Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1934 föremål
990. GRÄDDSNÄCKA, av Christian Rothe, Karlskrona 1777. Rokoko.
990. GRÄDDSNÄCKA, av Christian Rothe, Karlskrona 1777. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
54. Carl Johansson, Vinterväg.
54. Carl Johansson, Vinterväg.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
684. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten, 1700-talets slut.
684. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
662. BANKETTSOFFA. Gustavianskt lindomearbete, 1700-talets slut.
662. BANKETTSOFFA. Gustavianskt lindomearbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
290. Gió Pomodoro, "Guscio II".
290. Gió Pomodoro, "Guscio II".
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
800. BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan.
800. BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1283. ARMBAND, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
1283. ARMBAND, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
802. BORDSPENDYL. Nyrokoko, 1800-tal.
802. BORDSPENDYL. Nyrokoko, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1795. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1795. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1524. SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1524. SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
798. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
798. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
104. Karl Nordström, "Villefranche från M:t Boron".
104. Karl Nordström, "Villefranche från M:t Boron".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1282. ÖRHÄNGEN, guld samt briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
1282. ÖRHÄNGEN, guld samt briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
711. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
711. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
103. Karl Nordström, "Villefranche, vin och blomsterodling".
103. Karl Nordström, "Villefranche, vin och blomsterodling".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
797. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
797. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1825. SKÅLFAT, två stycken. Tidigt 1900-tal med Daoguangs märke.
1825. SKÅLFAT, två stycken. Tidigt 1900-tal med Daoguangs märke.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1181. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, band av ormskinn.
1181. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, band av ormskinn.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1293. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 0.94 ct.
1293. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 0.94 ct.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1302. ÖRHÄNGEN, två briljantslipade diamanter, tot. 1.06 ct.
1302. ÖRHÄNGEN, två briljantslipade diamanter, tot. 1.06 ct.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1042. DOSA, guld 14k, eu deux couleurs, Schweiz 1800-talets mitt.
1042. DOSA, guld 14k, eu deux couleurs, Schweiz 1800-talets mitt.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
451. Carl Peter Mazer, Sittande kvinna.
451. Carl Peter Mazer, Sittande kvinna.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1397. ARMRING, antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
1397. ARMRING, antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
223. George Bareau, "L'histoire".
223. George Bareau, "L'histoire".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
137. Thure Wallner, Domherrar i rönnbärsträd.
137. Thure Wallner, Domherrar i rönnbärsträd.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1371. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, 7,5-3,5 mm.
1371. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, 7,5-3,5 mm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
971. BÄGARE, av Reinhold Schröder (verksam 1683-1710), Reval.
971. BÄGARE, av Reinhold Schröder (verksam 1683-1710), Reval.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
972. BÄGARE, av Matthias Dreier (verksam 1699-1710), Reval.
972. BÄGARE, av Matthias Dreier (verksam 1699-1710), Reval.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
977. BÄGARE, av Petter Friedrich Moldenhauer, Stockholm 1752.
977. BÄGARE, av Petter Friedrich Moldenhauer, Stockholm 1752.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
22. Alfred Thörne, Insjölandskap.
22. Alfred Thörne, Insjölandskap.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
107. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott med ångaren Wester Norrland.
107. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott med ångaren Wester Norrland.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1257. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
1257. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
442. Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.
442. Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
174. Anders Zorn, "Lektyr" (Mr. och Mrs. Charles Deering).
174. Anders Zorn, "Lektyr" (Mr. och Mrs. Charles Deering).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1790. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1790. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
61. Alfred Thörne, Insjölandskap.
61. Alfred Thörne, Insjölandskap.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
450. Egron Lundgren, "Zigenerskans spådom".
450. Egron Lundgren, "Zigenerskans spådom".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
792. BORDSPENDYL, Jean Leonard Roque 1770-89, Paris. Louis XVI.
792. BORDSPENDYL, Jean Leonard Roque 1770-89, Paris. Louis XVI.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
493. Man i blå justacorp, midjebild.
493. Man i blå justacorp, midjebild.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
991. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1793. Rokoko.
991. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1793. Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1011. DRYCKESKANNA, sannolikt av John Swift, London 1759.
1011. DRYCKESKANNA, sannolikt av John Swift, London 1759.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
523. Niels Fredrik Martin Rohde, Italienskt landskap med ruin.
523. Niels Fredrik Martin Rohde, Italienskt landskap med ruin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1353. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct. ca 1905.
1353. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct. ca 1905.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
411. Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Kvinnoporträtt, bröstbild.
411. Martin Mijtens d.ä Tillskriven, Kvinnoporträtt, bröstbild.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1091. ÖRHÄNGEN, guld med fransar, sekelskifte 1900.
1091. ÖRHÄNGEN, guld med fransar, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1241. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 1.22 ct.
1241. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 1.22 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
388. MATTA, semiantik silke Turkisk. Ca 145,5 x 119 cm.
388. MATTA, semiantik silke Turkisk. Ca 145,5 x 119 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
975. TUMLARE, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1712-1715.
975. TUMLARE, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1712-1715.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1178. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
1178. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
367. SEMIANTIK KIRMAN. 410,5 x 289 cm.
367. SEMIANTIK KIRMAN. 410,5 x 289 cm.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1249. ÖRHÄNGEN, Cartier.
1249. ÖRHÄNGEN, Cartier.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1271. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, ca0.68ct.
1271. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, ca0.68ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1071. ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter.
1071. ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1070. RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1070. RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
207. Carl Eldh, "Femme de Trottoir".
207. Carl Eldh, "Femme de Trottoir".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1622. RUYISTAV, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
1622. RUYISTAV, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
561. Domenico Bossi, "Greve Mathias Rosenblad" (1758-1847).
561. Domenico Bossi, "Greve Mathias Rosenblad" (1758-1847).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1690. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin.
1690. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
87 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
997. GRÄDDKANNA, av Nils Limnelius, Stockholm 1810. Empire.
997. GRÄDDKANNA, av Nils Limnelius, Stockholm 1810. Empire.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
441. Marcus Larsson, Hav i månsken.
441. Marcus Larsson, Hav i månsken.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
656. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
656. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
712. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
712. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1745. TALLRIKAR, 14 stycken, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1745. TALLRIKAR, 14 stycken, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
679. KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
679. KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK