NILS FOUGSTEDT, sannolikt, kaffeservis, 3 delar, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.
Tenn, kaffekanna med rottinglindat handtag, sockerskål och gräddkanna. Stämplade med änglamärket, Stockholm Y7. Kaffekannans höjd 13,5 cm, längd 23 cm.
Smärre slitage.
Tilläggslista
Omfattas ej av följerätt (d)
Firma Svenskt Tenn, katalog 1931, nr 50.
×
Logga in
Kunde inte logga in