Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1452 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
1453 | FIGURIN, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1454 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 9 000 SEK |
1455 | KANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 10 500 SEK |
1456 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1457 | FAT, kompaniporslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
1458 | SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
1459 | SERVIS, sex delar, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
1460 | SERVISDELAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1461 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 16 500 SEK |
1462 | TEKOPPAR två stycken och FAT, fem stycken, kompaniporlsin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 12 500 SEK |
1463 | GARNITYR, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 11 500 SEK |
1464 | MUGG, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 2 400 SEK |
1465 | KAFFEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1466 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
1467 | TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1468 | TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 25 000 SEK |
1469 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
1470 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 500 SEK |
1471 | FIGURIN, porslin. Qing dynastin. | 10 000 SEK |
1472 | FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 8 500 SEK |
1473 | FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1474 | URNOR med LOCK ett par, kompaniporslin. Qianlong (1736-1795). | Återrop |
1475 | SERVIS, 58 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 40 000 SEK |
1476 | SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1477 | FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | Återrop |
1478 | SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
1479 | TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1480 | KAROTTER med LOCK, två stycken, samt FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 9 000 SEK |
1481 | URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 44 000 SEK |
1482 | BÄRTALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1483 | TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1484 | KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
1485 | FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). Circa 1730. | Återrop |
1486 | BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng, 1730-tal. Sällsynt. | Återrop |
1487 | TERRINFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 52 000 SEK |
1488 | FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1489 | SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1490 | TALLRIKAR, två stycken, samt STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | 10 500 SEK |
1491 | STEKFAT samt CREMEKOPPAR, två stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1796). | 4 800 SEK |
1492 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal. | Återrop |
1493 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal. | Återrop |
1494 | VAS, porslin. Kanton, sen Qing dynasti. | 7 500 SEK |
1495 | YTTERFODER med FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. Kanton. | 6 000 SEK |
1496 | SKÅLFAT, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal. | 9 000 SEK |
1497 | ASIETTER, 17 stycken, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal. | 6 000 SEK |
1498 | PERUKSTOCK/HATTSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 5 500 SEK |
1499 | FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 65 800 SEK |
1500 | URNA, porslin. Sen Qing dynastin, 1800-tal. | 12 500 SEK |
1501 | FAT, porslin. sen Qing dynasti. | 74 000 SEK |
1502 | BÄGARE, porslin. Qing dynastin, Qianlongs märke. | 9 000 SEK |
1503 | PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke i guld. | 6 000 SEK |
1505 | FAT, porslin. Troligen sen Qing dynasti, med Qianlogs sigillmärke. | 49 000 SEK |
1506 | SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti. | 12 000 SEK |
1507 | VAS, porslin. Troligen Republik och Kina 1900-talets första hälft. | Återrop |
1508 | VAS, porslin. Qing dynastin. | 5 000 SEK |
1509 | VAS, porslin. Sen Qing dynasti, men Qianlongs fyra karaktärers märke. | 17 500 SEK |
1510 | SKÅL, porslin. Qing dynastin med Jiaqingsmärke. | 36 000 SEK |
1511 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke. | 38 000 SEK |
1512 | FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, med Jiaqings sigillmärke (1796-1820). | 21 000 SEK |
1513 | SKÅL, porslin. Qing dynastin. | 7 000 SEK |
1514 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1515 | VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, troligen Yongzheng med Wanli sex karaktärers märke. | Återrop |
1516 | LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1517 | VASER, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal, med Qianlongs sigillmärke. | Återrop |
1518 | URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1519 | URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Kangxis sex karaktärers märke. | Återrop |
1520 | SKÅL, porslin. Qing dynasti med Qianlongs märke. | 6 000 SEK |
1521 | SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sigillmärke. | Återrop |
1522 | FAT, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke. | Återrop |
1523 | SKÅLAR, ett par, porslin, Qing dynastin(1874-1908). | Återrop |
1524 | FAT, porslin. Qing dynastin med hallmärke i blått. Qing dynastin. | 6 000 SEK |
1525 | SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, med Guangxus sex karaktärers märke. | 39 000 SEK |
1526 | SKÅL, porslin. Sen Qing dynastin med Guangxus sex karaktärers märke. | 10 500 SEK |
1527 | SKÅLAR, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal. | 26 000 SEK |
1528 | VAS, porslin. Kina, troligen Republik med Qianlongs sigillmärke. | 19 000 SEK |
1529 | VASER, ett par. Troligen Republik 1900-talets första hälft med Hongxians fyra karaktärers märke. | 35 000 SEK |
1530 | SKÅL, porslin. Troligen Republik med Hongxians fyra karaktärers märke. | 17 000 SEK |
1531 | TEKANNA med LOCK, porslin. Troligen Republik med Jiaqings sigillmärke. | 25 000 SEK |
1532 | VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlongs sigillmärke. | 10 000 SEK |
1533 | FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin. | 4 000 SEK |
1534 | TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti. | 44 000 SEK |
1535 | PERUKSTOCKAR/LYKTOR, ett par, porslin. Qing dynastin med Guangxus märke. | 14 500 SEK |
1536 | FLASKA, porslin. Ming dynastin, Chenghua (1465-87). | 27 000 SEK |
1537 | FAT, porslin. Ming dynastin, Jiajings sex karaktärers märke och period (1522-66). | Återrop |
1538 | URNA, porslin. Ming dynastin, med Jiajings sex karaktärers märke och period (1522-66). | 72 000 SEK |
1539 | FAT, porslin. Ming dynastin med Wanlis sex karaktärers märke och period (1573-1619). | 75 000 SEK |
1540 | URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
1541 | KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620). | Återrop |
1542 | FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal. | 40 000 SEK |
1543 | SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 13 000 SEK |
1544 | URNA, porslin. Kina, 1600-tal. | Återrop |
1545 | VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644). | 34 000 SEK |
1546 | SKÅL, porslin. Ming dynastin med Jiajings sex karaktärers märke. | 25 000 SEK |
1547 | SKÅLFAT, porslin. Transition, 1600-tal. | 7 000 SEK |
1548 | SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal. | 5 500 SEK |
1549 | URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | 39 000 SEK |
1550 | URNA, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
1551 | URNA, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
1552 | PENSELSTÄLL, porslin. Transition, 1600-tal. | 33 000 SEK |