Nr. | Föremål | Klubbat pris |
102 | PIERO FORNASETTI, tallrikar, 16 st, "Astro Labio", Milano, Italien. | 11 000 SEK |
103 | ALDO TURA, serveringsvagn, ishink och askfat, Italien, 1960-tal. | 12 000 SEK |
104 | JONATHAN DE PAS, DONATO D'URBINO & PAOLO LOMAZZI, soffa, "Onda", Zanotta, Italien. | 13 000 SEK |
105 | ETTORE SOTTSASS, vas samt skål på fot, Bitossi, Montelupo, Italien. | 15 000 SEK |
106 | LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol "LC 4", Cassina, Italien. | 22 000 SEK |
107 | LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol, "LC 4", Cassina, Italien. | 12 000 SEK |
108 | EERO SAARINEN, matbord, "Tulip", Knoll International, USA. | 32 000 SEK |
109 | STOLAR, 4 st, "Tulip", Eero Saarinen, Knoll International, USA. | Återrop |
110 | EERO SAARINEN, stolar, 4 st, "Tulip", Knoll International, USA. | 11 200 SEK |
111 | PIERRE PAULIN, "Ribbon chair", Artifort, Holland, 1960-70-tal. | 14 000 SEK |
112 | TOM DIXON & DAFT PUNK, soffbord, "Daft Punk coffee table", Habitat 2004. | 13 000 SEK |
113 | LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol, "LC 4", Cassina, Italien. | Återrop |
114 | GIO PONTI, golvlampa "Pirellone", Fontana Arte, Italien. | 9 000 SEK |
115 | René Magritte, MATTA. "Woman". Tuftad. 202 x 139 cm. Signerad Magritte 1923. Ege Art Line, Danmark 1980/90-tal. | 8 500 SEK |
116 | Paul Klee, MATTA, ”Florentinisches villenviertel”. Maskingjord flossa. 202 x 138 cm. Efter ett konstverk från 1926 av Paul Klee. | 7 500 SEK |
117 | Josef Frank, MATTA. "Matta nr 1". Handtuftad. 393 x 298 cm. Josef Frank, Svenskt Tenn. | 75 000 SEK |
118 | Josef Frank, MATTA. "Matta nr 1". Handtuftad. 347 x 257 cm. Josef Frank, Svenskt Tenn/Kasthall. | 90 000 SEK |
119 | Robert Indiana, MATTA. "Black on White", Chosen love. Handtuftad 1995. 246 x 245 cm. Robert Indiana. | 20 000 SEK |
120 | Robert Indiana, MATTA. "White on Black", Chosen love. Handtuftad 1995. 242 x 245 cm. Robert Indiana. | 28 000 SEK |
121 | Marianne Bergström, MATTA. Rya. 288 x 182 cm. Sverige-Finland, omkring 1970. | 8 000 SEK |
122 | Verner Panton, MATTA, närmast rund. "Curve, beige". Maskingjord rya. Diameter 239-245 cm. Komponerad av Verner Panton. | 5 000 SEK |
123 | Verner Panton, MATTA. "Square, Multi colour". Maskingjord rya. 196 x 134,5 cm. Komponerad av Verner Panton. | 16 000 SEK |
124 | Verner Panton, TYGER, 3 ST. Bomullsvelour. Olika nyanser och mönster. Verner Panton. | 9 000 SEK |
125 | Verner Panton, GARDINLÄNGD OCH TYGER, 3 ST. Bomullsvelour. Olika nyanser och mönster. Verner Panton. | 4 500 SEK |
126 | Verner Panton, GARDINLÄNGDER, 3 ST., OCH PROVBITAR, 10 ST. Bomullsvelour. Olika gröna nyanser och mönster. Verner Panton. | 9 500 SEK |
127 | Verner Panton, GARDINLÄNGDER, 3 ST., OCH PROVBITAR, 5 ST. Bomullsvelour. Olika beige nyanser och mönster. Verner Panton. | 7 500 SEK |
128 | Verner Panton, GARDINLÄNGD OCH PROVBITAR, 5 ST. Bomullsvelour. Olika blå nyanser och mönster. Verner Panton. | 5 500 SEK |
