Nr. | Föremål | Ändringar |
110 | Isaac Grünewald, Frukter på vit duk. | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite. |
122 | Bror Hjorth, "Interiör". | Ingen droit de suite på denna målning. |
129 | Inge Schiöler, "Sommar på Koster". | Fel bild i den tryckta katalogen. |
136 | Waldemar Lorentzon, "Aktiv scen". | Troligen utförd på 1940-talet. Fel i den tryckta katalogen. |
150 | John Jon-And, Sommarvik, Bohuslän. | Olja på duk uppklistrad på pannå. |
166 | Isaac Grünewald, Ur "Långholmensviten". | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite. |
167 | Isaac Grünewald, Kostymskiss. | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite. |
182 | Leander Engström, Skiss till "Den sovande Pierrot". | Notera utropsintervallet 80 000 - 100 000 kr.
Tryckfel i katalogen.
Bild felvänd i den tryckta katalogen. |
205 | Isaac Grünewald, "Våraning". | Titel: "Våraning" |
208 | Sigrid Hjertén, "Britas blommor". | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite. |
267 | Olle Baertling, "Kiara". | För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris. |
279 | Nalle Werner, "Vinkling II". | Korrekta mått: 140 x 140 cm. |
311 | Christian Berg, "Torpedfigur IV". | För köpare tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris. |
341 | Bernard Buffet, Matador. | Tillägg: Verket kommer att inkluderas i Catalogue raisonné över Bernard Buffet's verk. |
343 | Marc Chagall, "Nature morte". | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite. |
345 | Marc Chagall, "Le Bouquet au-dessus de Vence". | Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite. |
359 | Max Bill, "Farbe aus farbe". | Omfattas ej av följerätt/ No Droite de Suite.
Korrekt mått: 88 x 88 cm. |
363 | Daniel Spoerri, "Le Jeu et le Hasard". | Omfattas ej av följerätt/ No Droite de Suite |
401 | Marc Chagall, "David devant Saül", ur: "La Bible". | Droite de suite (d). Wrong image in the catalogue, see Lot 402 for correct image. |
402 | Marc Chagall, "Saül et David", ur: "La Bible". | Droite de suite (d). Wrong image in the catalogue, see Lot 401 for correct image. |
406 | Marc Chagall, "L'acrobat rouge". | Droite de suite (d). |
407 | Marc Chagall, "Clown a la chévre jaune". | Droite de suite (d). |
470 | FIRMA SVENSKT TENN, burk, Stockholm 1928. | 1928 |
473 | NILS FOUGSTEDT, sannolikt, kaffeservis, 3 delar, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925. | Omfattas ej av följerätt (d) |
484 | FIRMA SVENSKT TENN, tändsticksfodral, 2 st, bl a Estrid Ericson, Stockholm, det större stämplat 1956. | Det större stämplat med änglamärket Stockholm F9 = 1956, tändsticksaskar medföljer. |
494 | JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020. | Endast stabilt utan iläggsskivor; only stable without the extra leaves. Total längd med iläggsskivor 339 cm. |
517 | JOSEF FRANK, karmstol, Firma Svenskt Tenn, modell 652. | Omfattas ej av följerätt (d) |
518 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 590. | Omfattas ej av följerätt (d) |
563 | THONET, karmstol och bord, Tjeckoslovakien 1930-tal. | Okänd formgivare, tidigare attribuerad till Josef Frank; unknown designer, earlier attributed to Josef Frank. |
632 | AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | En fot med lagning; one foot with repair. |
715 | JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling. | Skall vara totalt 147 delar, ingår ej: 9 smörgåsknivar, 12 förrätts-/lunchknivar. |
716 | JOHAN RODHE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 46 delar "Konge/Acorn", Köpenhamn 1945-77, sterling. | Skall vara; 12 lunchgafflar och 12 lunchgafflar/12 luncheon forks, 12 luncheon knives. Sålunda inga matknivar och matgafflar Thus no dinner knives and forks |
729 | SIGVARD BERNADOTTE, bestickuppsättning, 96 delar, "Bernadotte", Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77. | 12 fiskgafflar, ej förrättsgafflar. |
731 | TIAS ECKHOFF för Georg Jensen, bestickuppsättning "Cypress", 250 delar, Köpenhamn, 1952-77. | Felaktigt schatull avbildat i den tryckta katalogen; the wrong casket illustrated in the printed catalogue. |
748 | WIWEN NILSSON, bestickuppsättning, 78 delar, Lund 1939-61. | Samtliga delar graverade med Karl Gerhards monogram KG, förutom de 7 + 2 nämnda ovan. |
753 | ATELIER BORGILA, burk med lock, Stockholm 1936, sterling. | Kungliga Segelsällskapets (KSSS) emblem. |
768 | WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1971. | (d), Följerätt, Droite de suite |
801 | WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1944-45, sterling. | (d), Följerätt, Droite de suite |
927 | RENÉ LALIQUE vas, "Oléron", Frankrike 1920-30-tal. | Fel bildnr i den tryckta katalogen, se bild 928. |
928 | LOETZ, vas, 1920-tal. | Fel bildnr i den tryckta katalogen, se bild 927. |
972 | BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsberg Studio 1969-70. | (d) Följerätt kommer endast att debiteras om snittpriset per objekt överstiger minimipriset; droite the suite will be added if the average hammered price for each object will be more than the minimum price (2.225 SEK). |
973 | BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsberg Studio 1962-78. | (d) Följerätt kommer endast att debiteras om snittpriset per objekt överstiger minimipriset; droite the suite will be added if the average hammered price for each object will be more than the minimum price (2.225 SEK). |
974 | BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsberg Studio, en daterad 1974. | (d) Följerätt kommer endast att debiteras om snittpriset per objekt överstiger minimipriset; droite the suite will be added if the average hammered price for each object will be more than the minimum price (2.225 SEK). |
981 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1953. | Även signerad Y = 1953; dated 1953. |
987 | LISA LARSON, figurin, Gustavsberg 1971-73. | (d) Följerätt, Droite de suite |
1015 | HANS HEDBERG, skulptur, i form av ett par körsbär, Biot, Frankrike. | (d) Följerätt, Droite de suite |
1041 | PABLO PICASSO, fat, "Toros", Madoura, Vallauris, Frankrike. | (d) Följerätt, Droite de suite |
1043 | ROSANJIN KITAOJI (1883-1959), fat, Japan, i originalask. | Möjligen litet glasyrnagg; possibly small glaze chip. |