1301
463403

BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Baksidan med datering 'Hongzhi första vårmånad i det 18:e regeringsåret (1505)'. Sittande i vajrasana på dubbel lotustron med högra handen i bhumisparsa mudra (jordvälsignande gest) och den vänstra i karana mudra (demonavvärjande gest). Höjd 24 cm.

Bottenplatta saknas. spår av rödlackering. Förgyllningen med slitage.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

393. Bertil Brisborg, & Olle Elmgren, taklampor, ett par, Nordiska Kompaniet, 1940-tal.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK