Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1423 | CARTIER, 'Tank' manuell, guld, 2000-tal. | Återrop |
1424 | ROLEX, Daytona, automatisk, guld/stål, 2005. | 55 000 SEK |
1425 | BREITLING, Auronauitcal, kronometer, kvarts, stål, 2005. | Återrop |
1426 | FRACKUR, bergkristall och små diamanter, Art Deco. | Återrop |
1427 | FICKUR, Romilly, spindelur, kvartrepeter, guld, rosenstenar och emalj med miniatyr. Paris 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
1428 | FICKUR, André Hessen (Anders Bengtsson), spindelur, guld, omkr 1700/1800. | 7 000 SEK |
1429 | FICKUR, spindelur, tidigt 1800-tal. Vikt 87g. | 10 000 SEK |
1430 | FICKUR, spindelur, guld, J. Lindquist, Stockholm, verksam 1754-1779. | 5 500 SEK |
1431 | FICKUR, spindelur, Thomas Tompion, London, silver, tidigt 1700-tal. | 24 000 SEK |
1432 | FICKUR, spindelur, Johann Melchoir Bommell In Nürnberg, kalender, ca 1700-tal. | 28 000 SEK |
1433 | FICKUR, regulatortavla, datum, cylindergång, Hahn in Stuttgardt, 1800-talets mitt. | 27 000 SEK |
1434 | FICKUR, spindelur, Ernst, Stockholm. Boettstämpel Peter Strömqvist, Stockholm, 1771. | 15 000 SEK |
1435 | FICKUR, guld, PH Beurling, Stockholm. | 7 000 SEK |
1436 | FICKUR, spindelur med slag, ytterboett och boett silver, Le Count, London, 1700-tal. | 9 500 SEK |
1437 | CHOPARD, savonette, guld, ca 1930-40-tal. | 9 000 SEK |
1438 | FICKUR, guld, 1890-tal. Erotiskt motiv. | 24 000 SEK |
1439 | FICKUR, Louis Audemars, repetition, evighetskalender, guld, sekelskifte 1900. | 130 000 SEK |
1440 | FICKUR, spindelur, guld, tidigt 1800-tal. Ej äkta Brequet. | 11 000 SEK |
1441 | SÄDESMAGASIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e. Kr). | Återrop |
1442 | SPIS, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.). | Återrop |
1443 | RÖKELSEKAR, keramik. Troligen Han dynastin. | Återrop |
1444 | FIGURIN, bemålat lergods. Tang dynastin (618-907). | Återrop |
1445 | FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907). | Återrop |
1446 | FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907). | 13 000 SEK |
1447 | FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906). | 8 000 SEK |
1448 | FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906). | Återrop |
1449 | KRUKA, lergods. Västra Jin dynstin ca 300 AD. | Återrop |
1450 | SKÅL, porslin. Jin dynastin (1115-1234). | 3 000 SEK |
1451 | SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279). | Återrop |
1452 | SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) . | 8 500 SEK |
1453 | STEMCUP, keramik. Cizhou. Yuan dynstin (1271-1368). | 3 000 SEK |
1454 | VAS, keramik. Song dynastin (960-1279). Henan. | 9 500 SEK |
1455 | SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) . | Återrop |
1456 | FAT, keramik. Troligen Song (960-1279)/Yuan dynastin (1271-1368). | 18 000 SEK |
1457 | VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368). | 1 600 SEK |
1458 | STEMCUP, keramik. Yuan (1271-1368)/Ming dynastin (1368-1644). | 2 800 SEK |
1459 | FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644). | 3 000 SEK |
1460 | FAT, celadon. Ming dynastin (1368-1644). | 9 000 SEK |
1461 | SKÅL, celadon. Qing dynastin. | Återrop |
1462 | FIGURINER, två stycken, keramik. Ming dynastin, 1600-tal. | Återrop |
1463 | ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1464 | GUANYIN, keramik. Ming dynastin, (1368-1644). | 4 000 SEK |
1465 | FIGURIN, keramik. Ming dynastin. | Återrop |
1466 | NARCISSKÅL, porslin. Troligen Kangxi (1662-1722), omarbetad. | 6 500 SEK |
1467 | FIGURIN, lergods. Ming dynastin (1368-1644). | 2 600 SEK |
1468 | RÖKELSEHÅLLARE, ett par, keramik. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1469 | KÄRL med LOCK, gui, brons. Troligen sen Shang dynastin (ca 1500-1040 f.Kr)/tidig Zhou dynastin (1040-256 f.Kr.). | 1 150 000 SEK |
1470 | URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre. | Återrop |
1471 | SKULPTUR, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644). | 70 000 SEK |
1472 | SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644). | 9 000 SEK |
1473 | SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1474 | GUANYIN, brons. Ming dynastin (1368-1644). | 24 000 SEK |
1475 | BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal. | 2 000 SEK |
1476 | MINIATYRVAS, brons. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1477 | RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644), med Xuande sex karaktärers märke. | 100 000 SEK |
1478 | VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1479 | VAS, brons. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644). | Återrop |
1480 | TEMPELKLOCKA, brons. Östra Java, Majapahit Kingdom, troligen 1200-tal. | Återrop |
1481 | BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre. | 22 000 SEK |
1482 | DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk. | Återrop |
1483 | TARA, förgylld brons. Med Qianlongs märke . | 120 000 SEK |
1484 | DHARMAPALA, förgylld brons, Sinotibetansk. Troligen 1700-tal. | 260 000 SEK |
1485 | LOBZANG KALZANG GYATSO, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912). | 50 000 SEK |
1486 | DAKINI Sinihavaktra, förylld och bemålad brons. Sinotibetansk, Qing dynastin, 1800-tal eller äldre. | 105 000 SEK |
1487 | GUANYIN, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal. | 14 000 SEK |
1488 | TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1489 | YAMA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk, Qing dynastin, troligen 1700-tal. | 220 000 SEK |
1490 | BODHISATTVA, förgylld brons. Med Yongle sex karaktärers märke. | Återrop |
1491 | BUDDHA, förgylld brons. Nepal, 1800-tal. | 6 000 SEK |
1492 | DHARMAPALA, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1493 | BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911). | Återrop |
1494 | BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
1495 | GUDOM, försilvrad metall och förgylld samt bemålad brons. Tibet, 1800-tal. | Återrop |
1496 | SARASVATI, förgylld brons. Sinotibetansk, Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1497 | RITUELLT HORN av KONSNÄCKA. Tibet. | 3 000 SEK |
1498 | TANTRISK GUDOM, förgylld brons. Tibet, troligen sekelskifte 1900. | Återrop |
1499 | MINIATYRRÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1500 | TRUMMA, brons. Arkaiserande. | Återrop |
1501 | RÖKELSEKAR, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644) eller äldre. | Återrop |
1502 | BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande. | Återrop |
1503 | BÄLTESSPÄNNE, förgylld brons. Kina. | Återrop |
1504 | SKULPTUR, förgyllt och lackerat trä. Mingstil. | 3 200 SEK |
1505 | SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912). | 5 500 SEK |
1506 | BUDAI, lackerad brons. Qing dynastin (1644-1912). | 95 000 SEK |
1507 | BUDDHA, brons. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1508 | BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911). | 22 000 SEK |
1509 | BODHISATTVA, delvis bemålad brons. Tibet, 1800-tal. | Återrop |
1510 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1511 | FYRFAT/YTTERFODER, brons. Sen Qing dynasti (1644-1912). | Återrop |
1512 | FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1513 | SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1514 | SKULPTUR, brons. Qing dynastin (1644-1912). | 13 000 SEK |
1515 | HANUMAN, delvis bemålad och förgylld alabaster. Indien, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1516 | BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal. | 18 000 SEK |
1517 | BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal. | Återrop |
1518 | BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal. | Återrop |
1519 | BUDDHOR, två stycken, förgylld brons. Thailand, omkring 1900. | Återrop |
1520 | BUDDHA, brons. Burmesisk. | 1 000 SEK |
1521 | MINIATYRVAS, cloisonné. 1600-tal. | 13 000 SEK |
1522 | OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 40 000 SEK |