Henrik Nordenberg, Kvinna vid fönster. | 120 000 SEK |
650 | Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten". | 42 000 SEK |
651 | ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1890, signerad med blyerts. | Återrop |
652 | ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1898, signerad med blyerts. | Återrop |
653 | Anders Zorn, "Byst". | 10 200 SEK |
654 | Anders Zorn, "Fru Emma Zorn". | 18 000 SEK |
655 | Anders Zorn, "Grodan". | 8 000 SEK |
656 | ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1910, signerad med blyerts. | Återrop |
657 | Anders Zorn, "Fiskare i Saint Ives". | Återrop |
658 | ANDERS ZORN, etsning (I état II), 1900, signerad med blyerts, | Återrop |
659 | ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts. | Återrop |
661 | PRINS EUGEN, etsning, 1891, signerad med blyerts samt dedikation 'Till Thorsten Laurin'. | Återrop |
662 | Axel Fridell, "Mr. Simmons (Tidningsläsaren)". | 58 000 SEK |
663 | Edvard Munch, "Ingse Vibe". | 44 000 SEK |
664 | ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1916, signerad med blyerts. | Återrop |
665 | CARL LARSSON, etsning, 1896 (upplagan högst 15 exemplar), signerad med blyerts. | Återrop |
666 | Carl Larsson, "Självporträtt i målarblus". | 14 000 SEK |
667 | CARL LARSSON, etsning (II état av II), 1896 (upplagan högst 25 exemplar), signerad med blyerts. | Återrop |
668 | Samling om nio etsade självporträtt av Svenska konstnärer. | Återrop |
669 | Isaac Grünewald, "Självporträtt". | 8 000 SEK |
670 | ARTHUR SJÖGREN, färglitografisk affisch, 1895, tryckt av Generalstabens Litografiska Anstalt, Stockholm. | Återrop |
671 | ALBERT ENGSTRÖM, färglitografisk affisch, 1922, tryckt av A. Lindgren & Söner, utgiven av Propaganda Centralen N.E.J. | Återrop |
672 | David Petrovich Sterenberg, Porträtt av Majakowskij. | Återrop |
673 | David Petrovich Sterenberg, Stilleben (3). | Återrop |
674 | David Petrovich Sterenberg, Landskap (3). | Återrop |
675 | David Petrovich Sterenberg, Arbetare (2). | Återrop |
676 | Anders Zorn, "Självporträtt med modell II". | 38 000 SEK |
677 | Anders Zorn, "Zorn och hans hustru". | 28 000 SEK |
678 | Anders Zorn, "Théodore Roosevelt". | 7 000 SEK |
679 | Anders Zorn, "Grover Cleveland II". | 6 000 SEK |
680 | Anders Zorn, "Mrs. Clevland II". | 16 000 SEK |
681 | Anders Zorn, "Fatbur (Dalgarderob). | 8 000 SEK |
682 | Anders Zorn, "Söndagsmorgon". | 22 000 SEK |
683 | Anders Zorn, "Musik i stugan". | 4 000 SEK |
684 | Anders Zorn, "Irländska". | 30 000 SEK |
685 | Anders Zorn, "Valsen". | 75 000 SEK |
686 | Anders Zorn, "Natteffekt III". | Återrop |
687 | ANDERS ZORN, etsning (III état av V), 1892, signerad med blyerts. | Återrop |
688 | Anders Zorn, "Antonin Proust". | 12 000 SEK |
689 | Anders Zorn, "Auguste Rodin". | 5 500 SEK |
690 | Anders Zorn, "Axel Herman Hägg II". | 14 000 SEK |
691 | Anders Zorn, "Per Hasselberg". | 14 000 SEK |
692 | Anders Zorn, "Prins Eugen". | 7 000 SEK |
693 | ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1884, signerad med blyerts. | Återrop |
694 | ANDERS ZORN, etsning i rött, 1891 (upplagan 15-20 exemplar, troligen endast ett fåtal i rött), signerad med blyerts. | Återrop |
695 | Anders Zorn, "Turkisk dam med slavinna". | 19 000 SEK |
696 | ANDERS ZORN, etsning (III état av III), 1884, signerad i blyerts. | Återrop |
697 | Anders Zorn, "Cigarettrökerska I". | 14 000 SEK |
698 | Anders Zorn, "Cigarettrökerska II". | 22 000 SEK |
699 | ANDERS ZORN, etsning, ca. 1897 (upplagan 9-10 exemplar), signerad med blyerts. | Återrop |
700 | Anders Zorn, "Isabella Gardener". | 22 000 SEK |
701 | ANDERS ZORN, etsning (état III av III), 1901, signerad med blyerts. | Återrop |
702 | Anders Zorn, "Mrs. Thompson Seton". | 11 000 SEK |
703 | ANDERS ZORN, etsning, 1904 (upplagan 35 exemplar), signerad med blyerts. | Återrop |
704 | ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1898 (upplagan 18-20 exemplar), signerad med blyerts. | Återrop |
705 | Anders Zorn, "Sittande negress". | 8 000 SEK |
706 | ANDERS ZORN, etsning (I état av II), 1903 (fåtal exemplar), signerad med blyerts. | Återrop |
707 | ANDERS ZORN, etsning, 1884, signerad med blyerts. | Återrop |
708 | Anders Zorn, "Mormor III". | 11 000 SEK |
709 | ANDERS ZORN, etsning (troligen ej beskrivet état mellan I och II, före signturen i II état), 1884 signerad med blyerts. | Återrop |