Nr. | Föremål | Klubbat pris |
824 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1971. | 13 000 SEK |
825 | BERNDT FRIBERG, vas och skål, Gustavsbergs Studio 1960 och 1967. | 3 200 SEK |
826 | BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st, Gustavsbergs Studio 1956 och 1958. | 13 000 SEK |
827 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1961. | 10 000 SEK |
828 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1978. | 6 000 SEK |
829 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1952. | 6 500 SEK |
830 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1960. | 8 000 SEK |
831 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1951. | 27 000 SEK |
832 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1961. | 8 000 SEK |
833 | BERNDT FRIBERG, miniatyrskålar, 4 st och miniatyrvaser, 5 st, Gustavsbergs Studio 1960-tal. | 13 000 SEK |
834 | BERNDT FRIBERG, 3 st vaser, Gustavsbergs Studio 1956-57. | 12 500 SEK |
835 | ANDERS BRUNO LILJEFORS, skulptur, Gustavsberg. | 9 000 SEK |
836 | LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg sannolikt 1950-tal. | 31 000 SEK |
837 | LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg 1988. | Återrop |
838 | LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg 1978. | 10 500 SEK |
839 | GUNNAR NYLUND lejon, Rörstrand. | 21 000 SEK |
840 | GUNNAR NYLUND, hästhuvud, Rörstrand. | 15 000 SEK |
841 | GUNNAR NYLUND, gethuvud, Rörstrand. | 5 500 SEK |
842 | HERTHA BENGTSSON, servis, 66 delar, "Blå eld", Rörstrand. | 18 000 SEK |
843 | VICKE LINDSTRAND, skulptur, Uppsala-Ekeby 1947-48. | 9 000 SEK |
844 | MARI SIMMULSON, skulptur, "Balinesiska", Uppsala-Ekeby. | 12 500 SEK |
845 | MARI SIMMULSON, vas, Upsala Ekeby, 1950-tal. | 6 000 SEK |
846 | TYRA LUNDGREN, fågelunge. | 10 000 SEK |
847 | ÅKE HOLM, "Petrus fiskaren", Höganäs, 1950-tal. | 26 000 SEK |
848 | ÅKE HOLM, "Noa och duvan", Höganäs, 1950-tal. | 10 000 SEK |
849 | ÅKE HOLM, "Mose med kopparormen", Höganäs, 1950-tal. | 6 000 SEK |
850 | ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1950-tal. | 8 500 SEK |
851 | ÅKE HOLM, "Aron", Höganäs, 1950-tal. | 7 000 SEK |
852 | HERTHA HILLFON, väggskulptur, 1962. | 1 800 SEK |
853 | HERTHA HILLFON, skulptur, 1971. | 2 500 SEK |
854 | INGRID HERRLIN, skulptur, stengods. Sign. | Återrop |
855 | HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike. | 160 000 SEK |
856 | HANS HEDBERG, vas, Biot Frankrike. | 8 000 SEK |
857 | HANS HEDBERG, vas, Biot, Frankrike. | Återrop |
858 | HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike. | 40 000 SEK |
859 | HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike. | 34 000 SEK |
860 | HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike. | 17 000 SEK |
861 | HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike. | 19 000 SEK |
862 | HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike. | 16 000 SEK |
863 | HANS HEDBERG, päron, Biot Frankrike. | 18 500 SEK |
864 | HANS HEDBERG, flaska med propp, Biot, Frankrike. | Återrop |
865 | HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike. | 5 500 SEK |
866 | HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike. | Återrop |
867 | HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike. | Återrop |
868 | HANS HEDBERG, ägg, Biot Frankrike. | 8 000 SEK |
869 | HANS HEDBERG, vas, Biot, Frankrike. | 6 500 SEK |
870 | HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike. | 3 800 SEK |
871 | BENGT LINDSTRÖM, väggrelief, Frankrike. | 8 500 SEK |
873 | FAT, stengods, Erik Plöen, Norge 1900-tal. | Återrop |
874 | MIKAEL SCHILKIN, skulptur, Arabia, Finland, 1940-tal. | 76 000 SEK |
875 | MICHAEL SCHILKIN, rådjurskid, Arabia, Finland. | 34 000 SEK |
876 | MIKAEL SCHILKIN, bagge, Arabia, Finland. | 21 000 SEK |
877 | RUT BRYK, plakett, Arabia, 1946. | 10 500 SEK |
878 | RUT BRYK, väggrelief, Arabia, Finland. | 48 000 SEK |
879 | RUT BRYK, väggrelief, Arabia, Finland. | 29 000 SEK |
880 | BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, Arabia Finland. | 20 000 SEK |
881 | BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland 1940's. | 22 000 SEK |
882 | BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia Finland. | 26 000 SEK |
883 | BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia Finland. | 28 000 SEK |
884 | EFFIE HAGERMAN-LINDENCRONE, golvvas, Bing & Gröndahl 1910-tal. | 58 000 SEK |
885 | GOTFRED RUDE, golvvas, Den Konglige Porcelainsfabrik, 1919. | 4 000 SEK |
886 | PATRICK NORDSTRÖM, urna med lock, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark. | 3 000 SEK |
887 | ROZENBURG DEN HAAG, vas, omkring 1900. | 11 000 SEK |
888 | FIGURIN, Johanna Meier-Michel, Wiener Kunstkeramische Werkstätte Busch & Ludescher, 1910-tal. | Återrop |
889 | JOSEF LORENZL, figurin, "Adagio", Goldscheider, Västtyskland 1953-60. | 5 000 SEK |
890 | DAISY MAKEIG JONES, skål "Fairyland lustre", Wedgwood, England 1920-30-tal. | 29 000 SEK |
891 | PABLO PICASSO, fat, "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960. | 92 000 SEK |
892 | PABLO PICASSO, fat, "Corrida Sur Fond Noir", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953. | 26 000 SEK |
893 | PABLO PICASSO, kanna, "Pichet aux oiseaux" Madoura, Vallauris, Frankrike 1962. | 38 000 SEK |
894 | PABLO PICASSO, skål, "Personnages" Madoura, Vallauris, Frankrike 1956. | 21 000 SEK |
895 | PABLO PICASSO, vas, "Chouetton", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952. | 21 000 SEK |
896 | PABLO PICASSO, vas, "Vase gravé noir", Madoura Vallauris, Frankrike, 1953. | 38 000 SEK |
897 | PABLO PICASSO, fat, "Deux danseurs", Madoura, Vallauris, Frankrike 1956. | 16 000 SEK |
898 | PABLO PICASSO, fat, "Oiseau no 93", Madoura, Vallauris, Frankrike 1963. | 16 000 SEK |
899 | PABLO PICASSO, skålfat, "Oiseau au ver", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952. | 11 500 SEK |
900 | PABLO PICASSO, plakett "Visage", Madoura, Vallauris Frankrike 1954. | 4 500 SEK |
901 | BRODERI. "Sagan om Livets Slott"("Livets Saga"). 183,5 x 179 cm. Signerad AC 1930. | 42 000 SEK |
902 | BRODERI, på siden. 89,5 x 85,5 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson. | 7 000 SEK |
903 | BRODERI, på sammet. "Midsommarblommor". 93 x 88,5 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson. | 10 000 SEK |
904 | VÄVNAD. "Röd S-bård". Inplock på linnebotten. 149 x 76,5 cm. Signerad MMF. | 2 000 SEK |
905 | VÄVNADER, 4 st. "Röd häst". Gobelängteknik. ca 39,5 x 39 cm vardera. Signerade AB MMF. | 10 500 SEK |
906 | VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 49,5 x 179 cm. Signerad AB MMF. | Återrop |
907 | VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 62 x 104 cm. Signerad MMF. | 3 000 SEK |
908 | VÄVNAD. "Födelsedagen". Gobelängteknik. 194 x 130 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). | 19 000 SEK |
909 | VÄVNAD. "Bokstäverna". Gobelängvariant. 44 x 74 cm. Signerad BS. | 13 000 SEK |
910 | VÄVNAD. "Cerallbo". Gobelängvariant. 47,5 x 72 cm. Signerad BS (Barbro Sprinchorn), | 4 000 SEK |
911 | VÄVNAD. Slätväv. 248 x 137 cm. | 9 000 SEK |
912 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 150 x 220,5 cm. Signerad PF BROR.WIKSTRÖM (Pinton Frères). | 16 000 SEK |
913 | VÄVD TAPET. "Gånge Rolf, Rollon, duc de Normandie". 115 x 169,5 cm. Signerad GYNNING (Lars Gynning). Omkring 1960. | 4 000 SEK |
914 | VÄVD TAPET. "The Room". 204,5 x 113,5 cm. Signerad EO
(Elisabet Hasselberg-Olsson). | 12 000 SEK |
915 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 222 x 144,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 27 000 SEK |
916 | MATTA. "Åkerbär, ljus". Gobelängteknik. 199 x 125 cm. Signerad AB MMF BN. | 11 000 SEK |
917 | MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 245 x 173 cm. Signerad AB MMF BN. | 28 000 SEK |
918 | MATTA. "Tånga, ljus". Gobelängteknik. 226,5 x 182,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 31 100 SEK |
919 | MATTA. "Tånga, blå". Gobelängteknik. 250,5 x 175,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 22 000 SEK |
920 | MATTA. "Park gulorange". Gobelängteknik. 284,5 x 226,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 34 000 SEK |
921 | MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 549 x 291 cm. Signerad MLH JSJP ID. | 155 000 SEK |
922 | MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 224,5 x 164,5 cm. Signerad EG. | 6 000 SEK |
923 | MATTA. Gobelängteknik. 317 x 200,5 cm. Signerad SKLH KB 1966. | 18 000 SEK |
924 | MATTA. "Solfläckar". Gobelängteknik. 612,5 x 413,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 175 000 SEK |