1136
273864

CHOKLADKOPP med LOCK, FAT och SKED. Silver, invändigt förgylld. Osmansk, Turkiet sent 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
530 - 618 EUR
546 - 638 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Graverad vågliknande dekor. Stämplar bl.a. svårtydd tugra. Höjd med lock och fat 15,7 cm, vikt 476,2 g.
Lilla stämpeln betyder sahh, "äkta".

Obetydligt slitage. Skeden med ett eventuellt senare dekorelement.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

11. Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1966.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
Aktuellt bud:
9 500 SEK