Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Helsinki Winter Sale F504
Auktion:
Selected Gifts E1128
Auktion:
Curated Timepieces – november F529
Auktion:
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Auktion:
Jerns Vapensamling E1122
Auktion:
En svensk privatsamling F578
Auktion:
The Beautiful Line F593
Auktion:
Design Jewellery Online E1100
Auktion:

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1600. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.
1600. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
255. NIELS FRISTRUP, olja på duk, sign o dat 1871.
255. NIELS FRISTRUP, olja på duk, sign o dat 1871.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
480. Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.
480. Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
523. Niels Fredrik Martin Rohde, Italienskt landskap med ruin.
523. Niels Fredrik Martin Rohde, Italienskt landskap med ruin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
144. Nils Kreuger, " 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris".
144. Nils Kreuger, " 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
72. Nils Kreuger, "I Kväfvande blåst (Motiv från Öland)".
72. Nils Kreuger, "I Kväfvande blåst (Motiv från Öland)".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1522. OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1522. OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
584. OFFICIELLT PROTOKOLL, handskrift, Valladolid, Spanien ca 1589.
584. OFFICIELLT PROTOKOLL, handskrift, Valladolid, Spanien ca 1589.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1606. OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.
1606. OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
1603. OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
529. OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL , Olja på uppfodrad duk, ej signerad.
529. OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL , Olja på uppfodrad duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
555. OKÄND KONSTNÄR 1600/1700-TAL,  Miniatyr, ej signerad.
555. OKÄND KONSTNÄR 1600/1700-TAL, Miniatyr, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
564. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Glasmålningar, ett par, ej signerade.
564. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , Glasmålningar, ett par, ej signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
551. OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , Blyerts och akvarell, ej sign.
551. OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , Blyerts och akvarell, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
335. OLD DJOSHAGAN. 611 x 371,5 cm.
335. OLD DJOSHAGAN. 611 x 371,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
395. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 151-163,5 cm.
395. OLD SILKE TÄBRIS. 260 x 151-163,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
412. OLOF SÖDERMARK, olja på duk, ej signerad.
412. OLOF SÖDERMARK, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
32. OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1959.
32. OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1959.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
142. Olle Hjortzberg, Stilleben med vit ros och brev.
142. Olle Hjortzberg, Stilleben med vit ros och brev.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
17. Olof Arborelius, Skogsdunge med mur, italienska kusten.
17. Olof Arborelius, Skogsdunge med mur, italienska kusten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
16. Olof Arborelius, Skogsdunge, italienska kusten.
16. Olof Arborelius, Skogsdunge, italienska kusten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
13. Olof Krumlinde, Flodlandskap i månsken.
13. Olof Krumlinde, Flodlandskap i månsken.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
115. Olof Sager-Nelson, "Motiv från Ladugårdsgärde".
115. Olof Sager-Nelson, "Motiv från Ladugårdsgärde".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
47. Oscar Törnå, Chemin-de-Marlotte.
47. Oscar Törnå, Chemin-de-Marlotte.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
49. Oscar Törnå, Forét de Fontainebleau Mare-aux-Fées.
49. Oscar Törnå, Forét de Fontainebleau Mare-aux-Fées.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
48. Oscar Törnå, Grez-sur-Loing.
48. Oscar Törnå, Grez-sur-Loing.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
145. Oskar Bergman, "Pilar".
145. Oskar Bergman, "Pilar".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
35. Oskar Bergman, Kustlandskap med björkar.
35. Oskar Bergman, Kustlandskap med björkar.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
33. Oskar Bergman, Tidig vår.
33. Oskar Bergman, Tidig vår.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
34. Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar och vitsippor.
34. Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar och vitsippor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
432. PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.
432. PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
934. PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut.
934. PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1642. PENSELBAD, grön sten. Kina, 1900-talets första hälft.
1642. PENSELBAD, grön sten. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1627. PENSELBAD, nefrit. Kina.
1627. PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1543. PENSELSTÄLL, bambu. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1543. PENSELSTÄLL, bambu. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1719. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1719. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1544. PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1544. PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
147. PER EKSTRÖM. Olja på duk. Sign Per Ekström.
147. PER EKSTRÖM. Olja på duk. Sign Per Ekström.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
248. PIERRE BONNARD, Bläck på uppfodrat papper.
248. PIERRE BONNARD, Bläck på uppfodrat papper.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
483. PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
483. PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1527. PILGRIMSFLASKA, cloisonné, Qing dynastin (1644-1912).
1527. PILGRIMSFLASKA, cloisonné, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1942. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1942. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
933. PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut.
933. PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1833. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
1833. PLAKETT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
809. PLAKETT. Karl XIV Johan, 1800-talets första hälft.
809. PLAKETT. Karl XIV Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1632. PLAKETTER, fyra stycken, nefrit. Kina.
1632. PLAKETTER, fyra stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
836. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
836. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
837. POKALGLAS. 1700-tal.
837. POKALGLAS. 1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
807. PORTRÄTTMEDALJONG, utförd av Samuel Hoffmeister 1793.
807. PORTRÄTTMEDALJONG, utförd av Samuel Hoffmeister 1793.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1961. PRAKTFAT, ett par, porslin. Japan, tidigt 1900-tal.
1961. PRAKTFAT, ett par, porslin. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
838. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
838. PRAKTPOKAL MED LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
839. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
839. PRAKTPOKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1796. PRAKTVAS, porslin. Sen Qing dynastin.
1796. PRAKTVAS, porslin. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
116. PRINS EUGEN. Olja på pannå. Sign Eugen o dat 1940.
116. PRINS EUGEN. Olja på pannå. Sign Eugen o dat 1940.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
471. Pandolfo Reschi Hans krets, Kavalleribatalj.
471. Pandolfo Reschi Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
455. Paolo Anesi Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage och byggnader.
455. Paolo Anesi Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage och byggnader.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
225. Paul Dubois, "Le Courage Militaire".
225. Paul Dubois, "Le Courage Militaire".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
262. Paul Désiré Trouillebert, "Bords de la Vienne".
262. Paul Désiré Trouillebert, "Bords de la Vienne".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
230. Paul Fischer, "Harriet 1902".
230. Paul Fischer, "Harriet 1902".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
261. Paul Madeline, Parkmotiv.
261. Paul Madeline, Parkmotiv.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
274. Peder Mork Mönsted, Sydländsk flicka.
274. Peder Mork Mönsted, Sydländsk flicka.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
427. Pehr Hilleström, Interiör med spinnerska.
427. Pehr Hilleström, Interiör med spinnerska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
439. Per Daniel Holm, "Skalstugan".
439. Per Daniel Holm, "Skalstugan".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
442. Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.
442. Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
481. Peter Paul Rubens Hans krets, Interiör av en badinrättning.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
272. Pieter Oyens, "Médidation".
272. Pieter Oyens, "Médidation".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
527. Porträtt av en musketör, knäbild.
527. Porträtt av en musketör, knäbild.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
271. Porträtt av ung man iförd kippa.
271. Porträtt av ung man iförd kippa.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
118. Prins Eugen, "Lund vid Vättern (i medljus)".
118. Prins Eugen, "Lund vid Vättern (i medljus)".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
321. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 29 x 30 cm. Kina 1800-tal.
321. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 29 x 30 cm. Kina 1800-tal.
Klubbat pris 
7 100 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1237. RING, 12 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.15 ct.
1237. RING, 12 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.15 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK