Nr. | Föremål | Klubbat pris |
315 | SEMIANTIK/OLD TÄBRIS FIGURAL. 440,5 x 330 cm. | 12 000 SEK |
316 | OLD TÄBRIS. 504,5 x 351,5 cm. | 58 000 SEK |
317 | SEMIANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANIBRODERI, sannolikt tältband. 809,5 x 60 cm. | 6 000 SEK |
318 | SEMIANTIK VERAMIN. 300 x 212,5 cm. | 12 000 SEK |
319 | SEMIANTIK VERAMIN. 337 x 203 cm. | 19 000 SEK |
320 | SEMIANTIK YESD. 561 x 368 cm. | 32 000 SEK |
322 | SEMIANTIK YOMOUD. 291,5 x 174,5 cm (samt ca 3 cm slätväv på varje kortsida). | 27 000 SEK |
323 | ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271 x 222,5 cm. | 26 000 SEK |
324 | Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632). | 52 000 SEK |
325 | David von Krafft Tillskriven, "Karl XII" (1682 -1718). | 46 000 SEK |
326 | David von Krafft Tillskriven, "Margareta Åkerhielm" (1677-1721). | 29 000 SEK |
327 | Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808). | Återrop |
328 | "Friherre Karl Gustafsson Banér" (1598-1632). | 40 000 SEK |
329 | David Klöcker Ehrenstrahl, Mansporträtt, möjligen föreställande miniatyrmålaren Andreas von Behn (1650- efter 1713). | 12 000 SEK |
330 | Herrporträtt. | 8 000 SEK |
331 | Ulrica Fredrica Pasch, "Konung Adolf Fredrik" (1710-1771). | 9 500 SEK |
332 | David von Krafft, "Konung Karl XII" (1682-1718). | 185 000 SEK |
333 | Lorens Pasch d y Tillskriven, "Drottning Lovisa Ulrika" (1720-1782). | Återrop |
334 | Karl Fredrik Brander Tillskriven, "Greve Nils Adam Bielke" (1724-1792). | Återrop |
335 | Jakob Björck Tillskriven, Grevinnan Anna Elisabeth Löwenhielm. | Återrop |
336 | Fredric Westin, "Henrika Charlotta Skoge" (1785-1845). | 32 000 SEK |
337 | Carl Fredrik von Breda, "Hertig William Fredrik av Gloucester" (1776-1834) klädd i uniform, vit halsduk samt Strumpebandsordern – bröstbild. | Återrop |
338 | Carl Wilhelm Nordgren, Självporträtt. | 12 000 SEK |
339 | Johan Gustaf Sandberg, "Porträtt av författarinnan Fredrika Bremer" (1801-1865). | Återrop |
340 | Louis Jean Desprez, Det brinnande fastlagskorset i St Peterskyrkan (Illumination de la Croix de Saint Pierre à Rome). | 42 000 SEK |
341 | David Klöcker Ehrenstrahl Hans skola, "Konung Karl XI till häst" (1655-1697). | 115 000 SEK |
342 | GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, tillskriven, olja på duk, osign. | Återrop |
343 | David von Krafft Hans ateljé, Karl XI till häst. | 110 000 SEK |
344 | Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage. | 18 500 SEK |
345 | Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage. | 14 000 SEK |
346 | Stilleben med trompe l´oeil. | 34 000 SEK |
347 | Johan Pasch Hans krets, Väggfält med landskapsvyer, Nedtill med ymnighetshorn, upptill med mussla och parställda papegojor. | 88 000 SEK |
348 | Barn med hund retandes svan. | 30 000 SEK |
349 | Pastoral idyll. | 15 000 SEK |
350 | Bataljscen från Viborg. | 16 500 SEK |
351 | "Wesuvi, utbrott 1760". | 48 000 SEK |
352 | Pehr Hilleström, ”Ett fruent: läser vid ljus och ett annat står och förmanar henne”. | 140 000 SEK |
353 | Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina". | 35 000 SEK |
354 | Pehr Hilleström, "En västgöthe". | Återrop |
355 | Pehr Hilleström Hans krets, Stilleben med fiska, ägg och kålhuvud. | 13 500 SEK |
356 | Bengt Nordenberg, Vägen hem. | 80 000 SEK |
357 | Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med vandrande figur. | Återrop |
358 | Per Daniel Holm, Motiv från Stangvik. | Återrop |
359 | Joseph Magnus Stäck, Vy från La Spezia (Utskeppning av Carrarra-marmor). | 46 000 SEK |
360 | Gustaf Wilhelm Palm, Grönska, Tivoli. | 20 000 SEK |
361 | Per Wickenberg, "Segelfartyg och fiskare". | 15 000 SEK |
362 | Marcus Larsson, Ångbåt i nöd. | 28 000 SEK |
363 | Pehr Gustaf von Heideken, Landskap med figurer vid en trappa vid en bergspassage. | Återrop |
