Stengods, harpälsglasyr i blått, gråblått och gult. Signerade Friberg med studiohanden K och L. Höjd 8,5-21,3 cm.
Den gula med obet fotringsnagg. (3)
(d) Följerätt kommer endast att debiteras om snittpriset per objekt överstiger minimipriset; droite the suite will be added if the average hammered price for each object will be more than the minimum price (2.225 SEK).