129 | Verner Panton, GARDINLÄNGD, TYG OCH PROVBITAR, 6 ST. Bomullsvelour. Olika mörk- till ljusröda nyanser och mönster. Verner Panton. | 9 500 SEK |
130 | Verner Panton, GARDINLÄNGDER, 2 ST., OCH PROVBITAR, 11 ST. Bomullsvelour. Olika orange nyanser och mönster. Verner Panton. | 13 000 SEK |
131 | MATTA. Maskingjord rya. 188 x 134,5 cm. Kasthall. | 6 500 SEK |
132 | Mr Brainwash (Thierry Guetta), "Cover Girl" (Kate Moss). | 40 000 SEK |
133 | Donald Baechler, "Flower", ur: "Some of my subjects". | 16 000 SEK |
135 | Ola Billgren, Café. | 26 000 SEK |
136 | Peter Blake, "The Side Show" (Fat Boy; Tattooed Man; Giant; Midget; Bearded Lady). | 8 000 SEK |
137 | Chris Burden, "If you fly". | 10 500 SEK |
138 | CHRISTO, färgoffset med kollage av tyg, kartong och papper, 1991, signerad med blyerts 23/100. | Återrop |
139 | Christo & Jeanne-Claude, "Ponte Sant'Angelo, wrapped project for Rome". | Återrop |
140 | Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped Opera House (Project for the Opera House in Sydney, Bennelong, Australia)". | Återrop |
141 | CHRISTO, färgserigrafi, 1972, signerad med blyerts 36/70, tryckt av Hans-Peter Haas, Stuttgart. | Återrop |
142 | Christo & Jeanne-Claude, "Surrounded Islands, Biscayne Bay, Miami, Florida". | 20 000 SEK |
143 | Christo & Jeanne-Claude, "The Umbrellas (Joint project for Japan and USA)". | 20 000 SEK |
144 | CHRISTO, färgoffset med tygkollage, signerad med blå krita. | Återrop |
145 | Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped Trees, project for the the Fondation Beyeler and Berower Park, Riehen, Switzerland". | 11 000 SEK |
146 | LENA CRONQVIST, portfölj med 30 färg och sv/v litografier, 1989, samtliga signerade med blyerts 73/170. | Återrop |
147 | Peter Dahl, "Carl Michael Bellman: Fredmans Epistlar". | 40 000 SEK |
148 | Jim Dine, "Dutch Hearts". | 12 000 SEK |
149 | Jim Dine, "Black and white bathrobe". | 12 000 SEK |
150 | Jim Dine, "Wall chart II". | 35 000 SEK |
151 | Jim Dine, "The Bee". | 19 000 SEK |
152 | JIM DINE, träsnitt "Night heart", signerat med blyerts 28/38. 1982. | Återrop |
153 | Jim Dine, "The Astra set" (fem set, 25 litografier). | Återrop |
154 | Jim Dine, "Behind the thicket". | Återrop |
155 | Ann Edholm, Utan titel. | 13 000 SEK |
156 | Öyvind Fahlström, "Eddie (Sylvie's brother) in the desert" (Uncut). | 9 000 SEK |
157 | SAM FRANCIS, färglitografi, 1968, signerad med blyerts 1/1, utgiven av Sam Francis, Santa Monica, California. | Återrop |
158 | SAM FRANCIS, färgakvatint, 1990, signerad med blyerts 12/21, tryckt och utgiven av The Litho Shop, Inc., Santa Monica. | Återrop |
159 | John-E Franzén, "Cadillac". | 5 000 SEK |
160 | John-E Franzén, "East Hollywood". | 6 500 SEK |
161 | Carl Hammoud, "Camera". | 3 000 SEK |
162 | RICHARD HAMILTON, heliogravyr och akvatint, 1983, signerad med blyerts 24/120, tryckt av Atelier Crommelynck, Paris. | Återrop |
163 | RICHARD HAMILTON, mjukgrundsetsning, akvatint, gravyr och roulette, 1983, signerad med blyerts 24/120. | Återrop |
