Nr. | Föremål | Klubbat pris |
919 | SALTKAR, av 6:e Artellen, Moskva 1800-talets slut. | 3 200 SEK |
920 | SALTKAR, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut. MOCKASKED, av 11:e Artellen, Moskva 1800-talets slut. | 4 000 SEK |
921 | SALTKAR på kulfötter, samt sked, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1899-1908. | 4 500 SEK |
922 | CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917. | 6 000 SEK |
923 | CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1887. | 7 000 SEK |
924 | CIGARETTETUI, cylinderformat, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1800-talets slut. Hovleverantörsmärke. | 18 000 SEK |
925 | CIGARETTETUI, cylinderformat, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1800-talets slut. | 18 000 SEK |
926 | DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut. | 6 000 SEK |
927 | BESTICKUPPSÄTTNING, 124 delar, av Grachev, S:t Petersburg 1899-1908. Hovleverantörsmärke. | 90 000 SEK |
928 | TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1800-talets slut. | Återrop |
929 | TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1800-talets slut. | Återrop |
930 | TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, S:t Petersburg, 1800-talets slut. | Återrop |
931 | TESKADAR, 6 st, icke identifierad mästare, S:t Ptersburg, 1800-talets slut. | Återrop |
932 | MOCKASKEDAR, 4 st, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal. | Återrop |
933 | PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut. | 22 000 SEK |
934 | PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut. | 16 000 SEK |
935 | PUDERDOSA, guld med rosenslipade diamanter, FABERGÉ, av August Hollming, S:t Petersburg 1900-talets början. | Återrop |
936 | CIGARETTETUI, guld, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1908-1917. | Återrop |
937 | JETONG, guld, av Alfred Thielemann, S:t Petersburg 1908-1917. Orginalask märkt FABERGÈ. | 47 000 SEK |
938 | ORDEN, S:t Anne, guld och röd emalj, icke identifierad mästarstämple, S:t Petersburg. | 520 000 SEK |
939 | ORDEN, S:t Stanislaus, II:a klassen, guld och röd emalj, Ryssland 1911. | 22 000 SEK |
939A | "Alexander I av Ryssland" (1777-1825). | 32 000 SEK |
940 | Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Katarina II av Ryssland" (1729-1796). | 80 000 SEK |
941 | Benjamin Patersson, "La Banque de l'Empire à St Petersburg". | 105 000 SEK |
943 | RESEIKON, triptyk, delvis förgylld silverinfattning, Kristus Allhärskaren, Moskva 1857. | 26 000 SEK |
944 | IKON med förgylld silverinfattning, Gudsmodern och den brinnande busken och de fyra evangelisterna, Moskva 1848. | 19 000 SEK |
945 | IKON med silverinfattning, munkhelgonet prins Theodor med sina söner David och Konstantin, Moskva 1806. | Återrop |
946 | IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794. | 6 500 SEK |
947 | IKON med silverinfattning, S:t Peter av Murom och S:t Fevronia, Ryssland 1800-talets mitt. | 16 000 SEK |
948 | IKON med förgylld silverinfattning, S:t Sergius och S:t Herman av Valamo, S:t Petersburg 1850. | 10 000 SEK |
949 | IKON med silverinfattning, Deesis, Ryssland 1600-tal. | 20 000 SEK |
950 | IKON med delvis förgylld silverinfattning, S:t Göran och draken samt helgon, S:t Petersburg 1836. | 18 000 SEK |
951 | IKON med förgylld silverinfattning, S:t Nikolaus mirakelgöraren, Ryssland 1800-tal. | 20 000 SEK |
952 | IKON med silverinfattning, S:t Nikolaus, S:t Petersburg 1842. | 6 500 SEK |
953 | URNOR med INSATSER, ett par, blått glas. Ryssland, omkring år 1800. | Återrop |
954 | KARAFF, blått glas. Ryssland, omkring år 1800. | 8 000 SEK |
955 | TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg. Tsar Alexander II period. | 8 000 SEK |
956 | ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talest slut. | 16 000 SEK |
957 | ÄGG, porslin. Ryssland, omkring 1900. | 12 000 SEK |
958 | ÄGG, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal. | 9 000 SEK |
959 | ÄGG, fyra stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal. | 4 000 SEK |
960 | TALLRIKAR, två stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St: Petersburg, Tsar Nikolaj I:s period. | Återrop |
961 | FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal. | 24 000 SEK |
962 | KRÖNINGSMUGG, emalj på koppar. Ryssland, till Nikolaj II:s kröning 1896. | 3 000 SEK |
963 | LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal. | 65 000 SEK |
964 | DRYCKESKANNA, av Erik Nordwall, Norrköping (verksam -1699-1723). Barock. | 40 000 SEK |
965 | DRYCKESKANNA, av Jacob Garnier (verksam i Stockholm 1657-1659 samt i Strängnäs 1659-1680). Barock. | 38 000 SEK |
966 | DRYCKESKANNA, av Bengt Collin, Uppsala (verksam 1699-1755). | Återrop |
