Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
219. Anders Holm, Insjölandskap med figurer och stad i bakgrunden.
219. Anders Holm, Insjölandskap med figurer och stad i bakgrunden.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
68. Gunnar Widforss, Tunisisk moské.
68. Gunnar Widforss, Tunisisk moské.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
66. Gunnar Widforss, Nordafrikansk vy.
66. Gunnar Widforss, Nordafrikansk vy.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1018. RING, Cartier No. J35250 .
1018. RING, Cartier No. J35250 .
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
985. RING, smargd, 1.09 ct. och briljanter tot. 0.36 ct.
985. RING, smargd, 1.09 ct. och briljanter tot. 0.36 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1704. URNA, porslin. Qing dynstin, Kangxi (1662-1722).
1704. URNA, porslin. Qing dynstin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
914. SKED med druvknopp, av Matz Christensen, (verksam i Viborg 1646-1662).
914. SKED med druvknopp, av Matz Christensen, (verksam i Viborg 1646-1662).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
913. SKED med druvknopp, av Steen Pedersen, Köpenhamn 1633.
913. SKED med druvknopp, av Steen Pedersen, Köpenhamn 1633.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1663. VASER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1663. VASER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1334. SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-907).
1334. SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1660. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlong märke.
1660. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlong märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1173. BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.
1173. BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1512. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1512. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1636. FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.
1636. FLASKA, porslin. Sen Qing dynasti, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1542. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin, Qing dynastin,  Qianlong (1736-1795).
1542. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1372. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1372. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1288. SEMIANTIK KESHAN. 204 x 132 cm.
1288. SEMIANTIK KESHAN. 204 x 132 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
390. Louis Masreliez, Antik figurscen.
390. Louis Masreliez, Antik figurscen.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
1486. FIGURINER, ett par, porslin, Qing dynastin. Troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1434. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1339. VAS, keramik. Troligen Song/Yuan dynastin.
1339. VAS, keramik. Troligen Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1658. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
1658. SKÅL, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1459. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
478. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
478. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1196. BROSCH, blå safir samt briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
1196. BROSCH, blå safir samt briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1142. RING, odlad Tahitipärla med briljantslipade diamanter tot. ca 0.35 ct.
1142. RING, odlad Tahitipärla med briljantslipade diamanter tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1071. ÖRHÄNGEN, 48 st rubiner tot. ca 3 ct. och diamanter tot. ca 0.25 ct.
1071. ÖRHÄNGEN, 48 st rubiner tot. ca 3 ct. och diamanter tot. ca 0.25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1109. RING, H. Stern, turmalin ca 19 ct och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1109. RING, H. Stern, turmalin ca 19 ct och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1287. SEMIANTIK KESHAN. 285,5 x 193,5 cm.
1287. SEMIANTIK KESHAN. 285,5 x 193,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1600. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1600. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1020. RING, cabochonslipad månsten 4 ct. och diamanter 0.54 ct.
1020. RING, cabochonslipad månsten 4 ct. och diamanter 0.54 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
392. Mauro Gandolfi, Porträtt av mor, far och barn.
392. Mauro Gandolfi, Porträtt av mor, far och barn.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1419. KARMSTOLAR, ett par, bambu och hardwood. Qing dynastin, 1800-tal.
1419. KARMSTOLAR, ett par, bambu och hardwood. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
393. Jacob Axel Gillberg, Blomsterflickan Nydia.
393. Jacob Axel Gillberg, Blomsterflickan Nydia.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1126. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1126. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
387. Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".
387. Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1661. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1661. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1524. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1524. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1260. SEMIANTIK GHOM. 327 x 216 cm.
1260. SEMIANTIK GHOM. 327 x 216 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
25. Alfred Wahlberg, Böljande sädesfält med vallmo.
25. Alfred Wahlberg, Böljande sädesfält med vallmo.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
901. SKED med fasetterad knopp, ostämplad, sannolikt Breslau c:a 1600.
901. SKED med fasetterad knopp, ostämplad, sannolikt Breslau c:a 1600.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1370. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin.
1370. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
518. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
518. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
924. SKED med druvknopp, av Michel Pohl d.ä., Stockholm 1694.
924. SKED med druvknopp, av Michel Pohl d.ä., Stockholm 1694.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1103. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1103. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
479. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
479. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
675. SALTKAR, ett par. Älvdalen/Värmland, 1800-talets början.
675. SALTKAR, ett par. Älvdalen/Värmland, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
649. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
649. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
673. TOBAKSBURK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
673. TOBAKSBURK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
664. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
664. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
671. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
671. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
249. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Skokloster.
249. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Skokloster.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
513. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
513. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
130. Christian Eriksson, "Sittande Lapp".
130. Christian Eriksson, "Sittande Lapp".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
465. KONSOLBORD MED SPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
465. KONSOLBORD MED SPEGEL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. DESSERTBESTICK, 23 st, av Pavel Ovtchinnikov, Moskva 1880.
783. DESSERTBESTICK, 23 st, av Pavel Ovtchinnikov, Moskva 1880.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
326. JOSEPH RHODES, Olja på uppfodrad duk, sign och dateerad 1826.
326. JOSEPH RHODES, Olja på uppfodrad duk, sign och dateerad 1826.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
404. DOKUMENTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
404. DOKUMENTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1464. GLASMÅLNING. Sen  Qing dynastin.
1464. GLASMÅLNING. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
560. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
560. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
340. Elias Martin Hans krets, Vy mot Mynttorget, Stockholm.
340. Elias Martin Hans krets, Vy mot Mynttorget, Stockholm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
521. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
521. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1445. SNUSFLASKOR, nio stycken, glas, sten, porslin, ben och cloisonné.
1445. SNUSFLASKOR, nio stycken, glas, sten, porslin, ben och cloisonné.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1446. SNUSFLASKOR, nio stycken, porslin, glas och ben. Kina.
1446. SNUSFLASKOR, nio stycken, porslin, glas och ben. Kina.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
129. Ruth Milles, Flicka med bångstyrig kalv.
129. Ruth Milles, Flicka med bångstyrig kalv.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
126. Axel Wallenberg, Flicka med fågel.
126. Axel Wallenberg, Flicka med fågel.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
255. Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872).
255. Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
520. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.
520. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1394. PENSELBAD, nefrit. Kina.
1394. PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1398. VINKOPP, nefrit. Kina.
1398. VINKOPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1399. DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.
1399. DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1258. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 347,5 x 189 cm.
1258. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 347,5 x 189 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1802. SKULPTUR och KOPP, soapstone. Qing dynastin.
1802. SKULPTUR och KOPP, soapstone. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
500. STOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
500. STOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. SKÅL, av Asmus Fridrich Holling, Köpenhamn 1730.
833. SKÅL, av Asmus Fridrich Holling, Köpenhamn 1730.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
456. BORD, ett par. Sverige, 1800-tal.
456. BORD, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
120. John Bauer, "Humpe".
120. John Bauer, "Humpe".
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1234. Venta. Manuell. Vitguld. Diamanter ring. Fungerar ej.
1234. Venta. Manuell. Vitguld. Diamanter ring. Fungerar ej.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
196. Philibert Léon Couturier, Ankfamilj.
196. Philibert Léon Couturier, Ankfamilj.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
987. RING, Art Deco, diamanter och grön sten.
987. RING, Art Deco, diamanter och grön sten.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?