Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1245. VAS, porslin. Ming dynastin.
1245. VAS, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1689. VAS, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1689. VAS, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1222. VAS, lergods. Troligen Tang dynastin.
1222. VAS, lergods. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1253. VAS med HÄNKEL, brons. Troligen Ming dynastin.
1253. VAS med HÄNKEL, brons. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1673. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1673. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
14 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1620. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e.Kr).
1620. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1647. FIGURIN, keramik. Sex dynastierna (222-589).
1647. FIGURIN, keramik. Sex dynastierna (222-589).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1520. SKÅL, porslin. Qing dynasti med Qianlongs märke.
1520. SKÅL, porslin. Qing dynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1631. BURK med LOCK, keramik. Nordlig Song dynasti (960-1279).
1631. BURK med LOCK, keramik. Nordlig Song dynasti (960-1279).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1522. FAT, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
1522. FAT, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
37. Georg von Rosen, "Sfinxen vid Gizeh".
37. Georg von Rosen, "Sfinxen vid Gizeh".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
25. AXEL LINDMAN, olja på pannå, sign daterad Capri 1892.
25. AXEL LINDMAN, olja på pannå, sign daterad Capri 1892.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
254. Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".
254. Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
330. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Man i orientaliska kläder.
330. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Man i orientaliska kläder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
313. Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.
313. Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
331. NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.
331. NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
350. Johan Fredrik Martin, "Stockholm ifrån södra sidan".
350. Johan Fredrik Martin, "Stockholm ifrån södra sidan".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. JOHANN HIRT, Brunpatinerad brons.
178. JOHANN HIRT, Brunpatinerad brons.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
247. Marcus Larsson, Hjulångare på stormigt hav.
247. Marcus Larsson, Hjulångare på stormigt hav.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
505. AMPEL, för ett ljus. Nordeuropa, 1800-talets början.
505. AMPEL, för ett ljus. Nordeuropa, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
504. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
504. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
905. RING, gammalslipad diamant, 5.05 ct.
905. RING, gammalslipad diamant, 5.05 ct.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
180 000 - 185 000 SEK
1163. SEMIANTIK ISFAHAN. 341,5 x 214 cm.
1163. SEMIANTIK ISFAHAN. 341,5 x 214 cm.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
1046. COLLIER, briljantslipad diamant, 3.77 ct, infattad i guldcollier.
1046. COLLIER, briljantslipad diamant, 3.77 ct, infattad i guldcollier.
Klubbat pris 
235 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
1047. COLLIER, orientaliska pärlor, 5,2-2,2 mm, lås med små diamanter.
1047. COLLIER, orientaliska pärlor, 5,2-2,2 mm, lås med små diamanter.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
21. Anna Palm de Rosa, Vy över kungliga slottet samt nationalmuseum.
21. Anna Palm de Rosa, Vy över kungliga slottet samt nationalmuseum.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1180. SEMIANTIK KESHAN. 392 x 313 cm.
1180. SEMIANTIK KESHAN. 392 x 313 cm.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
6. Mosse Stoopendaal, Skäggdopping i vass.
6. Mosse Stoopendaal, Skäggdopping i vass.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1162. SEMIANTIK ISFAHAN. 319 x 227,5 cm.
1162. SEMIANTIK ISFAHAN. 319 x 227,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
1205. SEMIANTIK TÄBRIS. 598 x 402 cm.
1205. SEMIANTIK TÄBRIS. 598 x 402 cm.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1164. SEMIANTIK ISFAHAN. 225,5 x 154 cm.
1164. SEMIANTIK ISFAHAN. 225,5 x 154 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
206. Louis Douzette, Landskap med solnedgång.
206. Louis Douzette, Landskap med solnedgång.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
104. Per Ekström, Solnedgång.
104. Per Ekström, Solnedgång.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1585. SERVIS, 175 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1585. SERVIS, 175 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
448. MARQUISER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
448. MARQUISER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
248. Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.
248. Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
250. Edvard Bergh, Skogslandskap.
250. Edvard Bergh, Skogslandskap.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
213. Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.
213. Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
172. Anders Sandström, Uggla.
172. Anders Sandström, Uggla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
24. Alfred Wahlberg, "Åskvädersstämning från fälten vid Auvers".
24. Alfred Wahlberg, "Åskvädersstämning från fälten vid Auvers".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
669. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal.
669. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
559. JORD- OCH HIMMELSGLOB, av Anders Åkerman 1762.
559. JORD- OCH HIMMELSGLOB, av Anders Åkerman 1762.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
1501. FAT, porslin. sen Qing dynasti.
1501. FAT, porslin. sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
44. Anton Genberg, Motiv från Fiskebäckskil.
44. Anton Genberg, Motiv från Fiskebäckskil.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
166. Kent Ullberg, "Örnklippa".
166. Kent Ullberg, "Örnklippa".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
276. William Anderson Tillskriven, Båtar på redden.
276. William Anderson Tillskriven, Båtar på redden.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
847. ARMBAND, smaragder med antikslipade diamanter, 1950-tal.
847. ARMBAND, smaragder med antikslipade diamanter, 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
164. Nils Möllerberg, "Kvinna med draperi".
164. Nils Möllerberg, "Kvinna med draperi".
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
754. BÄGARE, av Johan Schenck, Stockholm 1709. Karolinsk.
754. BÄGARE, av Johan Schenck, Stockholm 1709. Karolinsk.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
743. POKAL, av Rebecca Emes och Edward Barnard I, London 1818.
743. POKAL, av Rebecca Emes och Edward Barnard I, London 1818.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1258. SKULPTUR, brons Sen Ming dynasti, 1600-tal.
1258. SKULPTUR, brons Sen Ming dynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1601. VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1601. VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1403. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1403. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
586. PRYDNADSSKÖLD. Troligen av Hjalmar Norrström, Eskilstuna 1800-talets slut.
586. PRYDNADSSKÖLD. Troligen av Hjalmar Norrström, Eskilstuna 1800-talets slut.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
933. MAGNIFIK DIAMANTCOLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 36 ct.
933. MAGNIFIK DIAMANTCOLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 36 ct.
Klubbat pris 
430 000 SEK
Utropspris
425 000 - 450 000 SEK
573. KNIVAR MED AGATSKAFT, sex stycken. Barock, 1700-tal.
573. KNIVAR MED AGATSKAFT, sex stycken. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1170. SEMIANTIK/OLD ISFAHAN FIGURAL. 232,5 x 154.5 cm.
1170. SEMIANTIK/OLD ISFAHAN FIGURAL. 232,5 x 154.5 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
238. Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina".
238. Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1308. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
1308. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1304. BORD, hardwood. Qing dynastin.
1304. BORD, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1306. BORD, hardwood. Qing dynastin.
1306. BORD, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1305. ARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
1305. ARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1307. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
1307. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1309. BORD, hardwood. Qing dynastin.
1309. BORD, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
732. FAT, av Isak Sauer, Stockholm 1759. Rokoko.
732. FAT, av Isak Sauer, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1168. SEMIANTIK ISFAHAN. 216.5 x 135,5 cm.
1168. SEMIANTIK ISFAHAN. 216.5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
515. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
495. LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
495. LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
306. Justus Juncker, Köksbestyr.
306. Justus Juncker, Köksbestyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
530. VÄGGPENDYL, av André Hessén. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI.
530. VÄGGPENDYL, av André Hessén. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
720. LJUSSTAKAR, 4 st lika, Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1761. Rokoko.
720. LJUSSTAKAR, 4 st lika, Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris 
1 000 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
1518. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1518. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1441. YTTERFODER/BASSÄNG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1441. YTTERFODER/BASSÄNG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1493. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1493. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
651. PRAKTFAT, rött glas. Italien/Frankrike, omkring 1800.
651. PRAKTFAT, rött glas. Italien/Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1511. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Yongzhengs  sex karaktärers märke.
1511. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1478. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1478. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
88. Bruno Liljefors, Terräng med smygande katt.
88. Bruno Liljefors, Terräng med smygande katt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
71. Prins Eugen, "Saltsjökvarn, vårafton 1907".
71. Prins Eugen, "Saltsjökvarn, vårafton 1907".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1194. SEMIANTIK MESHED. 486,5 x 382,5 cm.
1194. SEMIANTIK MESHED. 486,5 x 382,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
424. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
424. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?