Contemporary 579

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
102PIERO FORNASETTI, tallrikar, 16 st, "Astro Labio", Milano, Italien.11 000 SEK
103ALDO TURA, serveringsvagn, ishink och askfat, Italien, 1960-tal.12 000 SEK
104JONATHAN DE PAS, DONATO D'URBINO & PAOLO LOMAZZI, soffa, "Onda", Zanotta, Italien.13 000 SEK
105ETTORE SOTTSASS, vas samt skål på fot, Bitossi, Montelupo, Italien.15 000 SEK
106LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol "LC 4", Cassina, Italien.22 000 SEK
107LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol, "LC 4", Cassina, Italien.12 000 SEK
108EERO SAARINEN, matbord, "Tulip", Knoll International, USA.32 000 SEK
109STOLAR, 4 st, "Tulip", Eero Saarinen, Knoll International, USA.Återrop
110EERO SAARINEN, stolar, 4 st, "Tulip", Knoll International, USA.11 200 SEK
111PIERRE PAULIN, "Ribbon chair", Artifort, Holland, 1960-70-tal.14 000 SEK
112TOM DIXON & DAFT PUNK, soffbord, "Daft Punk coffee table", Habitat 2004.13 000 SEK
113LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol, "LC 4", Cassina, Italien.Återrop
114GIO PONTI, golvlampa "Pirellone", Fontana Arte, Italien.9 000 SEK
115René Magritte, MATTA. "Woman". Tuftad. 202 x 139 cm. Signerad Magritte 1923. Ege Art Line, Danmark 1980/90-tal.8 500 SEK
116Paul Klee, MATTA, ”Florentinisches villenviertel”. Maskingjord flossa. 202 x 138 cm. Efter ett konstverk från 1926 av Paul Klee.7 500 SEK
117Josef Frank, MATTA. "Matta nr 1". Handtuftad. 393 x 298 cm. Josef Frank, Svenskt Tenn.75 000 SEK
118Josef Frank, MATTA. "Matta nr 1". Handtuftad. 347 x 257 cm. Josef Frank, Svenskt Tenn/Kasthall.90 000 SEK
119Robert Indiana, MATTA. "Black on White", Chosen love. Handtuftad 1995. 246 x 245 cm. Robert Indiana.20 000 SEK
120Robert Indiana, MATTA. "White on Black", Chosen love. Handtuftad 1995. 242 x 245 cm. Robert Indiana.28 000 SEK
121Marianne Bergström, MATTA. Rya. 288 x 182 cm. Sverige-Finland, omkring 1970.8 000 SEK
122Verner Panton, MATTA, närmast rund. "Curve, beige". Maskingjord rya. Diameter 239-245 cm. Komponerad av Verner Panton.5 000 SEK
123Verner Panton, MATTA. "Square, Multi colour". Maskingjord rya. 196 x 134,5 cm. Komponerad av Verner Panton.16 000 SEK
124Verner Panton, TYGER, 3 ST. Bomullsvelour. Olika nyanser och mönster. Verner Panton.9 000 SEK
125Verner Panton, GARDINLÄNGD OCH TYGER, 3 ST. Bomullsvelour. Olika nyanser och mönster. Verner Panton.4 500 SEK
126Verner Panton, GARDINLÄNGDER, 3 ST., OCH PROVBITAR, 10 ST. Bomullsvelour. Olika gröna nyanser och mönster. Verner Panton.9 500 SEK
127Verner Panton, GARDINLÄNGDER, 3 ST., OCH PROVBITAR, 5 ST. Bomullsvelour. Olika beige nyanser och mönster. Verner Panton.7 500 SEK
128Verner Panton, GARDINLÄNGD OCH PROVBITAR, 5 ST. Bomullsvelour. Olika blå nyanser och mönster. Verner Panton.5 500 SEK
129Verner Panton, GARDINLÄNGD, TYG OCH PROVBITAR, 6 ST. Bomullsvelour. Olika mörk- till ljusröda nyanser och mönster. Verner Panton.9 500 SEK
130Verner Panton, GARDINLÄNGDER, 2 ST., OCH PROVBITAR, 11 ST. Bomullsvelour. Olika orange nyanser och mönster. Verner Panton.13 000 SEK
131MATTA. Maskingjord rya. 188 x 134,5 cm. Kasthall.6 500 SEK
132Mr Brainwash (Thierry Guetta), "Cover Girl" (Kate Moss).40 000 SEK
133Donald Baechler, "Flower", ur: "Some of my subjects".16 000 SEK
135Ola Billgren, Café.26 000 SEK
136Peter Blake, "The Side Show" (Fat Boy; Tattooed Man; Giant; Midget; Bearded Lady).8 000 SEK
137Chris Burden, "If you fly".10 500 SEK
138CHRISTO, färgoffset med kollage av tyg, kartong och papper, 1991, signerad med blyerts 23/100.Återrop
139Christo & Jeanne-Claude, "Ponte Sant'Angelo, wrapped project for Rome".Återrop
140Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped Opera House (Project for the Opera House in Sydney, Bennelong, Australia)".Återrop
141CHRISTO, färgserigrafi, 1972, signerad med blyerts 36/70, tryckt av Hans-Peter Haas, Stuttgart.Återrop
142Christo & Jeanne-Claude, "Surrounded Islands, Biscayne Bay, Miami, Florida".20 000 SEK
143Christo & Jeanne-Claude, "The Umbrellas (Joint project for Japan and USA)".20 000 SEK