364 | Joseph Magnus Stäck, Fiskarstuga i skärgården. | 13 500 SEK |
365 | Gustaf Wilhelm Palm, Italienskt bergslandskap med en man ridande på en åsna. | Återrop |
366 | Pehr Gustaf von Heideken, Italienskt landskap med en kampanil. | 8 000 SEK |
367 | Josef Wilhelm Wallander, Interiör med två bondflickor från Wresta by i Vingåker. | 26 000 SEK |
368 | Marcus Larsson, Självporträtt. | 22 000 SEK |
369 | Lars Jacob von Röök, "Beppo". | 16 000 SEK |
370 | Olof Södermark Tillskriven, Fiske på bryggan. | 14 500 SEK |
371 | Jonas Åkerström, Horatius' systermord. | 18 000 SEK |
372 | Johan Christoffer Boklund Tillskriven, Batalj med konung Carl X Gustaf. | 6 000 SEK |
373 | Oscar Magnus Löfdahl, Vy mot gamla Operahuset, Stockholm. | 14 000 SEK |
374 | Lucas Cranach d.ä. Hans efterföljd, De omaka paren. | 25 000 SEK |
375 | Hendrick Goltzius Hans efterföljd, Adam och Eva i Lustgården. | Återrop |
377 | Hendrick van Balen Tillskriven, Jesu dop. | Återrop |
378 | CORNELIS CORNELISZ VAN HAARLEM, hans art, olja på duk. | Återrop |
379 | OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. 1600-tal. Bär sign H:Paavel Olsen. | Återrop |
379A | Aelbert Bouts Hans ateljé, Johannes Döparen. | 105 000 SEK |
380 | Porträtt av en musketör, knäbild. | Återrop |
381 | Pieter Jansz. Porbus Hans krets, Renässansherre i harnesk. | 84 000 SEK |
382 | Bartholomeus van der Helst, Mansporträtt, midjebild. | Återrop |
383 | FRANCESCO DE MURA, hans efterföljd, olja på duk. | Återrop |
384 | Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert) Hans krets, St Bartolomeus. | 64 000 SEK |
385 | Girolamo Troppa Hans krets, Herde i tillbedjan. | Återrop |
386 | Abraham Janssens Hans efterföljd, Pomona, trädgårdens gudinna. | Återrop |
387 | Abraham Jansz. Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna. | Återrop |
388 | WILLEM VAN DE VELDE, tillskrivna, ett par, pannå, enligt uppgift är den ena otydligt signerad. | Återrop |
389 | AUGUST QUERFURT, olja på pannå. Signerad AQ. | Återrop |
390 | Bataljscen. | Återrop |
391 | Cornelis Schut III, Porträtt av en adelsdam i en ålder av 15 år, knäbild med en tjänare. | 76 000 SEK |
392 | Abate Andrea Belvedere Hans efterföljd, Stilleben med blommor och papegoja. | Återrop |
393 | Blomsterstilleben. | Återrop |
394 | Spansk Skola, Marie kröning omgärdade av en blomstergirland. | Återrop |
395 | Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors. | Återrop |
396 | Hilario Mercani (Il spolverino), Bataljscen vid en borg. | 42 000 SEK |
397 | Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj. | Återrop |
398 | Jan Claesz. Rietschoof Tillskriven, Holländska fartyg på redden. | 17 000 SEK |
399 | Johan Tietrich Schoultz, Fartyg i storm. | Återrop |
400 | Johan (Giovanni) Richter Hans efterföljd, Motiv från Venedig. | 92 000 SEK |
401 | Michiel Jansz. van Mierevelt Tillskriven, Damporträtt. | Återrop |
402 | Gortzius Geldorp, Kvinnoporträtt. | 20 000 SEK |
403 | Mansporträtt. | 18 000 SEK |
403A | Andries Pauli dy, Kvinna i tankar. | Återrop |
404 | Samuel van Hoogstraten Tillskriven, Porträtt av studerande yngling. | 2 100 000 SEK |
406 | De fyra årstiderna, (4). | 34 000 SEK |
407 | Rembrandt Harmensz van Rijn Hans skola, Job plågas. | 11 000 SEK |
408 | Justus Juncker, Köksbestyr. | 17 000 SEK |
409 | Juriaen Ovens, Familjeporträtt. | 580 000 SEK |
410 | Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap. | Återrop |
411 | Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus. | Återrop |
411A | JOOST CORNELISZ DROOCHSLOOT, olja på pannå, signerad och daterad 1674. | Återrop |
411B | Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap. | 36 000 SEK |
412 | CHRISTIAN WILHELM ERNST DIETRICH, tillskriven, olja på pannå. | Återrop |
413 | Willem van Herp Hans krets, Jesus undervisar i templet. | 74 000 SEK |