164 | Keith Haring, Untitled, ur: "Untitled 1-5". | 230 000 SEK |
165 | Keith Haring, Utan titel, ur: "White Icons". | 48 000 SEK |
166 | HOWARD HODGKIN, färgserigrafi, 1981, signerad med blyerts 86/100, tryckt av Norman Lassier, New York. | Återrop |
167 | Robert Indiana, "Love". | 34 000 SEK |
168 | Robert Indiana, "Love". | 32 000 SEK |
169 | Robert Indiana, "Love in Blue". | 38 000 SEK |
170 | Jasper Johns, "Figure 2", ur: "Color numeral series". | Återrop |
171 | ALEX KATZ, färglitografi, 1970, signerad med blyerts 45/84, utgiven av Mourlot Press och Brooke Alexander Inc. | Återrop |
172 | Karin Mamma Andersson, "Roliga timmen". | 16 000 SEK |
173 | Karin Mamma Andersson, "Abandoned". | 18 000 SEK |
174 | Karin Mamma Andersson, "Only the nights are new". | 20 000 SEK |
175 | Karin Mamma Andersson & Jockum Nordström, "Faces". | 16 000 SEK |
176 | Jockum Nordström, "Afton i salongen". | 17 500 SEK |
177 | JOCKUM NORDSTRÖM, färglitografi, 2002, signerad med blyerts EA, tryckt och utgiven av Sibirien Lito, Stockholm. | Återrop |
178 | Jockum Nordström, "Back to the land". | Återrop |
179 | Jockum Nordström, "Vi bor på kontoret". | 18 000 SEK |
180 | JOCKUM NORDSTRÖM, färglitografi, 2002, signerad med blyerts 75/125, tryckt och utgiven av Sibirien Lito, Stockholm. | Återrop |
181 | JOCKUM NORDSTRÖM, litografi, 1999, signerad med blyerts 56/140, tryckt och utgiven av Sibirien Lito, Stockholm. | Återrop |
183 | JOCKUM NORDSTRÖM, färglitografi, signerad med blyerts A.P., tryckt av Sibirien Lito, Stockholm. | Återrop |
184 | Jockum Nordström (Efter), Vem bryr sig. | 7 000 SEK |
185 | Roy Lichtenstein, "Figures", ur "Surrealist series". | 26 000 SEK |
186 | Roy Lichtenstein, "Girl" (regular edition), ur: "1¢ Life". | 32 000 SEK |
187 | Roy Lichtenstein, "Spray Can " (regular edition), ur: "1¢ Life". | 12 000 SEK |
188 | KLARA LIDÉN, digital print, signerat med blyerts 99/150 a tergo, daterat 2010. | Återrop |
189 | Makode Linde, "Betty Boop". | 4 000 SEK |
190 | Makode Linde, "Scull". | 4 000 SEK |
191 | Makode Linde, "Giraffe". | 6 000 SEK |
192 | Makode Linde, "Mary". | 3 000 SEK |
193 | Takashi Murakami, "And then, and then and then and then and then". | 15 000 SEK |
194 | Robert Rauschenberg, "Rookery mounds -- Gray garden". | 15 000 SEK |
195 | ROBERT RAUSCHENBERG, multipel. Handgjort papper, bambu och tyg, 1975, signerad med blyerts 17/28. | Återrop |
196 | Bridget Riley, Untitled (Bronze). | 32 000 SEK |
197 | Bridget Riley, "Coloured greys I", ur: "Coloured Greys". | 32 000 SEK |
198 | Niki de Saint Phalle, "Arizona Sunset". | 7 000 SEK |
198A | ANTONI TÀPIES, färglitografi, 1974, signerad i blyerts och numrerad 15/90, tryckt och utgiven av av Erker-Presse. | Återrop |
199 | Gerhard Richter, CAGE GRID II (Single part K). | 1 200 000 SEK |
200 | Andy Warhol, "Mick Jagger". | 200 000 SEK |
201 | Andy Warhol, "Mao". | 170 000 SEK |
202 | Andy Warhol, "Flowers". | 150 000 SEK |