Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
721. ECUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
721. ECUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
697. PRAKTPOKAL, glas. Sverige, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
697. PRAKTPOKAL, glas. Sverige, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1365. MINIATYRVATTENDROPPARE, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1365. MINIATYRVATTENDROPPARE, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
940. RING, 18k vitguld med gammalslipade diamanter tot. ca 1.35 ct. Vikt 6g.
940. RING, 18k vitguld med gammalslipade diamanter tot. ca 1.35 ct. Vikt 6g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1718. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1380. BUDDHA, förgylld brons. Troligen Tibet, 1700-tal eller äldre.
1380. BUDDHA, förgylld brons. Troligen Tibet, 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1575. FAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
1575. FAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
955. RING, briljantslipad diamant 1.85 ct. Kvalitet ca M-N/VS.
955. RING, briljantslipad diamant 1.85 ct. Kvalitet ca M-N/VS.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1578. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1578. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1634. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Daouguang sigillmärke.
1634. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Daouguang sigillmärke.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1731. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1731. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1337. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1337. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
113. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
113. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
583. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
583. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1290. SEMIANTIK KESHAN. 197,5 x 133 cm.
1290. SEMIANTIK KESHAN. 197,5 x 133 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1003. ARMBAND, Tiffany & Co, briljantslipade diamanter tot. ca 3 ct.
1003. ARMBAND, Tiffany & Co, briljantslipade diamanter tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
972. RING, diamanter tot. 0.38 ct. samt carréslipade rubiner tot. 0.50 ct.
972. RING, diamanter tot. 0.38 ct. samt carréslipade rubiner tot. 0.50 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
595. SMÖRASK MED LOCK. Sverige, 1800-talets början. Empire.
595. SMÖRASK MED LOCK. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1410. SKULPTUR, gul sten. Kina.
1410. SKULPTUR, gul sten. Kina.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
832. KAFFEKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1764. Rokoko.
832. KAFFEKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1764. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
105. Anders Zorn, "En premiär".
105. Anders Zorn, "En premiär".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
117. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
117. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
110. Anders Zorn, "Mamma badar".
110. Anders Zorn, "Mamma badar".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
106. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
106. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1241. OMEGA, bordsur, "8 jours", Art Déco, 1940-tal.
1241. OMEGA, bordsur, "8 jours", Art Déco, 1940-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
586. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Nyrokoko.
586. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Nyrokoko.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
7. Prins Eugen, "Vadstena från Stubbet".
7. Prins Eugen, "Vadstena från Stubbet".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1263. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.
1263. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN sannolikt. 428 x 311,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1645. FAT, porslin. Kina, troligen Republik med märke i underglasyrblått.
1645. FAT, porslin. Kina, troligen Republik med märke i underglasyrblått.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1209. HÄNGE, två cabochonslipade stjärnsafirer, Ceylon.
1209. HÄNGE, två cabochonslipade stjärnsafirer, Ceylon.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1759. FAT, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
1759. FAT, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1369. ASK, cloisonné. Qing dynastin.
1369. ASK, cloisonné. Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1760. PILGRIMSVAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1760. PILGRIMSVAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1454. VAS, pekingglas. Qing dynastin.
1454. VAS, pekingglas. Qing dynastin.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
584. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
584. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1562. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1562. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
112. Anders Zorn, "På Themsen".
112. Anders Zorn, "På Themsen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
108. Anders Zorn, "Fiskare i Saint Ives".
108. Anders Zorn, "Fiskare i Saint Ives".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
579. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
579. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
292. Giovanni Battista Lampi Hans krets, Allegorisk kvinnoporträtt.
292. Giovanni Battista Lampi Hans krets, Allegorisk kvinnoporträtt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
322. Marinus van Roejmerswaelen Hans efterföljd, Den helige Hieronimus.
322. Marinus van Roejmerswaelen Hans efterföljd, Den helige Hieronimus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1105. COLLIER, Mappin' Webb, briljantslipade diamanter tot. ca 2.60 ct.
1105. COLLIER, Mappin' Webb, briljantslipade diamanter tot. ca 2.60 ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
944. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
944. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
239. Johan Gustaf Wäström, Mansporträtt, knäbild.
239. Johan Gustaf Wäström, Mansporträtt, knäbild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1298. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
1298. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
870. SKÅLFAT, av W.A. Bolin, Stockholm 1938.
870. SKÅLFAT, av W.A. Bolin, Stockholm 1938.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1416. SKULPTUR, soapstone. Kina, 1900-tal.
1416. SKULPTUR, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1709. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1709. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
621. ÖVERSTYCKE. Rokoko, 1700-talets mitt.
621. ÖVERSTYCKE. Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
619. KRUTHORN. Tyskland, 1800-tal. Barockstil.
619. KRUTHORN. Tyskland, 1800-tal. Barockstil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1609. SERVIS, 47 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1609. SERVIS, 47 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
722. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 1700-tal.
722. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
880. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
880. CHATELAINE, förgylld mässing. Rokoko.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
298. Johan (Giovanni) Richter, S.Pietro di Castello, Venedig.
298. Johan (Giovanni) Richter, S.Pietro di Castello, Venedig.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1277. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 291 x 228,5 cm.
1277. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 291 x 228,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
464. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
464. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1439. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1886-1912).
1439. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1886-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
494. STOLAR, fyra stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut.
494. STOLAR, fyra stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
443. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
475. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
475. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
383. Gustaf Fredrik Nycander, "Karl XIV Johan" (1763-1844).
383. Gustaf Fredrik Nycander, "Karl XIV Johan" (1763-1844).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1347. SKULPTUR, brons. Troligen, Java, Indonesian, 1300-tal.
1347. SKULPTUR, brons. Troligen, Java, Indonesian, 1300-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1423. PENSEL/SCROLLSTÄLL, trä, troligen Huanghuali. Kina.
1423. PENSEL/SCROLLSTÄLL, trä, troligen Huanghuali. Kina.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1375. GUDOM, förgylld brons. Troligen Sui/Tang dynastin.
1375. GUDOM, förgylld brons. Troligen Sui/Tang dynastin.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
237. Alexander Lauréus Tillskriven, Kurtis.
237. Alexander Lauréus Tillskriven, Kurtis.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
284. Giovanni Ghisolfi Tillskriven, Capriccio med ruiner och figurstaffage.
284. Giovanni Ghisolfi Tillskriven, Capriccio med ruiner och figurstaffage.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
600. PRYDNADSURNOR, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
600. PRYDNADSURNOR, ett par. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
446. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
446. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1125. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. 2.03ct. Kvalitet K/VVS1-VS1.
1125. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. 2.03ct. Kvalitet K/VVS1-VS1.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1075. ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter, 1.00 ct respektive 1.01 ct.
1075. ÖRHÄNGEN, med briljantslipade diamanter, 1.00 ct respektive 1.01 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
160 000 - 165 000 SEK
134. John Börjeson, Karl XI.
134. John Börjeson, Karl XI.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1162. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 2 ct samt 2.02 ct.
1162. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 2 ct samt 2.02 ct.
Klubbat pris 
440 000 SEK
Utropspris
450 000 - 475 000 SEK
1096. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 1.50 resp 1.50 ct.
1096. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 1.50 resp 1.50 ct.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
275 000 - 280 000 SEK
229. David Klöcker Ehrenstrahl, Karl XII med sina syskon.
229. David Klöcker Ehrenstrahl, Karl XII med sina syskon.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
252. Alexander Roslin, Porträtt av okänd dam, midjebild.
252. Alexander Roslin, Porträtt av okänd dam, midjebild.
Klubbat pris 
740 000 SEK
Utropspris
600 000 - 700 000 SEK
300. Pieter Wouwerman, Vit häst vid smedjan.
300. Pieter Wouwerman, Vit häst vid smedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
220. Johan Philip Korn, Pastoralt landskap med figurer och båt.
220. Johan Philip Korn, Pastoralt landskap med figurer och båt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK