Emaljerad metall i grönt, beige och svart, bläckhorn med glasinsats (nagg). Stämplade GMF geschützt och RUPPEL geschützt, läskaren omärkt. Bläckstället 16 x 15 cm, bokstödets höjd 10,5 cm. Bläckflaska, Pelikan Füllhalter Tinte Günther Wagner, höjd 9,5 cm, medföljer.
Slitage, emaljbortfall. (3)
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 332 (bokstödet)
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 297 (bläckflaskan)