Laminerat böjträ av bok, sits och rygg fanerad med masurbjörk.
Slitage, faneret har släppt lite upptill vid ryggslutet.
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 2.
Modellen formgiven för Paimio-sanatoriet, Finland 1932.
Aalto var först med att här formge en "frisvängande" (utan bakben) stol helt i trä, tidigare hade Mies van der Rohe och Marcel Breuer formgivit denna typ i stålrör och läder eller rotting.