Nr. | Föremål | Klubbat pris |
410 | BENGT NORDENBERG, Ett par. Olja på duk, sign och dat -85. | Återrop |
411 | Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Kvinnoporträtt, bröstbild. | 11 500 SEK |
412 | OLOF SÖDERMARK, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
413 | Ulrica Fredrica Pasch, "Gustavus Imus, Johannes IIItinus, Sigismundus, Carolus Xmus, Carolus XImus, Fridericus, Lovisa Ulrica". | Återrop |
414 | Fredric Westin, Hebe och Jupiters örn. | 55 000 SEK |
415 | Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, "Gustaf III" (1746-1792). | Återrop |
416 | Gustaf Lundberg, "Henric Vilhelm Peill" (1730-1797). | 36 000 SEK |
417 | Fredric Westin, "Carl Henrik Cantzler" (1791-1861). | 28 000 SEK |
418 | Fredric Westin, "Sophia Magdalena Cantzler" (1799-1890). | 32 000 SEK |
419 | Johan Sevenbom, Cappriccio av en mediteriansk hamn. | 250 000 SEK |
420 | Carl Johan Fahlcrantz, Fahlu Grufwa. | 25 000 SEK |
421 | Landskap med Hermes, Argos och Hera. | Återrop |
422 | Carl Petter Hilleström, Insjölandskap med samtalande figurer vid en stor gran. | 15 000 SEK |
423 | Carl Johan Fahlcrantz, Vattenfall. | 7 000 SEK |
424 | Jacob Hoefnagel Tillskrivna, "Konung Gustaf II Adolf" och "Drottning Maria Eleonora". | 220 000 SEK |
425 | Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren. | 26 000 SEK |
426 | Carl Fredrik Kiörboe Tillskriven, Gustaf II Adolfs häst Streiff vid slaget i Lützen. | 22 000 SEK |
427 | Pehr Hilleström, Interiör med spinnerska. | Återrop |
428 | Johan Rodin Tillskriven, Köksinteriör med två kvinnor. | 24 000 SEK |
429 | Pierre Joseph Frère, Stockholms slott och norrström med Mynttorget och Helgeandsholmen i fonden. | Återrop |
430 | Johan Johnsen, Blomsterstilleben i glasvas. | 175 000 SEK |
431 | Johan Johnsen, Blomsterstycke på piedestal. | 350 000 SEK |
432 | PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st. | Återrop |
433 | Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane. | 7 500 SEK |
434 | "Carl den XV vid balen å Stockholms slott" (Porträtt av Karl XV i turkisk dräkt). | Återrop |
435 | Bengt Nordenberg, Slåtterförberedelser. | 40 000 SEK |
436 | Bengt Nordenberg, Söndagsbesöket. | 44 000 SEK |
437 | Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri". | 80 000 SEK |
438 | Henric Ankarcrona, Karavan vid Atlasbergen. | 35 000 SEK |
439 | Per Daniel Holm, "Skalstugan". | 9 000 SEK |
440 | MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign. | Återrop |
441 | Marcus Larsson, Hav i månsken. | 28 000 SEK |
442 | Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same. | 14 000 SEK |
443 | Joseph Magnus Stäck, "Parti vid Vico nära Sorrento (Neapel)". | 18 000 SEK |
444 | Marcus Larsson, Norskt fjordlandskap. | 80 000 SEK |
445 | Joseph Magnus Stäck, Landskap från Dalarna (Partie i Elfdalen). | Återrop |
446 | Gustaf Wilhelm Palm Tillskrivna, Vyer från Donau. | 10 000 SEK |
447 | Gustaf Wilhelm Palm, Vesuvius i månsken. | Återrop |
448 | Marcus Larsson, Hjulångare i kvällssol. | 85 000 SEK |
449 | Anders Holm, Månskenslandskap; utsikt mot ett slott. | Återrop |
450 | Egron Lundgren, "Zigenerskans spådom". | Återrop |
451 | Carl Peter Mazer, Sittande kvinna. | Återrop |
452 | Monogramisten V.S-Z, Stilleben med fat, skål, ostron och frukter. | 135 000 SEK |
453 | Ruinlandskap med figurstaffage. | 23 000 SEK |
454 | Jean Baptiste Pillement Hans krets, Pastoralt figurlandskap. | 18 000 SEK |
455 | Paolo Anesi Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage och byggnader. | 22 000 SEK |
456 | Jean Baptiste Lallemand Hans krets, Capriccio med ruiner. | Återrop |
457 | GIOVANNI GHISOLFI. Hans krets. Olja på uppfodrad duk. | Återrop |
458 | David Ryckaert d.y Hans efterföljd, Figurer och kreatur vid en brunn. | 20 000 SEK |
459 | Abraham van Cuylenborch Hans krets, Grottlandskap med antika statyer och nakna nymfer. | 25 000 SEK |
460 | Jacobus Buys, Backanal. | 32 000 SEK |
461 | Abraham Bloemaert Hans krets, Syndafallet. | 22 000 SEK |
462 | Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop. | 27 000 SEK |
464 | Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes Döparen. | 11 000 SEK |
465 | Gaspard Dughet Tillskriven, Italienskt landskap med staffagefigurer. | Återrop |
466 | Stilleben med urna, frukter och papegoja. | 24 000 SEK |
467 | Stilleben med citron, körsbär, plommon, smultron och fajansfat. | 70 000 SEK |
468 | Jan Weenix, Räv i hönsgården. | Återrop |
469 | Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster. | Återrop |
470 | Jan van den Hecke d.ä, Stilleben med silverbägare, ostron, granatäpple, körsbär och druvor. | 240 000 SEK |
471 | Pandolfo Reschi Hans krets, Kavalleribatalj. | Återrop |
472 | Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj. | 30 000 SEK |
473 | SALVATOR ROSA. Olja på uppfodrad duk. Otydligt signerad Lo Caracci?. | Återrop |
475 | Abraham Storck Hans krets, Sydländsk hamnbild med figurer och fartyg. | Återrop |
476 | Jean-Philippe de La Roche, Portrait of Barbara Campanini (1721-1799), known as La Barbarina, dancing in a garden, probably in Versailles. | 330 000 SEK |
477 | CORNELIS PIETERSZ. BEGA. HANS EFTERFÖLJD. Ett par. Parketterad pannå, | Återrop |
478 | David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener. | Återrop |
479 | Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriörer, ett par. | Återrop |
480 | Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap. | 32 000 SEK |
481 | Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning. | 70 000 SEK |
482 | Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna. | 13 000 SEK |
483 | PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
484 | PIETER ANTHONISZ. VAN GROENEWEGEN, Tillskriven, olja på pannå, ej sign. | Återrop |
485 | Pierre-Henri de Valenciennes Tillskriven, Italienskt landskap med fransiskanermunkar. | 24 000 SEK |
486 | Victor de Grailly, Pastorala landskap med figurer och boskap. | Återrop |
487 | JACOB VAN STRIJ, hans krets, olja på pannå, ej signerad. | Återrop |
488 | Giovanni Paolo Panini, Capriccio med figurer vid romerska ruiner och Konstantinbågen. | Återrop |
489 | Bartholomeus van der Helst, Mansporträtt, midjebild. | 380 000 SEK |
491 | Nicolas de Largilliere Hans krets, Man i allongeperuk och röd mantel. | Återrop |
492 | ITALIENSK SKOLA, olja på duk, 1700-tal. | Återrop |
493 | Man i blå justacorp, midjebild. | Återrop |
494 | Johann Leonhard Hirschmann Tillskriven, Porträtt av en målare med palett. | Återrop |
495 | Joachim Rupalley, Porträtt av adelsdam stående vid ett konsolbord hållandes vita och blå blommor i sin högra hand, tre-kvarts längd. | Återrop |
496 | Fransk Skola, Mor och son, dubbelporträtt. | Återrop |
498 | Leandro Bassano Tillskriven, Italiensk ädling med svart hatt, violett klädnad med en svart jacka med vänstra handen vilande på ett svärdsfäste. | 36 000 SEK |
499 | Anthonie Palamedesz., Gammaltestamentlig scen med Ester, Haman och Ahasverus. | 44 000 SEK |
500 | JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign. | Återrop |
501 | Simon Jacobsz. De Vlieger Tillskriven, Upprört hav med fiskare i båt. | Återrop |
502 | Dirck Hals Tillskriven, Interiör med galant sällskap. | 52 000 SEK |
503 | Francesco Ubertino Bacciaccia Tillskriven, Maria Magdalena. | 340 000 SEK |
504 | Ary Scheffer, De tre vise männen och konungarnas tillbedjan. | Återrop |
505 | Johan Laurentz Jensen, Stilleben med pumpa, persikor och nötter. | Återrop |
506 | Jacob Toorenvliet Hans krets, Gossar med brev. | 16 000 SEK |
507 | Melchior de Hondecoeter Tillskriven, Hönsgården. | 80 000 SEK |
509 | Gysbrechts Leytens Tillskriven, Bergslandskap med figurstaffage. | 400 000 SEK |
510 | Kristus törnekrönt. | 24 000 SEK |
511 | Jacob Toorenvliet, Man hållandes ett krus. | 120 000 SEK |
512 | David Teniers d.y, Bonde tänder sin kritpipa. | 1 250 000 SEK |
513 | Hans Rottenhammer d.y Hans krets, Pyramus och Thisbe. | 530 000 SEK |
514 | Pieter Gerritsz. van Roestraten, Vanitasstilleben med förgänglighetens symboler. | Återrop |