967 | BÄGARE på kulfötter, av Petter Ingemundsson, Uppsala (verksam -1667-1703). Även stämplad Stockholm
1693. Barock. | 9 500 SEK |
968 | TUMLARE, av Arnold von der Hagen, Norrköping (verksam 1695-1740(-1742)). Karolinsk. | 22 000 SEK |
969 | BÄGARE, silver, av Balthazar Haydt, Augsburg, 1670. | Återrop |
970 | DRYCKESKANNA, av Melcher Jaske, Danzig (verksam 1664-1678). Barock. | 110 000 SEK |
971 | BÄGARE, av Reinhold Schröder (verksam 1683-1710), Reval. | 26 000 SEK |
972 | BÄGARE, av Matthias Dreier (verksam 1699-1710), Reval. | 30 000 SEK |
973 | BÄGARE, av Johann Friedrich Lamoureux (verksam 1763-1797), Riga. | 30 000 SEK |
974 | DRYCKESKANNA, möjligen av Arnholt Lange, Danzig (verksam 1699-1724). Barock. | 32 000 SEK |
975 | TUMLARE, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1712-1715. | 24 000 SEK |
976 | BÄGARE, av Daniel Ekman, Eksjö (verksam 1696-1715(1723)). | 8 000 SEK |
977 | BÄGARE, av Petter Friedrich Moldenhauer, Stockholm 1752. | 18 000 SEK |
978 | BÄGARE, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Daterad i gravyren 1715. | 16 000 SEK |
979 | DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741. | Återrop |
980 | BÄGARE, möjligen av Jonas Wallén, Skövde 1778. | Återrop |
981 | KRYDDKAR, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1767-1769. | 3 500 SEK |
982 | TEKANNA, liten, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko. | Återrop |
983 | TEKANNA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1769. Rokoko. | Återrop |
984 | SOCKERSKRIN, silver, av Carl Petter Tellander, Jönköping 1761. Rokoko. vikt ca 306 gram. | Återrop |
985 | SOCKERRUSKA, av Jacob Johann Öhrmann (verksam 1775-1816), Reval. | 4 000 SEK |
986 | KAFFEKANNA, av Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Rokoko. | Återrop |
987 | KAFFEKANNA, av Carl Klingwall, Västerås 1781. Gustaviansk. | 15 000 SEK |
988 | KAFFEKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Gustaviansk. | 20 000 SEK |
989 | TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt. | Återrop |
990 | GRÄDDSNÄCKA, av Christian Rothe, Karlskrona 1777. Rokoko. | 12 000 SEK |
991 | GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1793. Rokoko. | 13 000 SEK |
992 | GRÄDDKANNA, av Anders Fredrik Weise, Stockholm 1794. Gustaviansk. | 7 000 SEK |
993 | GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1796. Gustaviansk. | 7 500 SEK |
994 | GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustaviansk. | 19 000 SEK |
995 | GRÄDDKANNA, av Per Zethelius, Stockholm 1800. Gustaviansk. | 16 000 SEK |
996 | GRÄDDKANNA, av Arvid Floberg, Stockholm 1800.Gustaviansk. | 5 000 SEK |
997 | GRÄDDKANNA, av Nils Limnelius, Stockholm 1810. Empire. | Återrop |
998 | FAT, av Petter Lund, Stockholm 1758. Rokoko. | 44 000 SEK |
999 | SÅSTERRIN med fat, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1767. Rokoko. | 80 000 SEK |
1000 | SENAPSKANNA, av Petter Eneroth, Stockholm 1774. Rokoko. | 12 000 SEK |
1001 | KAROTT med lock, av Francois Corbie (Paris 1783). | 15 100 SEK |
1002 | VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut. | 15 000 SEK |
1003 | KOPP, av Marie-Joseph-Gabriel Genu, Paris 1700-talets slut. Directoire. | Återrop |
1004 | Erik Holmberg, terrin med lock, silver, Lund 1796. Gustaviansk. | Återrop |
1005 | LJUSSTAKAR, ett par, av Swante Striedbeck (verksam i Stralsund 1763-1776). Rokoko. | 170 000 SEK |
1006 | LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Yttreaus, Uppsala 1787. Gustavianska. | 100 000 SEK |
1007 | LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Fredrik Weise, Stockholm 1793. Gustavianska. | 46 000 SEK |
1008 | KANDELABRAR för två ljus, ett par, av Mattias Engman, Stockholm 1796. Gustavianska. | 200 000 SEK |
1009 | LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästarstämpel FS, Hamburg, probermästare Johann von Holten I, verksam 1772-1790. | 17 000 SEK |
1010 | LJUSSTAKAR, ett par, möjligen av Johann Georg Fournier II, Berlin 1790-tal. | 19 000 SEK |
1011 | DRYCKESKANNA, sannolikt av John Swift, London 1759. | 15 000 SEK |
1013 | SENAPSKANNOR med SKEDAR, ett par, av Simson Ryberg, Stockholm 1794. Gustavianska. | 18 000 SEK |
1014 | SALTKAR med blått glas, ett par, av Olof Yttraeus, Uppsala 1799. Gustavianska. | Återrop |
1015 | SALTKAR, ett par, av Edward Wood, London 1749. | 7 000 SEK |
1016 | SOCKERSKÅL med lock, av Mikael Nyberg, Stockholm 1798. Gustaviansk. | 5 500 SEK |
1017 | SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1818. Empire. | 16 000 SEK |
1018 | SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835. | 14 000 SEK |
1019 | LJUSSTAKAR, s.k. lyrstakar, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1823. Empire. | Återrop |