Ställ av mahogny. Höjd inkl ställ 90 cm, globens diam 30 cm.
Slitage, fotkryss med kompass saknas.
Bröderna John och William Cary började sin globtillverkningen i England på 1790-talet och familjen fortsatte rörelsen till 1850.