BORDSPLATEAU, tre delar. St Petersburg omkring år 1900, Louis XV-stil.
Förgylld brons. Delvis genombruten dekor av balustrad och blomstergirlander. Stämplad med kyrilliska bokstäver "K BERTO" (Karl Berto, Charles Auguste Bertault, gjuteri i St Petersburg 1890-1903). Total längd 127 (27+73+27), bredd 43 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in