Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1221. IWC - Automatic. Automatisk. Guld/läderband.  1950-tal. 34mm.
1221. IWC - Automatic. Automatisk. Guld/läderband. 1950-tal. 34mm.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1805. SPEGLAR, två stycken, brons. Sen Qing dynasti.
1805. SPEGLAR, två stycken, brons. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1790. SKÅL, keramik. Sung dynastin (960-1279).
1790. SKÅL, keramik. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
708. GLAS, 12 stycken, snarlika. Troligen Sverige, sent 1700-tal.
708. GLAS, 12 stycken, snarlika. Troligen Sverige, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
787. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
787. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
788. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
788. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1624. PERUKSTOCK, porslin. Qing dynastin med Guangxu märke.
1624. PERUKSTOCK, porslin. Qing dynastin med Guangxu märke.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1706. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1706. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1674. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1674. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1360. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1360. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1731. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1731. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
383. Gustaf Fredrik Nycander, "Karl XIV Johan" (1763-1844).
383. Gustaf Fredrik Nycander, "Karl XIV Johan" (1763-1844).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1753. VAS, porslin. Qing dynastin.
1753. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1659. VAS, porslin. Qing dynastin.
1659. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
886. BÄGARE, av Matz Christensen, (verksam i Viborg 1646-1662).
886. BÄGARE, av Matz Christensen, (verksam i Viborg 1646-1662).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1812. BÖCKER, nio stycken samt två häften, främst om Japanskt konsthantverk.
1812. BÖCKER, nio stycken samt två häften, främst om Japanskt konsthantverk.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1796. VISITKORTSHÅLLARE, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1796. VISITKORTSHÅLLARE, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1795. SNUSFLASKA med PROPP, hornbill. Qing dynastin.
1795. SNUSFLASKA med PROPP, hornbill. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1235. Jaeger-LeCoultre. Guld. Automatisk. Boett nr 869869. 28,5 x 28,5mm.
1235. Jaeger-LeCoultre. Guld. Automatisk. Boett nr 869869. 28,5 x 28,5mm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1810. BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.
1810. BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
700. SMÖRASK med LOCK och FAT, glas. Sverige, 1700-tal.
700. SMÖRASK med LOCK och FAT, glas. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
808. BÄGARE, ostämplad. Österrike-Ungern 1700-talets början.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1664. FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.
1664. FIGURINER/RÖKELSEHÅLLARE, två stycken, keramik, Kina.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
652. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets andra hälft.
652. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1592. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1592. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1591. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1591. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
608. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
608. DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
709. OLJEKANNA, glas. Sverige, 1700-tal.
709. OLJEKANNA, glas. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1580. KOPPAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. KOPPAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1555. TALLRIKAR, tre stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1555. TALLRIKAR, tre stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
694. RESESET, fem delar, glas. 1700-tal.
694. RESESET, fem delar, glas. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1150. BROSCH, lavakamée, 1800-tal.
1150. BROSCH, lavakamée, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
931. SKED med kronknopp, av Petter Zetterstens änka, Norrköping 1744.
931. SKED med kronknopp, av Petter Zetterstens änka, Norrköping 1744.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
932. SKED med kronknopp, av Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1754.
932. SKED med kronknopp, av Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1754.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
926. SKED med dubbel kerubknopp, otydlig mästarstämpel, Uppsala 1700-tal.
926. SKED med dubbel kerubknopp, otydlig mästarstämpel, Uppsala 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
770. SNUSDOSA, av Vasilij Agafonov, Moskva 1899-1908.
770. SNUSDOSA, av Vasilij Agafonov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
928. SKED med kronknopp, av Benedict Stechaus änka, Karlskrona 1716.
928. SKED med kronknopp, av Benedict Stechaus änka, Karlskrona 1716.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
773. SALTKAR, möjligen Maria Seminova, Moskva 1899-1908.
773. SALTKAR, möjligen Maria Seminova, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
776. STRÖSKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
776. STRÖSKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1523. TEKRUKA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1523. TEKRUKA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
682. BESTICK, fyra delar. Älvdalen, 1800-tal.
682. BESTICK, fyra delar. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
684. PASTEJKNIVAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
684. PASTEJKNIVAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
609. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
609. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
934. SOPPSLEV, av Jacob Lampa, Stockholm 1780.
934. SOPPSLEV, av Jacob Lampa, Stockholm 1780.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
711. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
711. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
927. SKED med dubbel kerubknopp, möjligen av Thomas Upström, Uppsala 1705.
927. SKED med dubbel kerubknopp, möjligen av Thomas Upström, Uppsala 1705.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
572. LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft.
572. LYKTA. Nygotisk, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1711. MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
1711. MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1494. VASER, två stycken, porslin. Japan, Genroku, omkring år 1700.
1494. VASER, två stycken, porslin. Japan, Genroku, omkring år 1700.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1241. OMEGA, bordsur, "8 jours", Art Déco, 1940-tal.
1241. OMEGA, bordsur, "8 jours", Art Déco, 1940-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1811. KATALOGER, 50 stycken. Sothebys 1973 - 1974.
1811. KATALOGER, 50 stycken. Sothebys 1973 - 1974.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
710. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
710. APOTEKSKRUS, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
681. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.
681. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
768. SNUSDOSA, av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.
768. SNUSDOSA, av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
774. MOCKASKEDAR, 4st, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
774. MOCKASKEDAR, 4st, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1560. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.
1560. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1554. KOPPAR med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1554. KOPPAR med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
685. SMÖRKNIVSTÄLL, två stycken. Älvdalen, 1800-tal.
685. SMÖRKNIVSTÄLL, två stycken. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
654. BLÄCKHORN OCH SANDSTRÖARE. Älvdalen, 1800-tal.
654. BLÄCKHORN OCH SANDSTRÖARE. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1492. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1492. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1797. HANDSPEGEL, emaljarbete och elfenben. Kina, 1900-talets början.
1797. HANDSPEGEL, emaljarbete och elfenben. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1226. Stoppur. Omega - Stoppur. Boett nr. 3260484, Ref. MG6301. 53mm. 1978.
1226. Stoppur. Omega - Stoppur. Boett nr. 3260484, Ref. MG6301. 53mm. 1978.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
707. GLAS. 1700-tal.
707. GLAS. 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
680. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.
680. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
656. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
656. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
657. BREVPRESS, Älvdalen, 1800-tal.
657. BREVPRESS, Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
683. KNIVAR, tre stycken. Älvdalen, 1800-tal.
683. KNIVAR, tre stycken. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
382. Carl Viertel Tillskriven, "Gustaf Lagerbring".
382. Carl Viertel Tillskriven, "Gustaf Lagerbring".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
655. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-taletes första hälft. Empire.
655. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-taletes första hälft. Empire.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
686. SERVETTRINGAR, tre stycken. Älvdalen, 1900-tal.
686. SERVETTRINGAR, tre stycken. Älvdalen, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
781. STRÖSKED, Jonas Auvin, S:t Petersburg 1859.
781. STRÖSKED, Jonas Auvin, S:t Petersburg 1859.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK