Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1249 | VINKANNA, brons. Arkaiserande. | 5 500 SEK |
1250 | SVÄRD, brons. Troligen senare delen av de Stridande staternas period. | 19 000 SEK |
1251 | ORNAMENTDELAR, två stycken, brons. Möjligen Skytiska. | 3 500 SEK |
1252 | TEMPELKLOCKA, brons. Korea, Koryo 1300/1400-tal. | 170 000 SEK |
1253 | VAS med HÄNKEL, brons. Troligen Ming dynastin. | Återrop |
1254 | BRICKA, brons. Troligen Ming dynastin. | 4 000 SEK |
1255 | TEMPELKLOCKA, brons. Troligen Ming dynastin. | 24 000 SEK |
1256 | TEMPELKLOCKA, järn. Troligen Ming dynastin. | Återrop |
1257 | RÖKELSEKAR, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin. | 280 000 SEK |
1258 | SKULPTUR, brons Sen Ming dynasti, 1600-tal. | 120 000 SEK |
1259 | GUANYIN, järn. Troligen sen Ming dynasti. | Återrop |
1261 | GUANYIN, brons, Ming dynastin. | 5 000 SEK |
1262 | GUANYIN, brons. Ming dynastin. | 10 000 SEK |
1263 | VAS, brons. Troligen Ming dynastin (368-1644). | Återrop |
1264 | GUANYIN, trä. Troligen Ming dynastin. | Återrop |
1265 | GUDOM, brons. Sydostastien, troligen 14/1500-tal. | Återrop |
1266 | BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal. | 190 000 SEK |
1267 | BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin. | 140 000 SEK |
1268 | BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet, Qing dynastin, 17/1800-tal. | 15 500 SEK |
1269 | FIGURIN, förgylld brons. Sinotibetansk, 1800-tal. | 33 000 SEK |
1270 | FIGURIN, brons. Sinotibetansk, med Qianlongs märke, sen Qing dynasti. | Återrop |
1271 | FIGURIN, förgylld brons. Nepal, 1800-tal. | Återrop |
1272 | BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti. | Återrop |
1273 | SKULPTUR, trä. Qing dynastin, omkring år 1800. | 50 000 SEK |
1274 | SKULPTUR, trä. Qing dynastin. | Återrop |
1275 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med inskription och Xuandes märke. | 6 000 SEK |
1276 | GONG, brons med träställ. Qing dynastin. | 13 500 SEK |
1278 | HÅRPRYDNADER, tre delar, förgylld metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin. | 15 000 SEK |
1279 | HÅRPRYDNADER, sex delar, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin. | 12 000 SEK |
1280 | HÅRPRYDNADER, fyra stycken, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin. | 12 000 SEK |
1281 | SKÅL, cloisonne, Ming dynasti, 1600-tal. | 26 000 SEK |
1282 | KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 92 000 SEK |
1283 | MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Qing dynastin, 17/1800-tal. | 15 500 SEK |
1284 | BRICKA, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal. | 4 800 SEK |
1285 | VASER, ett par, cloisonne. 1800-talets andra hälft. | Återrop |
1286 | TEKANNA med LOCK, cloisonné, sen Qing dynasti. | 7 500 SEK |
1287 | BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. | 94 000 SEK |
1288 | BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1289 | HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | 18 000 SEK |
1290 | ASK med LOCK innehållande en CABARET, emalj på koppar. Qing dynastin, Canton, 1700-tal. | 23 000 SEK |
1291 | VAS, cloisonne. Japan, tidigt 1900-tal. | 3 000 SEK |
1292 | ASK med LOCK samt CABARET, lack. Sen Qing dynastin. | 70 000 SEK |
1293 | BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1294 | ASK med LOCK, lack. Qing dynastin. | 11 000 SEK |
1295 | TEDOSA med LOCK, silver med inläggningar av turkoser, nefrit och korall. Sen Qing dynasti. | 15 000 SEK |
1296 | BESTICKSETUI, försilvrat tenn och nefrit med inlagda stenar. Sen Qing dynasti. | Återrop |
1297 | RUYISPIRA, trä med inläggningar av nefrit, korall, turkos och andra stenar. Qing dynastin, troligen Qianlong. | 82 000 SEK |
1298 | FIGURINER, ett par, elfenben. Sen Qing dynastin. | Återrop |
1299 | SCHATULL, lack och trä, med SCHACKPJÄSER, 32 stycken, ben och elfenben. Qing dynastin. | 15 000 SEK |
1300 | SKRIVSET, trä och lack. Japan, tidigt 1900-tal. | Återrop |
1301 | SKULPTUR, bambu. Qing dynastin, 1800-tal. | 9 000 SEK |
1302 | SKULPTUR, bambu. Qing dynastin. | 20 000 SEK |
1303 | PENSELVAS, bambu. Sen Qing dynasti. | 11 500 SEK |
1304 | BORD, hardwood. Qing dynastin. | 3 000 SEK |
1305 | ARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin. | Återrop |
1306 | BORD, hardwood. Qing dynastin. | 30 000 SEK |
1307 | ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin. | 5 000 SEK |
1308 | ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin. | 5 000 SEK |
1309 | BORD, hardwood. Qing dynastin. | 4 500 SEK |
1310 | PENSELSTÄLL, trä, Qing dynastin. | 12 500 SEK |
1311 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 1 600 000 SEK |
1312 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 580 000 SEK |
1313 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, 1700-tal. | 310 000 SEK |
1314 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Sen Qing dynasti. | 98 000 SEK |
1315 | VRISTSTÖD, elfenben. Qing dynastin. | 32 000 SEK |
1316 | SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynasti. | 26 000 SEK |
1318 | FIGUR, elfenben. Sen Qing dynasti, 1800-tal. | 8 000 SEK |
1319 | SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
1320 | FIGURIN, elfenben. Qing dynastin. | Återrop |
1321 | SKULPTUR, elfenben. Japan, Meiji. | 35 000 SEK |
1322 | NETSUKES, två stycken, elfenben. Japan, Meiji. | 8 000 SEK |
1323 | NETSUKES, sju stycken, samt BÄLTESSPÄNNE, elfenben, trä samt ben. Japan, Meiji. | 6 500 SEK |
1324 | NETSUKES, sex stycken, elfenben. Japan, Meiji omkring 1900. | 17 000 SEK |
1325 | NETSUKES, åtta stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji. | 12 000 SEK |
1326 | NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji. | 11 500 SEK |
1327 | PENSELSTÄLL, sten, arkaiserande. | Återrop |
1328 | PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin, 1900-talets början. | 195 000 SEK |
1329 | SKULPTUR, sten. Kina, 1900-talets första hälft. | 70 000 SEK |
1330 | VINOFFERSKÅL, nefrit, sen Qing dynasti. | 7 500 SEK |
1331 | URNA med LOCK, nefrit. Troligen sen Qing, Qianlongs fyra karaktärers märke. | 25 000 SEK |
1332 | SKULPTUR, grön sten, sen Qing dynasti. | 38 000 SEK |
1333 | FIGURIN, nefrit. Qing dynastin. | 110 000 SEK |
1334 | VINOFFERSKÅL, nefrit. Sen Qing dynasti. | 75 000 SEK |
1335 | BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin. | 26 000 SEK |
1336 | VAS med LOCK, vit sten. Akaiserande. | 20 000 SEK |
1337 | RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti. | 6 500 SEK |
1338 | RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti. | 5 000 SEK |
1339 | PENSELSTÄLL, sten, sen Qing dynasti. | 37 000 SEK |
1340 | SPEGELGLASMÅLING. Qing dynastin, 1700-tal. | 30 000 SEK |
1341 | OKÄND KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, 17/1800-tal. | Återrop |
1342 | OKÄND KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, 17/1800-tal. | Återrop |
1343 | RULLMÅLNING samt KALLIGRAFI, Qing dynastin. | 145 000 SEK |
1344 | RULLMÅLNING, Qing dynastin. | 135 000 SEK |
1345 | RULLMÅLNING, Qing dynastin. | 58 000 SEK |
1346 | RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin. | 40 000 SEK |
1347 | RULLMÅLNING, Qing dynastin. | 21 000 SEK |
1348 | RULLMÅLNING, Qing dynastin. | 39 000 SEK |
1349 | RULLMÅLNING, Qing dynastin. | 15 000 SEK |
1350 | OKÄND KONSTNÄR, akvarell på papper, porträtt föreställande kejsar Hongwu (1368-1398), grundare av Mingdynastin. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1351 | Utamaro, TRÄSNITT (5). Shungamotiv, omkring 1790-1805. | 6 500 SEK |