Balusterformade med pistolhänklar, efter Mariebergs modell, dekor i blått, rött och guld. Marmorerad sockel. En sida med medaljong med initialer ”EL”, den andra med medaljong med devis ”Helgad åt Wänskapen”. Höjd 42 cm.
Förgyllningen med slitage samt spricka
Commissioned by Captain Elias Lind in Canton. Thence by descent to Margareta Lovisa Charlotta Blix, married Leijonanchar (1822-1903).