Nr. | Föremål | Ändringar |
4 | Ola Billgren, "Från Hadrianus villa". | Titel: "Från Hadrianus villa". |
41 | MAN RAY, 11 st färgakvatinter, 1970, signerade och numrerade 98/100, tryckt och utgiven av Georges Visat. | Följerätt (d) |
54 | WILLIAM TILLYER, Svit med 25 serigrafier (varav en del i färg), etsningar och färgliotgrafier, 1974, samtliga signerade. | Bild saknas i den tryckta katalogen. |
83 | Pelle Wichmann, Utan titel. | Omfattas av följerätt (d) |
166 | Maria Friberg, "Almost there (5)", 2000. | Korrekt montering: Cibachrome, silikon, glas 150 x 120 cm. |
170 | Laurie Simmons, "Pushing Lipstick (Purple Woman)", 1979. | Omfattas inte av följerätt (d) |
182 | John-E Franzén, "Tommarp", 1996. | Correct medium: Gelatin silver print. |
183 | John-E Franzén, "Östra Tommarp", 1995. | Correct medium: Gelatin silver print. |
185 | David LaChapelle, "Negative Currency: 5 Yuan used as Negative" New York, 2010. | Omfattas inte av följerätt (d) |
186 | David LaChapelle, "Negative Currency: Five Dollar Bill Used As Negative", New York 1990-2008. | Signerad David LaChapelle på etikett a tergo.
Omfattas inte av följerätt (d) |
207 | Yves Marchand & Romain Meffre, "Ballroom, American Hotel, Detroit", 2007. | Följerätt (d) |
229 | Leif-Erik Nygårds, "Marilyn Monroe, Bel Air Hotel, June 27th 1962". | Korrekt numrering 72/100. |
236 | Cecilia Edefalk, "Självporträtt med Pistol", 1993. | Korrekt teknik: Silvergelatinfotografi.
Upplaga 2/3 (3 + 2 AP) |
424 | LARS HÅKANSSON, HELENE LINDHOLM, ERIK TIDÄNG, ÅSA HALLQVIST, ANNE-MARIE BERNHARDT, | Ingen följerätt/ ingen droit de suite utgår; No droit de suite on this lot. |
425 | PETRONELLA ERIKSSON, MAKI OKAMOTO, LARS HÅKANSSON, HELENA SANDSTRÖM, ANNIKA DAEVEL för Teskedsorden. | Ingen följerätt/ ingen droit de suite utgår; No droit de suite on this lot. |
426 | HUBERT HYDMAN, MAKI OKAMOTO, 2 st, TOBIAS BIRGERSSON, ANNIKA DAEVEL, box med fem skedar för Tedskedsorden. | Fem skedar för Teskedsorden / Five spoons for the Teskedsorden.
Ingen följerätt/ ingen droit de suite utgår; No droit de suite on this lot. |
427 | LARS HÅKANSSON, HELENA SANDSTRÖM, ANNE-MARIE BERNHARDT, MAKI OKAMOTO, HELENA LINDHOLM. | Fem skedar för Teskedsorden / Five spoons for the Teskedsorden.
461 | HANS J WEGNER, stolar, 4 st "CH-30", Carl Hansen & Son, Danmark 1950-60-tal. | Under sitsarna ifyllda borrhål. |
463 | ARNE JACOBSEN, fåtölj "Ägget", Fritz Hansen, omkring 1960. | Bevisligen inköpt omkring år 1960. Family provenance since circa 1960. |
474 | POUL KJAERHOLM, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen, Denmark. | PK-80 |
539 | MATTA. Tuftad. Signerad PW (Pia Wallén). 225 x 148,5 cm. | Omfattas av följerätt (d). |
540 | Torkel Dahlstedt, MATTA. "Swiss Window". Tuftad. 177 x 236,5 cm. Torkel Dahlstedt, Sverige, född 1942. | Omfattas av följerätt (d). |
560 | OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, Tyskland 1950-60-tal. | Möjligen senare; possibly later. |
565 | ALVAR AALTO, garderob, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
566 | ALVAR AALTO, säng, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
567 | ALVAR AALTO, läslampor, ett par, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland 1933, modell 5267. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
568 | AINO AALTO, hurts, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
569 | ALVAR & AINO AALTO, bord, för patientrum i Paimio-sanatoriet, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
570 | ALVAR AALTO, pall, Rakennustyötehdas Oy, för Paimio Sanatoriet, Finland ca 1932. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
571 | ALVAR AALTO, arbetsbänk, för patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland 1929-32. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
572 | ALVAR AALTO, tvättställ, för Paimio-Sanatoriet, Arabia, Finland 1930-tal. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
573 | ALVAR AALTO, badrumshylla, till patientrum i Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
574 | ALVAR AALTO, väggarmatur, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1932. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
575 | ALVAR AALTO, väggarmatur, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1932. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
576 | ALVAR AALTO, väggarmaturer, 5+1 st, för Paimio-sanatoriet, Taito Oy, Finland ca 1933, modell 7239. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet. |
577 | ALVAR AALTO, innerdörr, till patientrum på Paimio-sanatoriet, Finland ca 1932. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas i olika poster för att sedan erbjudas som en helhet.
SALE INSTRUCTIONS: This lot, a part of an Aalto patient’s room in Paimio, will be first offered in separate lots (catalogue no 565-577). After the separate biddings, the whole suite will be offered on sale as one lot. |
577A | ALVAR & AINO AALTO, katalognr 565-577, inredning till patientrum i Paimio-sanatoriet. | VILLKORAD FÖRSÄLJNING. Detta innebär att Aaltos inredning från ett patientrum i Paimio, omfattande katalognummer 565-577, först utropas, för att sedan erbjudas som denna helhet. |
580 | ALVAR AALTO, fåtölj, modell 41, "Paimio", Finmar Ltd, Finland ca 1932. | Hantverksmässigt renoverad; carefully restored. |
590 | ALVAR AALTO, pall, "X600", Artek, Finland. | Läder, ej konstläder. |
595 | BJÖRN TRÄGÅRDH eller NILS FOUGSTEDT, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930. | Björn Trägårdh eller Nils Fougstedt; Björn Trägårdh or Nils Fougstedt. |
716 | ASPREY & CO, hängsmycke, i form av tigerhuvud besatt med vita och fancy gula briljantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct. | Fel beskrivning i katalog. Smycket är ett hängsmycke i form av tigerhuvud med vita och gula briljantslipade diamanter. |
745 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, ca 2.20 ct. | Utropspriset ska vara 18-20 000. |
749 | RING, fasettslipad akvamarin med krans av briljantslipade diamanter och emaljarbete med zebraränder. | OBS stenen är en blå topas, inte akvamarin. |
795 | ROLEX, 'Air King Precision', automatisk, stål, 2005. | Litet nagg på glas. |
806 | PATEK PHILIPPE, Calatrava, manuell, 2009. | I den tryckta katalogen har ref. och serie nummer förväxlats mellan 806, 807 och 808. Alltså bara siffrorna ej föremålen. |
807 | PATEK PHILIPPE, 'Calatrava', automatisk, vitguld, 2009. | I den tryckta katalogen har ref. och serie nummer förväxlats mellan 806, 807 och 808. Alltså bara siffrorna ej föremålen. |
808 | PATEK PHILIPPE, 'Grand Complication', automatisk, kalender med månfas, vitguld, 2009. | I den tryckta katalogen har ref. och serie nummer förväxlats mellan 806, 807 och 808. Alltså bara siffrorna ej föremålen. |
813 | ROLEX, Datejust, automatisk, guld med indexfattade diamanter, 1983. | Damur, boett 18k guld samt jubileumslänk, datum, plexiglas, åttkantslipade diamanter fattade på index, grön urtavla samt tre utbytbara urtavlor. Ref. nr 6917, serie nr. 7596286. |