144CHRISTO, färgoffset med tygkollage, signerad med blå krita.Återrop
145Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped Trees, project for the the Fondation Beyeler and Berower Park, Riehen, Switzerland".11 000 SEK
146LENA CRONQVIST, portfölj med 30 färg och sv/v litografier, 1989, samtliga signerade med blyerts 73/170.Återrop
147Peter Dahl, "Carl Michael Bellman: Fredmans Epistlar".40 000 SEK
148Jim Dine, "Dutch Hearts".12 000 SEK
149Jim Dine, "Black and white bathrobe".12 000 SEK
150Jim Dine, "Wall chart II".35 000 SEK
151Jim Dine, "The Bee".19 000 SEK
152JIM DINE, träsnitt "Night heart", signerat med blyerts 28/38. 1982.Återrop
153Jim Dine, "The Astra set" (fem set, 25 litografier).Återrop
154Jim Dine, "Behind the thicket".Återrop
155Ann Edholm, Utan titel.13 000 SEK
156Öyvind Fahlström, "Eddie (Sylvie's brother) in the desert" (Uncut).9 000 SEK
157SAM FRANCIS, färglitografi, 1968, signerad med blyerts 1/1, utgiven av Sam Francis, Santa Monica, California.Återrop
158SAM FRANCIS, färgakvatint, 1990, signerad med blyerts 12/21, tryckt och utgiven av The Litho Shop, Inc., Santa Monica.Återrop
159John-E Franzén, "Cadillac".5 000 SEK
160John-E Franzén, "East Hollywood".6 500 SEK
161Carl Hammoud, "Camera".3 000 SEK
162RICHARD HAMILTON, heliogravyr och akvatint, 1983, signerad med blyerts 24/120, tryckt av Atelier Crommelynck, Paris.Återrop
163RICHARD HAMILTON, mjukgrundsetsning, akvatint, gravyr och roulette, 1983, signerad med blyerts 24/120.Återrop
164Keith Haring, Untitled, ur: "Untitled 1-5".230 000 SEK
165Keith Haring, Utan titel, ur: "White Icons".48 000 SEK
166HOWARD HODGKIN, färgserigrafi, 1981, signerad med blyerts 86/100, tryckt av Norman Lassier, New York.Återrop
167Robert Indiana, "Love".34 000 SEK
168Robert Indiana, "Love".32 000 SEK
169Robert Indiana, "Love in Blue".38 000 SEK
170Jasper Johns, "Figure 2", ur: "Color numeral series".Återrop
171ALEX KATZ, färglitografi, 1970, signerad med blyerts 45/84, utgiven av Mourlot Press och Brooke Alexander Inc.Återrop
172Karin Mamma Andersson, "Roliga timmen".16 000 SEK
173Karin Mamma Andersson, "Abandoned".18 000 SEK
174Karin Mamma Andersson, "Only the nights are new".20 000 SEK
175Karin Mamma Andersson & Jockum Nordström, "Faces".16 000 SEK
176Jockum Nordström, "Afton i salongen".17 500 SEK
177JOCKUM NORDSTRÖM, färglitografi, 2002, signerad med blyerts EA, tryckt och utgiven av Sibirien Lito, Stockholm.Återrop
178Jockum Nordström, "Back to the land".Återrop
179Jockum Nordström, "Vi bor på kontoret".18 000 SEK
180JOCKUM NORDSTRÖM, färglitografi, 2002, signerad med blyerts 75/125, tryckt och utgiven av Sibirien Lito, Stockholm.Återrop
181JOCKUM NORDSTRÖM, litografi, 1999, signerad med blyerts 56/140, tryckt och utgiven av Sibirien Lito, Stockholm.Återrop
183JOCKUM NORDSTRÖM, färglitografi, signerad med blyerts A.P., tryckt av Sibirien Lito, Stockholm.Återrop
184Jockum Nordström (Efter), Vem bryr sig.7 000 SEK
185Roy Lichtenstein, "Figures", ur "Surrealist series".26 000 SEK
186Roy Lichtenstein, "Girl" (regular edition), ur: "1¢ Life".32 000 SEK
187Roy Lichtenstein, "Spray Can " (regular edition), ur: "1¢ Life".12 000 SEK
188KLARA LIDÉN, digital print, signerat med blyerts 99/150 a tergo, daterat 2010.Återrop
189Makode Linde, "Betty Boop".4 000 SEK
190Makode Linde, "Scull".4 000 SEK
191Makode Linde, "Giraffe".6 000 SEK
192Makode Linde, "Mary".3 000 SEK
193Takashi Murakami, "And then, and then and then and then and then".15 000 SEK
194Robert Rauschenberg, "Rookery mounds -- Gray garden".15 000 SEK
195ROBERT RAUSCHENBERG, multipel. Handgjort papper, bambu och tyg, 1975, signerad med blyerts 17/28.Återrop
196Bridget Riley, Untitled (Bronze).32 000 SEK
197Bridget Riley, "Coloured greys I", ur: "Coloured Greys".32 000 SEK
198Niki de Saint Phalle, "Arizona Sunset".7 000 SEK
198AANTONI TÀPIES, färglitografi, 1974, signerad i blyerts och numrerad 15/90, tryckt och utgiven av av Erker-Presse.Återrop
199Gerhard Richter, CAGE GRID II (Single part K).1 200 000 SEK
200Andy Warhol, "Mick Jagger".200 000 SEK
201Andy Warhol, "Mao".170 000 SEK
202Andy Warhol, "Flowers".150 000 SEK