Fanerat med alrot. Tvådelat. Dörrar med spegelglas. Bakom skrivklaff nio lådor. Underdel med tolv stycken lådor. Längd 108, bredd 58, höjd 200 cm. Nyckel medföljer.
Troligen ursprungligen med vitrin. Sprickor, fanerskador, maskstunget, kompletterat. Del av mässingslist saknas.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.