Nr. | Föremål | Klubbat pris |
514 | Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan. | 8 000 SEK |
515 | Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm". | Återrop |
516 | CORNELIS DE VISSCHER. Kopparstick, 1658. | Återrop |
517 | SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 76 000 SEK |
518 | SKRIVSKÅP. Nordeuropa, 1700-talets första hälft. Senbarock. | Återrop |
519 | SKÅP. Sverige, 1700-talets första del. Senbarock. | 25 000 SEK |
521 | SKRIVSKÅP, senbarock, Tyskland, 1700-tal. | Återrop |
522 | KABINETTSKÅP. Troligen Flandern, 1600-talets andra hälft. Barock. | 70 000 SEK |
523 | SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 16 000 SEK |
524 | POTTSKÅP. Italien, 1700-talets slut. | Återrop |
525 | SKRIVMÖBEL, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833). Karl Johan. | 10 000 SEK |
526 | SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk. | 26 000 SEK |
527 | RULLKLAFFSEKRETÄR. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire. | 14 000 SEK |
528 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets första hälft. Senbarock. | Återrop |
529 | BYRÅ, tillskriven Johan Hindrich Reimers d.ä. (mästare i Stockholm 1754-1773). Rokoko. | 50 000 SEK |
530 | BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.. | 46 000 SEK |
531 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko. | 26 000 SEK |
532 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 36 000 SEK |
533 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 22 000 SEK |
534 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 22 000 SEK |
535 | BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV. | 50 000 SEK |
536 | BYRÅ, av Gottlieb Iwersson 1783 (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk. | 2 100 000 SEK |
537 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern 1782 (mästare i Stockholm 1771-1804). Gustaviansk. | 225 000 SEK |
538 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 260 000 SEK |
539 | BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk. | 75 000 SEK |
540 | BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. Gustaviansk. | 100 000 SEK |
541 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | Återrop |
542 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | 80 000 SEK |
543 | BYRÅ, gustaviansk, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), ej signerad. | Återrop |
544 | BYRÅ, av Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797). Gustaviansk. | Återrop |
545 | Georg Haupt, HÖRNSKÅP, ett par, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerade. Gustavianska. | 1 000 000 SEK |
546 | BYRÅ, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808). Gustaviansk. | 40 000 SEK |
547 | BYRÅ, Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk. | 43 000 SEK |
548 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk. | 18 500 SEK |
549 | BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
550 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
551 | SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
552 | SKRIVBYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustaviansk. | 36 000 SEK |
553 | SEKRETÄR. Stockholmsarbete av mästerstyckekvalitet. Karl Johan, omkring år 1820. | 50 000 SEK |
554 | SKRIVBORD MED UPPSATS, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerat. | 700 000 SEK |
555 | SKRIVBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko. | 20 000 SEK |
556 | SPELBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 42 000 SEK |
557 | FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 16 500 SEK |
558 | FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800. | 10 500 SEK |
559 | DAMARBETSBORD, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm). Sengustavianskt. | 44 000 SEK |
560 | BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustavianskt. | 40 000 SEK |
562 | TEBORD, med fajansbricka Rörstrand 1769. | 30 000 SEK |
563 | SLAGBORD. Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 39 000 SEK |
564 | STENBORD. Skåne, 1800-tal. | Återrop |
565 | MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt. | Återrop |
566 | GUERIDONER, ett par. Fredrik I:s tid. Senbarock. | 12 000 SEK |
567 | KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
568 | POUDREUSE. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Johan Jacob Eisenbletters art. Rokoko. | 34 000 SEK |
569 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut. | Återrop |
570 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
571 | KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
572 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 21 000 SEK |
573 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art. | 21 000 SEK |
574 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början. | 14 000 SEK |
575 | KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början. | 18 000 SEK |
576 | KONSOLBORD, av Carl Fredrik Thim (spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm, född 1781, död 1834). Empire. | 20 000 SEK |
577 | KONSOLBORD. Stockholmarbete, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
578 | KONSOLBORD. Skivan, Italien, 1700-tal. Senbarock. Senare underrede. | Återrop |
579 | KONSOLBORD. Troligen England 1700-talets slut. | 42 000 SEK |
580 | KONSOLBORD. Italien, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
581 | SALONGSGRUPP, åtta delar, bestående av sex karmstolar, en soffa och ett bord. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 90 000 SEK |
582 | TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 16 500 SEK |
583 | SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustaviansk. | 82 000 SEK |
584 | SALONGSGRUPP, 11 delar, av Johannes Andersson (1763-1840) i Skår, tidigt 1800-tal. | 105 000 SEK |
585 | DUCHESSE BRISÉE, av Francois Canot (verksam i Lyon, 1721-1786). Louis XVI. | 30 000 SEK |
586 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 12 000 SEK |
587 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 12 000 SEK |
588 | KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 17 000 SEK |
589 | KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
590 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 21 000 SEK |
591 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 21 000 SEK |
592 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
593 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustavianska. | 50 000 SEK |
594 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
595 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska. | 56 000 SEK |
596 | KARMSTOLAR, ett par. Sydeuropa, 1800-talets första hälft. | Återrop |
597 | KARMSTOLAR, fyra stycken (3+1), av Ephraim Ståhl mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 120 000 SEK |
598 | KARMSTOLAR ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 36 000 SEK |
599 | KARMSTOLAR, två stycken snarlika. Sengustavianska, 1800-talets början. | 19 000 SEK |
600 | BALJFÅTÖLJER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | Återrop |
601 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 20 000 SEK |
602 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800. | 22 000 SEK |
603 | STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 14 000 SEK |
604 | STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 12 500 SEK |
605 | STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 12 000 SEK |
606 | STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 13 500 SEK |
607 | STOLAR, sex stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 40 000 SEK |
608 | STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 17 000 SEK |
609 | STOLAR, åtta stycken, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-1794). Gustavianska. | 60 000 SEK |
611 | STOLAR, sju stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut. En senare stol medföljer. | 26 000 SEK |
612 | STOLAR, 12 stycken (9+1+2) snarlika av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | Återrop |
613 | STOLAR, tre stycken, tillskrivna Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | 15 000 SEK |
614 | STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | 15 500 SEK |
615 | STOLAR, fyra stycken, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 15 000 SEK |
616 | STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, omkring år 1800. Sengustavianska. | 17 500 SEK |