Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
1297. FIGURIN, brons. Xi Wangmu, Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
932. HALSBAND med diamanter samt odlade pärlor i carmosé form. Tidigt 1900-tal.
932. HALSBAND med diamanter samt odlade pärlor i carmosé form. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1161. Patek Philippe- Golden Ellipse. Manschettknappar.
1161. Patek Philippe- Golden Ellipse. Manschettknappar.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
156. Arvid Knöppel, Smygande lodjur.
156. Arvid Knöppel, Smygande lodjur.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
756. BÄGARE, icke identifierad mästare, Augsburg 1670-80-tal.
756. BÄGARE, icke identifierad mästare, Augsburg 1670-80-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1554. BÅLSKÅL, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
1554. BÅLSKÅL, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1264. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin, (618-906).
1264. FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin, (618-906).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1409. PENSELSTÄLL samt PENSELBAD, nefrit, Kina. Arkaiserande.
1409. PENSELSTÄLL samt PENSELBAD, nefrit, Kina. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1412. PENSELAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1412. PENSELAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1415. TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912).
1415. TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
474. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
474. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1502. URNA med LOCK, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.
1502. URNA med LOCK, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1145. Cartier. Guld. Manuell. Ø 31 mm. ca 1978.
1145. Cartier. Guld. Manuell. Ø 31 mm. ca 1978.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
127. Carl Larsson, Grisar.
127. Carl Larsson, Grisar.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
477. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
144. Carl Eldh, Kvinna med solfjäder.
144. Carl Eldh, Kvinna med solfjäder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
324. JOHAN FREDRIK MARTIN, konturetsning med akvatint, utgiven 1805.
324. JOHAN FREDRIK MARTIN, konturetsning med akvatint, utgiven 1805.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
493. AMPEL, för tre ljus. Empire, 1800-talets början.
493. AMPEL, för tre ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1255. ANTIK TÄBRIS. 334 x 238 cm.
1255. ANTIK TÄBRIS. 334 x 238 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
35. Ernst Josephson, Riddare i landskap.
35. Ernst Josephson, Riddare i landskap.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
315. Adolf Ulrik Wertmüller, Ammande kvinna.
315. Adolf Ulrik Wertmüller, Ammande kvinna.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
970. RING, Cartier, Serieniummer: BS8042.
970. RING, Cartier, Serieniummer: BS8042.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
716. IKON, med silverinfattning, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1864.
716. IKON, med silverinfattning, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1864.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
458. BANKETTER, fyra stycken. Empire, 1800-talets första hälft.
458. BANKETTER, fyra stycken. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
692. KOPP med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
692. KOPP med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1011. RING med rosenslipade diamanter infattade i silver, 1800-tal.
1011. RING med rosenslipade diamanter infattade i silver, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1394. SKULPTUR, nefrit. Kina.
1394. SKULPTUR, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1720. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1720. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
47. Oskar Bergman, "Rönne å".
47. Oskar Bergman, "Rönne å".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1155. Audemars Freres. Guld. Ø 57 mm.
1155. Audemars Freres. Guld. Ø 57 mm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
781. BRÖDKORG, av John Laughlin jr., Dublin 1780-tal.
781. BRÖDKORG, av John Laughlin jr., Dublin 1780-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1615. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
1615. VAS, keramik. Qing dynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1483. FAT samt TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1230. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
1230. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1197. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 217,5 x 140,5 cm. En av ett par.
1197. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 217,5 x 140,5 cm. En av ett par.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 20 000 SEK
1198. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 210 x 139,5 cm. En av ett par.
1198. SEMIANTIK/OLD SILKE GHOM. 210 x 139,5 cm. En av ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 20 000 SEK
1121. RING med lapis lasuli med briljantslipade diamanter, totalt ca  0.68 ct.
1121. RING med lapis lasuli med briljantslipade diamanter, totalt ca 0.68 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
569. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
569. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
573. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
573. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
570. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
570. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
739. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
739. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
771. TEDOSA, av Henrik Petman, Wiborg (verksam 1776-1799).
771. TEDOSA, av Henrik Petman, Wiborg (verksam 1776-1799).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
829. DOSA, guld 18K och emalj, ostämplad 1800-talets senare del.
829. DOSA, guld 18K och emalj, ostämplad 1800-talets senare del.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
289. Gabriel Perelle, Landskap med Johannes Döparen.
289. Gabriel Perelle, Landskap med Johannes Döparen.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
287. Jean Baptist van der Meiren Hans krets, Kavalleribatalj.
287. Jean Baptist van der Meiren Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1600. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1600. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
1444. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
246. Pieter Frederik De la Croix Hans krets, "Fredrik den Store av Preussen".
246. Pieter Frederik De la Croix Hans krets, "Fredrik den Store av Preussen".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
467. SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk.
467. SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
271. Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.
271. Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
522. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.
522. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
33. Ernst Josephson, "Man med dödskallebrosch".
33. Ernst Josephson, "Man med dödskallebrosch".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
343. Albrecht Dürer, "Die Geburt Christi", ur: "Das Marienleben".
343. Albrecht Dürer, "Die Geburt Christi", ur: "Das Marienleben".
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
155. Jussi Mäntynen, "Gammelhusbond".
155. Jussi Mäntynen, "Gammelhusbond".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
575. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
575. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
113. Anders Zorn, "Dunkelt Hörn".
113. Anders Zorn, "Dunkelt Hörn".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
225. Gustaf Wilhelm Palm, Italiensk stadsbild med figurer.
225. Gustaf Wilhelm Palm, Italiensk stadsbild med figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
766. GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.
766. GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
489. LJUSKRONA, för fem ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
489. LJUSKRONA, för fem ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
492. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
492. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
466. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
466. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1652. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1652. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1489. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1489. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1495. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1495. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
1301. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
1325. URNA, brons. Arkaiserande, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK