Nr. | Föremål | Klubbat pris |
718 | HIMMELSGLOB. Cary's New Celestial Globe. England, 1800-talets början. | 20 000 SEK |
719 | BYSTER, ett par. Svensk barock, 1600-tal. | 50 000 SEK |
720 | URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 28 000 SEK |
721 | URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. | 7 000 SEK |
722 | COASTERS för vinkaraffer, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
723 | UPPSATSSKÅLAR, ett par. Wien, 1800-talets början. Empire. | 25 000 SEK |
724 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 34 000 SEK |
725 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 25 000 SEK |
726 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 29 000 SEK |
727 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. | 22 000 SEK |
728 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. | 25 000 SEK |
729 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. | 30 000 SEK |
730 | URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. | 28 000 SEK |
731 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. | 16 000 SEK |
732 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. | 18 500 SEK |
733 | TALLRIK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. | 8 000 SEK |
734 | SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan. | 6 500 SEK |
735 | SMÖRKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900. | 1 700 SEK |
736 | PASTEJKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900. | 3 000 SEK |
737 | SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan. | 4 500 SEK |
738 | SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan. | 3 700 SEK |
739 | SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan. | 3 000 SEK |
740 | SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan. | 900 SEK |
741 | DOSA, av Johan Erik Sundström, Stockholm 1833. Karl Johan. | 28 000 SEK |
742 | DOSA, porfyr. Älvdalen 1800-tal. | 10 000 SEK |
743 | SKRIN. Älvdalen, 1800-tal. | 8 000 SEK |
744 | MORTEL MED PISTILL. Älvdalen, 1800-tal. | 3 000 SEK |
745 | PIGMENTRIVARE, två stycken, Älvdalen 1800-tal. | 1 700 SEK |
746 | SOCKLAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal. | 25 000 SEK |
747 | LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900. | 3 000 SEK |
748 | VÄCKARKLOCKA. Älvdalen, 1900-talets första del. | 2 400 SEK |
749 | EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges 1600-tal. | 42 000 SEK |
750 | EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges 1600-tal. | 9 000 SEK |
751 | EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges, 1800-tal. | 1 500 SEK |
752 | VINKANNA, av Anders Hedenbom (1721-48) Örebro. Senbarock. | 8 600 SEK |
753 | KANNA, av Carl Gustaf Malmborg (1767-1806) Stockholm. | 3 000 SEK |
754 | KANNA, av Sven Bengtsson Roos (1768-1802) Göteborg. | 3 500 SEK |
755 | VÄLKOMMA, av Israel Buhrman 1773-1798/1812, Stockholm, daterad 1801. | 4 500 SEK |
756 | FAT, av Eric Pettersson Krietz (1753-1795/1805) Stockholm. Rokoko. | 5 000 SEK |
757 | BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm. | 23 000 SEK |
758 | MARIA MED JESUSBARNET. Frankrike, 1200-talets andra hälft. Gotisk. | 840 000 SEK |
759 | SKRIN. Barock, 1600-talets andra hälft. | Återrop |
760 | SKRIN, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 17 000 SEK |
761 | DOSA. Tyskland, 1700-tal. | 42 000 SEK |
762 | DOSA. Mellaneuropa, 1700/1800-tal. | 6 300 SEK |
763 | DOSA, Tyskland 1700-tal. | 6 000 SEK |
764 | FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 5 500 SEK |
765 | KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko. | 28 000 SEK |
766 | RAM. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 13 000 SEK |
767 | DÖRRÖVERSTYCKE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 8 000 SEK |
768 | DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal. | 11 000 SEK |
769 | DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal. | 5 000 SEK |
770 | DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal. | 11 000 SEK |
771 | ÖLGÅS. Norge, 1800-tal. | 14 000 SEK |
772 | ÖLGÅS. Norge, 1800-tal. | 6 500 SEK |
773 | ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813. | 11 000 SEK |
774 | AFFISCH. TITANIC/OLYMPIC. Signerad i trycket James S Mann. Tryckt hos Norman & Sons, Nottingham. Ca 1910-11. | 74 000 SEK |
775 | BROSCHYR. WHITE STAR LINE. "OLYMPIC" & "TITANIC". THIRD CLASS ACCOMMODATION. " THE LARGEST STEAMERS IN THE WORLD". | 37 000 SEK |
776 | BROSCHYR. WHITE STAR LINE. "OLYMPIC" & "TITANIC". "LARGEST STEAMERS IN THE WORLD". | 27 000 SEK |
776A | Otto G Carlsund Tillskriven, "Atlantic". | 30 000 SEK |
777 | VINGLAS. Tyskland, 1700-tal. | Återrop |
778 | KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal. | 2 200 SEK |
779 | KONFEKTSKÅL, glas. Tyskland, 1700-tal. | 5 000 SEK |
780 | BÄGARGLAS. Tyskland, daterat 1740. | 5 000 SEK |
781 | POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal. | 14 000 SEK |
782 | POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal. | 7 000 SEK |
783 | POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal. | 3 000 SEK |
784 | VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland. | 4 000 SEK |
785 | VINGLAS, åtta stycken. England eller Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | Återrop |
786 | VINGLAS. England, 1700-tal. | Återrop |
787 | VINGLAS. England, 1700-talets mitt. | 1 500 SEK |
788 | VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal. | 2 000 SEK |
789 | FLASKA, grönt glas. Sverige, daterad 1751. | 22 000 SEK |
790 | FLASKA, glas. Strömbäcks glasbruk, 1700-talets andra hälft. | 8 500 SEK |
791 | POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal. | 7 500 SEK |
792 | BONBONNIERE/POKAL med LOCK, blått glas, 1700-tal, troligen Norge, Hurdahl. | Återrop |
793 | TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge. | 3 000 SEK |
794 | VINGLAS. England, tidigt 1800-tal. | 3 500 SEK |
795 | CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal. | Återrop |
796 | CHAMPAGNESTRUTAR, åtta stycken. 1800-talets början. | 12 000 SEK |
797 | PORTVINSSKRIN, för sex flaskor. England, 1800-tal. | 6 600 SEK |
798 | REMMARE, glas, 18 stycken. Böhmen, 1800-tal. | 15 000 SEK |
799 | GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg". | 16 000 SEK |
800 | GLASSERVIS, 50 delar. Kosta, modell "Odelberg". | 35 000 SEK |
801 | BARTMANKRUS, saltglaserat stengods. Tyskland, 1600-tal. | Återrop |
802 | URNA med LOCK, majolika. Italien, 16/1700-tal. | 3 000 SEK |
803 | SKÅL, fajans. Spanien, Talavera 1700-tal. | 2 100 SEK |
804 | BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal. | 4 500 SEK |
805 | KORG med FAT, fajans. Strassbourg, 1700-tal. | 13 000 SEK |
806 | SKÅLFAT, lergods. 1700-tal. | 6 100 SEK |
807 | TALLRIKAR, ett par, fajans. Delft, 1700-tal. | 2 000 SEK |
808 | URNA, majolika. 1800-talets andra hälft. | 16 000 SEK |
809 | TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta 22/4 (17)57. | 5 500 SEK |
810 | FAT, fajans. Sverige, 1700-talets andra hälft. | 5 500 SEK |
811 | TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterad 9/7 (17)74. | 24 000 SEK |
812 | SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774. | 13 000 SEK |
813 | FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781. | 7 000 SEK |
814 | TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal. | 18 000 SEK |
815 | TERASSVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft. | 3 000 SEK |
816 | SÅSTERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-talets slut. | 6 000 SEK |