Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
3. OSKAR BERGMAN, Akvarell, signerad Oskar Bergman och daterad 1925.
3. OSKAR BERGMAN, Akvarell, signerad Oskar Bergman och daterad 1925.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
304. David Teniers d.y, hans krets, Värdshusscener.
304. David Teniers d.y, hans krets, Värdshusscener.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
666. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
666. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1069. COLLIER MED HÄNGE, emalj med rosenslipade diamanter samt rubiner. 1800-tal.
1069. COLLIER MED HÄNGE, emalj med rosenslipade diamanter samt rubiner. 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
590. BORDSUPPSATS. Senempire, 1800-talets början.
590. BORDSUPPSATS. Senempire, 1800-talets början.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
205. Antonietta Brandeis, "Barche da pesca, Venezia".
205. Antonietta Brandeis, "Barche da pesca, Venezia".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1325. ANTIK TÄBRIS. 391 x 279,5 cm.
1325. ANTIK TÄBRIS. 391 x 279,5 cm.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
246. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Klostergården i Palermo".
246. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Klostergården i Palermo".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1358. SKULPTUR, brons. Japan, 1800-tal.
1358. SKULPTUR, brons. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
337. Johan Fredrik Martin, "Kronprins Gustaf Adolf" (1778-1837).
337. Johan Fredrik Martin, "Kronprins Gustaf Adolf" (1778-1837).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1407. VAS med LOCK, troligen kalcedon. Kina.
1407. VAS med LOCK, troligen kalcedon. Kina.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
441. BYRÅ. Sengustaviansk omkring år 1800.
441. BYRÅ. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
186. Emil Christian Rosenstand, "Eftermiddag".
186. Emil Christian Rosenstand, "Eftermiddag".
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1319. SEMIANTIK/OLD TEHERAN. 339,5 x 257,5 cm.
1319. SEMIANTIK/OLD TEHERAN. 339,5 x 257,5 cm.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15. Gerda Tirén, I den gustavianska soffan.
15. Gerda Tirén, I den gustavianska soffan.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
759. BONBONJÄRER, ett par, av Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1851.
759. BONBONJÄRER, ett par, av Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1851.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
314. David Roberts, Figurer framför ruin.
314. David Roberts, Figurer framför ruin.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
148. Carl Milles, Konung Gustaf V.
148. Carl Milles, Konung Gustaf V.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1783. TARA, patinerad brons. 1800-tal eller äldre.
1783. TARA, patinerad brons. 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1784. GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.
1784. GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
311. PHILIPS WOUWERMAN. HANS EFTERFÖLJD. Olja på duk.
311. PHILIPS WOUWERMAN. HANS EFTERFÖLJD. Olja på duk.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
297A. St Paulus.
297A. St Paulus.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
882. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
882. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
499. STOLAR, sex stycken. England, 1700-talets andra hälft.
499. STOLAR, sex stycken. England, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
481. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
481. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
189. Jean Maxime Claude, Badnymfer.
189. Jean Maxime Claude, Badnymfer.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. Francesco Monti (Il Brescianino) Hans krets, Kavalleribatalj.
301. Francesco Monti (Il Brescianino) Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
423. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
423. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
310. PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad.
310. PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1143. COLLIER, cabochonslipad rubellit samt diamanter tot. ca 0,60ct.
1143. COLLIER, cabochonslipad rubellit samt diamanter tot. ca 0,60ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
583. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
583. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Prins Eugen, "Vadstena från Stubbet".
7. Prins Eugen, "Vadstena från Stubbet".
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
579. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
579. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1298. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
1298. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
619. KRUTHORN. Tyskland, 1800-tal. Barockstil.
619. KRUTHORN. Tyskland, 1800-tal. Barockstil.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
494. STOLAR, fyra stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut.
494. STOLAR, fyra stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
313. Jean-Louis Demarne Tillskriven, Ridlektionen.
313. Jean-Louis Demarne Tillskriven, Ridlektionen.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
975. BROSCH / SPÄNNE, Art Deco, briljantslipade diamanter.
975. BROSCH / SPÄNNE, Art Deco, briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1501. VASER/LAMPOR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, omkring 1900.
1501. VASER/LAMPOR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
980. RING, jade, Kina.
980. RING, jade, Kina.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1070. BROSCH, turkos, agat och briljantslipade diamanter.
1070. BROSCH, turkos, agat och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1484. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912).
1484. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
470. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.
470. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
894. BÄGARE, av Petter Törnqvist d.ä., Tavastehus 1762.
894. BÄGARE, av Petter Törnqvist d.ä., Tavastehus 1762.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1207. RING, med rosa safirer, samt 172 st diamanter.
1207. RING, med rosa safirer, samt 172 st diamanter.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1441. VIKSKÄRM, sex delar. Japan, Edo (1603-1868).
1441. VIKSKÄRM, sex delar. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1528. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1528. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. Auguste Musin, Skeppsbrott vid klippig kust.
178. Auguste Musin, Skeppsbrott vid klippig kust.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1498. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1498. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
607. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges, 1600-tal.
607. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges, 1600-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1657. VAS, porslin. Kina, med Qianlong sigill märke.
1657. VAS, porslin. Kina, med Qianlong sigill märke.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
592. BYSTER, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.
592. BYSTER, ett par, Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1670. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
1670. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1455. VAS, pekingglas. Kina.
1455. VAS, pekingglas. Kina.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
953. RING, gammalslipad diamant ca 1 ct.
953. RING, gammalslipad diamant ca 1 ct.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1. Carl Johansson, Vårlandskap.
1. Carl Johansson, Vårlandskap.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
22. Olof Krumlinde, Vy över Uppsala slott.
22. Olof Krumlinde, Vy över Uppsala slott.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1354. RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal.
1354. RÖKELSEKAR, brons. Qing-dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1333. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
1333. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
61. Gunnar Widforss, "From the 17 Mile drive, Carmel".
61. Gunnar Widforss, "From the 17 Mile drive, Carmel".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1116. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.
1116. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.20 ct.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
2. Oskar Bergman, "Kväll i Visby".
2. Oskar Bergman, "Kväll i Visby".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
899. SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).
899. SKED med fasetterd knopp, av Thomas Smolde, Riga (verksam 1580-1602).
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
575. VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766-69). Rokoko.
575. VÄGGPENDYL, av Jonas Ekström (mästare i Stockholm 1766-69). Rokoko.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1613. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1613. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
238. Pehr Hörberg, "Frimurartavla", "Tempelherrar".
238. Pehr Hörberg, "Frimurartavla", "Tempelherrar".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
225. Fredric Westin, "Aftonen".
225. Fredric Westin, "Aftonen".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1382. TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
1382. TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1641. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1641. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1642. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Jiaqing sigillmärke.
1642. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Jiaqing sigillmärke.
Klubbat pris
310 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
844. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1784. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Hugo Salmson, Gosse som samlar risknippen.
27. Hugo Salmson, Gosse som samlar risknippen.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
109. Anders Zorn, "Kajuta".
109. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
107. Anders Zorn, "August Strindberg".
107. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
574. GOLVUR. England, omkring år 1700.
574. GOLVUR. England, omkring år 1700.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
271. Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj.
271. Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK