Nr. | Föremål | Klubbat pris |
528 | BAKALOWITS & SOHNE, takarmatur, "Miracle", Wien 1960-tal. | 38 000 SEK |
529 | EMIL STEJNAR, takarmatur, "Snowball / Sputnik Pusteblume", Wien 1960-70-tal. | 11 000 SEK |
530 | EMIL STEJNAR, takarmatur, "Snowball / Sputnik Pusteblume", Wien 1960-70-tal. | 16 000 SEK |
531 | CHARLOTTE PERRIAND, stolar, 4 st, "Les Arcs", Frankrike ca 1970. | 12 000 SEK |
532 | JORGE PENSI, fåtöljer, 1 par "Bkai", Nueva Linea, Spanien. | 6 000 SEK |
533 | NORMAN FOSTER, bord "Nomos", Tecno. | 22 000 SEK |
534 | RON ARAD, "Little Albert Outdoor Armchair", Moroso, Italien 2001. | 5 000 SEK |
535 | Robert Indiana, MATTA. "Red on Blue", Chosen love. Tuftad 1995. 181,5 x 183,5 cm. Robert Indiana, USA, född 1928. | 36 000 SEK |
536 | Robert Indiana, MATTA. "Black on white", Chosen love. Tuftad 1995. 181,5 x 183,5 cm. Robert Indiana, USA, född 1928. | 40 000 SEK |
537 | MATTA, 4 delar. Handtuftad i relief. 118,5 x 119 samt tre delar 74,5 x 74 cm var. Berit Woelfer, Kasthall Ateljé AB. | Återrop |
538 | Olle Bærtling, MATTA. "Yoy". Handtuftad. Baertling/Asplund. 200 x 101,5 cm. | 20 000 SEK |
539 | MATTA. Tuftad. Signerad PW (Pia Wallén). 225 x 148,5 cm. | 6 000 SEK |
540 | Torkel Dahlstedt, MATTA. "Swiss Window". Tuftad. 177 x 236,5 cm. Torkel Dahlstedt, Sverige, född 1942. | 6 000 SEK |
541 | Ulf Rollof, MATTA. "THE ART OF WAR SUN TZU". Tuftad 2010. 248 x 352 cm. Ulf Rollof, Sverige, född 1961. | 36 000 SEK |
542 | MATTA. "The Pond". Thomas Eriksson Arkitekter. Ca 300 x 200 cm. | 24 000 SEK |
543 | MATTA. Monica Förster. Ca 310 x 210 cm. | 22 000 SEK |
544 | MATTA. HOPE Designer Duo. ”Black Sea”. Ca 250 x 250 cm. | 19 000 SEK |
545 | MATTA. Bernadotte & Kylberg. ”Middle of Nowhere”. Ca 300 x 200 cm. | 25 200 SEK |
546 | LUDWIG MIES VAN DER ROHE, karmstol, "MR 20", Berliner Metallgewerbe Josef Müller eller Bamberg Metallwerkstätten, | Återrop |
547 | LUDWIG MIES VAN DER ROHE, fåtölj, "Barcelona", Knoll International, troligen ca 1950. | 20 000 SEK |
548 | WALTER GROPIUS för S.A. Loevy, Berlin, möjligen, dörrhandtag, ett par, Tyskland 1920-30-tal. | 1 500 SEK |
549 | HANS & VASSILI LUCKHARDT eller ANTON LORENZ, fåtölj "LS 21", ursprungligen DESTA, Berlin. | 9 500 SEK |
550 | TESERVIS, Mässing, 4 delar på bricka, tillskriven Jan Eisenlöffel, Wien efter 1902. | Återrop |
551 | WILHELM WAGENFELD, förvaringskärl för kylskåp, "Kubus", 10 st, Vereinigte Lausitzer Glaswerke AG, Tyskland ca 1938. | 4 000 SEK |
552 | GERHARD MARCKS och WILHELM WAGENFELD, perkulator, "Sintrax", underlägg, kanna med lock, raguskålar, 3 st och äggkokare, | 3 500 SEK |
553 | MARGARETE HEYMANN-MARKS, kaffeservis 9 delar, Die Haël-Werkstätten für künstlerische Keramik, Marwitz, Tyskland ca 1930. | Återrop |
554 | MARGARETE HEYMANN-MARKS, vas, Die Haël-Werkstätten für künstlerische Keramik, Marwitz, Tyskland ca 1929. | 4 000 SEK |
555 | VASER, 3 st, Marguerite Friedlaender-Wildenhain samt TEKOPP MED FAT OCH ASSIETT, Staatliche Porzellanmanufaktur, Berlin, | Återrop |
556 | MARIANNE BRANDT & HIN BREDENDIECK, bordslampa, Kandem, Tyskland ca 1928. | 2 800 SEK |
557 | MARIANNE BRANDT & HIN BREDENDIECK, bordslampa, Kandem, Tyskland ca 1928. | 2 200 SEK |
558 | MARIANNE BRANDT & HIN BREDENDIECK, skrivbordslampa, Kandem, Tyskland ca 1927, modell nr 756. | 2 000 SEK |
559 | CHRISTIAN DELL, bordslampa, modell 6556, Gebr. Kaiser & Co, Tyskland. | 3 000 SEK |
560 | OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, Tyskland 1950-60-tal. | 14 000 SEK |
561 | MARIANNE BRANDT, bläckställ, läskare och bokstöd Ruppelwerk, Gotha, Tyskland 1930-tal. | 2 500 SEK |
562 | BRICKA OCH KAKBURK, Marianne Brandt, Ruppelwerk Metallwarenfabrik, Gotha, Tyskland 1930-tal. | Återrop |
563 | MARIANNE BRANDT, servetthållare, 4 st, Ruppelwerk Metallwarenfabrik, Gotha, Tyskland ca 1930-32. | 9 000 SEK |
565 | ALVAR AALTO, garderob, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal. | Återrop |
566 | ALVAR AALTO, säng, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932. | Återrop |
567 | ALVAR AALTO, läslampor, ett par, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland 1933, modell 5267. | Återrop |
568 | AINO AALTO, hurts, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal. | Återrop |
569 | ALVAR & AINO AALTO, bord, för patientrum i Paimio-sanatoriet, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal. | Återrop |
570 | ALVAR AALTO, pall, Rakennustyötehdas Oy, för Paimio Sanatoriet, Finland ca 1932. | Återrop |
571 | ALVAR AALTO, arbetsbänk, för patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland 1929-32. | Återrop |
572 | ALVAR AALTO, tvättställ, för Paimio-Sanatoriet, Arabia, Finland 1930-tal. | Återrop |
573 | ALVAR AALTO, badrumshylla, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932. | Återrop |
574 | ALVAR AALTO, väggarmatur, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1932. | Återrop |
575 | ALVAR AALTO, väggarmatur, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1932. | Återrop |
576 | ALVAR AALTO, väggarmaturer, 5+1 st, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1933, modell 7239. | Återrop |
577 | ALVAR AALTO, innerdörr, till patientrum på Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932. | Återrop |
577A | ALVAR & AINO AALTO, katalognr 565-577, inredning till patientrum i Paimio-sanatoriet. | 157 200 SEK |
578 | ALVAR AALTO, stol, modell 21, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-40-tal. | 12 000 SEK |
579 | ALVAR AALTO, karmstol, modell 31, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-40-tal. | 34 000 SEK |
580 | ALVAR AALTO, fåtölj, modell 41, "Paimio", Finmar Ltd, Finland ca 1932. | 135 000 SEK |
581 | ALVAR AALTO, vilstol, modell 39, sannolikt för Artek, Finland, 1940-50-tal. | 16 000 SEK |
582 | ALVAR AALTO, takarmatur, "A 331, Bikupa", Valaistustyö Ky, Finland. | 34 000 SEK |
583 | ALVAR AALTO, takarmatur, modell "A 205", Valaistustyö Ky, Finland, sannolikt 1950-tal. | 17 000 SEK |
584 | ALVAR AALTO, takarmatur, "A 201", Valaistustyö Ky, Finland 1950-tal. | 17 000 SEK |
585 | ALVAR AALTO, takarmatur, "A 330", sannolikt för Valaistustyö Ky, Finland 1950-tal. | 9 500 SEK |
586 | ALVAR AALTO, takarmatur, "A 334", Valaistustyö Ky, Finland 1950-tal. | 20 000 SEK |
587 | ALVAR AALTO, takarmatur, "A 110, Handgranat", sannolikt för Valaistustyö Ky, Finland. | 4 000 SEK |
588 | ALVAR AALTO, fåtölj, Finland, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland. | Återrop |
589 | ALVAR AALTO, karmstol, modell 51, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Artek, Finland. | 4 500 SEK |
590 | ALVAR AALTO, pall, "X600", Artek, Finland. | 6 500 SEK |
591 | ALVAR AALTO, bord, modell 75, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland. | 32 000 SEK |
592 | ALVAR AALTO, "Restaurant Chair", Artek, Finland 1954. | 50 000 SEK |
593 | ILMARI TAPIOVAARA, karmstolar, ett par, "Domus", Keravan Puuteollisuus, Finland. | 1 800 SEK |
594 | LOUISE ADELBORG, servisdelar, 11 st, Rörstrand 1930. | 1 200 SEK |
595 | BJÖRN TRÄGÅRDH eller NILS FOUGSTEDT, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930. | 15 000 SEK |
596 | BJÖRN TRÄGÅRDH, tillskriven, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932. | 4 000 SEK |
597 | EDVIN OLLERS, vaser, 2 st, Schreuder & Olssons Tenngjuteri, Stockholm 1937 och 1960. | 5 500 SEK |
598 | EDWARD HALD, vas, Karlskrona ca 1930. | 2 800 SEK |
599 | JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", ASEA, Enköping 1920-30-tal. | 10 000 SEK |
600 | ESKIL SUNDAHL, karmstol, Sverige 1930-tal. | 7 500 SEK |
601 | HARALD ELOF NOTINI, golvarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal. | 18 000 SEK |
602 | BRUNO MATHSSON, liggstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1930-40-tal. | 9 000 SEK |
603 | BRUNO MATHSSON, vilstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1941. | 8 000 SEK |
604 | BRUNO MATHSSON, arbetsstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal. | 6 000 SEK |
605 | BRUNO MATHSSON, klaffbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal. | 5 500 SEK |
606 | AXEL LARSSON, vilstol, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, ca 1937. | 18 000 SEK |
607 | TORE AHLSÉN, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 20 000 SEK |
608 | CARL-AXEL ACKING, karmstol, Svenska möbelfabrikerna, Bodafors 1940-tal. | 11 000 SEK |
609 | YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Lamino", Swedese. | 5 500 SEK |
610 | BRUNO MATHSSON, fåtölj "Jetson", DUX. | 5 500 SEK |
611 | JOHN KANDELL, vilstol, "Vilan", Källemo. | 5 500 SEK |
612 | POUL HENNINGSEN, bordslampa, Louis Poulsen, Danmark 1930-40-tal. | 11 000 SEK |
613 | STOL, Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Danmark 1930-tal. | Återrop |
614 | ARNE JACOBSEN, golvarmatur, "Royal", Louis Poulsen, Danmark. | 15 000 SEK |
615 | ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal. | 10 000 SEK |
616 | ARNE JACOBSEN, bordslampa, "AJ", Louis Poulsen, Danmark, 1960-tal. | 4 500 SEK |
617 | ARNE JACOBSEN, väggarmaturer, 2 st, "AJ", Louis Poulsen, Danmark, ca 1960. | 2 800 SEK |
618 | ARNE JACOBSEN, stol, "Oxford", Fritz Hansen, Danmark. | 4 500 SEK |
619 | ARNE JACOBSEN, "Grand Prix", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal. | 4 500 SEK |
620 | PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, karmstol, "Ax-stolen", Fritz Hansen, Danmark 1950-60-tal. | 2 400 SEK |
621 | PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, stol, "X-stolen", Fritz Hansen, Danmark 1950-tal. | 8 500 SEK |
622 | HANS J WEGNER, "Swivel chair", Johannes Hansen, Danmark ca 1960. | 70 000 SEK |
623 | HANS J WEGNER, "Lufthavnstolen", AP-stolen, Danmark. | 1 700 SEK |
624 | POUL KJAERHOLM, stol. "PK-9", E Kold Christensen, Danmark. | 22 000 SEK |
625 | POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", E Kold Christensen, Danmark. | 24 000 SEK |
626 | POUL KJAERHOLM, taburett, "PK-41", E Kold Christensen, Danmark. | 35 000 SEK |
627 | POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-22", E Kold Christensen, Danmark. | 20 000 SEK |