559
341992

CHRISTIAN DELL, bordslampa, modell 6556, Gebr. Kaiser & Co, Tyskland.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
273 - 364 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Märkt ORIGINAL KAISER - idell. Höjd ca 44 cm, skärmens diameter 21,5 cm.

Slitage, senare sladd.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 342.

Silversmeden och designern Christian Dell (1893-1974) arbetade 1922-25 som förman vid Bauhaus metallverkstad i Weimar. I början av 1926 skissade han modeller till armaturer, ofta för Gebr. Kaiser & Co.