Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal. | 46 000 SEK |
2 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva" samt bord "Äpplet" ur serien Paradiset. | 22 000 SEK |
3 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal. | 54 000 SEK |
4 | GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33. | 24 000 SEK |
5 | BRUNO MATHSSON, karmstol, ca 1931. | 6 000 SEK |
6 | BRUNO MATHSON, slagbord "Maria", Firma Karl Mathsson sannolikt 1940-tal. | 16 000 SEK |
7 | AXEL LARSSON, vilfåtölj, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors sannolikt 1940-tal. | 4 000 SEK |
8 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", Triva-serien, Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping, 1950-60-tal. | 29 000 SEK |
9 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, sideboard, Nordiska Kompaniet, Trivaserie, 1960-tal. | 9 000 SEK |
10 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Onkel Adam", Triva-serien, Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping, 1964. | 15 000 SEK |
11 | TORE AHLSÉN, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 33 000 SEK |
12 | STIG LINDBERG, bord, Gustavsberg 1950-tal. | 12 000 SEK |
13 | CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Gösta Westerberg AB, Stockholm 1950-tal. | 17 000 SEK |
14 | UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, golvlampor, 1 par, Luxus, 1950-tal. | 18 500 SEK |
15 | HERTHA BENGTSSON, servis, 60 delar, "Blå eld", Rörstrand. | 10 500 SEK |
16 | ERIK KARLSTRÖM, stolar, 1 par, ca 1965. | 6 000 SEK |
17 | ERIK KARLSTRÖM, stolar, 1 par, ca 1965. | 6 000 SEK |
18 | STIG LINDBERG, tallrikar, 12 st, "Löja", Gustavsberg 1948-62. | 9 000 SEK |
19 | KARL-ERIK EKSELIUS, fåtöljer ett par, JOC Vetlanda 1960-talets början. | 11 000 SEK |
20 | BERTIL VALLIEN, golvljusstake "Livets träd", Boda Smide. | 16 000 SEK |
21 | HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj, "Ovalia". | 17 000 SEK |
22 | JAN EKSELIUS, fåtölj med fotpall "Etcetera" eller "Jan". J.O Carlsson 1970-tal. | 8 000 SEK |
23 | JONAS BOHLIN, stolar, ett par, "Skeppsholmen", Jonas Bohlin Design AB. | 11 000 SEK |
24 | JONAS BOHLIN, karmstol "Skeppsholmen", Jonas Bohlin Design AB. | 5 500 SEK |
25 | JONAS BOHLIN, pallar "Palett", 3 st, Jonas Bohlin Design AB.. | 5 500 SEK |
26 | JONAS BOHLIN, skåp "Slottsbacken", Källemo, 1987-88. | Återrop |
27 | JONAS BOHLIN, matbord "Triptyk", Källemo 1989. | 7 000 SEK |
28 | JONAS BOHLIN, karmstol "Concrete", Källemo AB, 1980-talets början. | 100 000 SEK |
29 | JONAS BOHLIN, bord, "Concrete", Källemo, Värnamo. | 5 500 SEK |
30 | JONAS BOHLIN, karmstol, "Concrete", Källemo AB, Värnamo 1981. | 30 000 SEK |
31 | JONAS LINDVALL, ljusstakar, 4 st "Noster", Skandiform. | 5 000 SEK |
32 | KENNET WILLIAMSSON OCH OIVA TOIKKA, skulptur. | 6 500 SEK |
33 | MATS THESELIUS, fåtölj, "Aluminiumfåtölj", Källemo AB, Värnamo ca 1990. | 46 000 SEK |
34 | MATS THESELIUS, fåtölj, "Aluminium/Theselius", Källemo efter 1990. | 17 000 SEK |
35 | MATS THESELIUS, fåtöljer, ett par, "Aluminium/Theselius", Källemo efter 1990. | 48 000 SEK |
36 | MATS THESELIUS, fåtöljer, ett par, "Aluminium/Theselius", Källemo efter 1990. | 29 000 SEK |
37 | MATS THESELIUS, vikskärm, "Rörligt Objekt", Källemo, efter 1989. | 20 000 SEK |
38 | MATS THESELIUS, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999. | 42 000 SEK |
39 | CAROLINE SCHLYTER, bord/bänk "Trapp", Forsnäs 1990-tal. | 7 500 SEK |
40 | CAROLINE SCHLYTER, pall, "Tripp", Forsnäs, 1990-tal. | 6 500 SEK |
41 | CAROLINE SCHLYTER, barnstol "Lilla M", Forsnäs 1990-tal. | 3 000 SEK |
42 | Skåp, "Pelare", Rolf Hanson för Källemo AB, Värnamo. | Återrop |
43 | ALF LINDER, soffbord, Källemo, Värnamo 1995. | 19 000 SEK |
44 | JONAS ROOTH, ljuskrona, Kivik. | 18 000 SEK |
45 | JOHAN LINTON, vilstol "Caravaggio", Källemo 1998-2002. | Återrop |
46 | VESA HONKONEN, stolar 1 par samt bord, "Kiasma" för Källemo AB, 2008. | 11 000 SEK |
47 | POUL HENNINGSEN, bordslampa 4/3, Louis Poulsen, Danmark. | 15 000 SEK |
48 | POUL HENNINGSEN, ytterbelysning för vägg, ett par, "Modell PH", för Louis Poulsen, Danmark. | 26 000 SEK |
49 | HANS J WEGNER, skalsoffa, Fritz Hansen, Danmark, 1950-tal. | 50 000 SEK |
50 | HANS J WEGNER, skalstol, Fritz Hansen, Danmark 1950-tal. | 36 000 SEK |
51 | HANS J WEGNER, soffbord, Fritz Hansen, Danmark 1950-tal. | 4 000 SEK |
52 | HANS J WEGNER, matbord med klaffar, för Andreas Tuck Danmark. | 46 000 SEK |
53 | HANS J WEGNER, "Y-stolen", 6 st, Carl Hansen & Son, Danmark 1950-60-tal. | 31 000 SEK |
54 | HANS J WEGNER, "Y-stolen", 6 st, Carl Hansen & Son, Danmark 1950-60-tal. | 34 000 SEK |
55 | BØRGE MOGENSEN, pall, Fredrica Stolefabrik, Danmark, 1960-tal. | 5 500 SEK |
56 | BØRGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Spanska Stolen", Fredericia Stolefabrik, Danmark. | 25 000 SEK |
57 | HANS J WEGNER, karmstol, "Peacock chair", Johannes Hansen, Danmark. | 17 500 SEK |
58 | HANS J WEGNER, stolar, 6 st "Savbukkestolen", Carl Hansen & Son, Odense, Danmark 1950-60-tal. | 25 000 SEK |
59 | ARNE JACOBSEN, bordsarmatur "AJ", Louis Poulsen, Danmark, 1960-tal. | 6 500 SEK |
60 | ARNE JACOBSEN, soffbord, Fritz Hansen, Danmark, 1968. | 7 000 SEK |
61 | ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", för Fritz Hansen, Danmark 1998. | 22 000 SEK |
62 | ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark 1963. | 8 300 SEK |
63 | ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 2001. | 16 000 SEK |
64 | POUL KJAERHOLM, soffa "PK-31-3", E Kold Christensen, Danmark. | 62 000 SEK |
65 | POUL KJAERHOLM, soffa "PK-31-2", E Kold Christensen, Danmark. | 17 500 SEK |
66 | POUL KJAERHOLM, fåtölj "pk-31", E Kold Christensen, Danmark. | 31 000 SEK |
67 | PAUL KJAERHOLM, soffbord "PK-59", E Kold Christensen, Danmark. | 12 000 SEK |
68 | POUL KJAERHOLM, karmstol "PK-11" för E Kold Christensen, Danmark. | 21 000 SEK |
69 | KRISTIAN SOLMER VEDEL, karmstolar, 1 par "Modus", Søren Willadsen Möbelfabrik, Danmark, 1960/70-tal. | 4 000 SEK |
70 | POUL HENNINGSEN, ytterbelysning för vägg, ett par, "Modell PH", Louis Poulsen, Danmark. | 10 500 SEK |
71 | VERNER PANTON, takarmatur "VP-Globe", för Louis Poulsen, Danmark. | 12 000 SEK |
72 | VERNER PANTON, stolar, 4 st "Panton chair" Herman Miller, 1971 och 1976. | 8 200 SEK |
73 | VERNER PANTON, taklampa "Fun 3 DM" Danmark 1960-tal. | 32 000 SEK |
74 | VERNER PANTON, taklampor, 2 st "Fun 2 DM", Danmark 1960-tal. | 6 000 SEK |
75 | NANNA och JÖRGEN DITZEL, fåtölj med fotpall, för A/S Kolds Savverk, Danmark 1950-tal. | 22 000 SEK |
76 | IB KOFOED LARSEN, fåtöljer 1 par, "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal. | 36 000 SEK |
77 | PAUL KJAERHOLM, soffbord "PK-59", E Kold Christensen, Danmark. | 11 000 SEK |
78 | POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-22", Fritz Hansen, Danmark 2000. | 12 000 SEK |
79 | ERIK OLE JÖRGENSEN, fåtölj, Bovirke, 1950-tal. | 10 000 SEK |
80 | JOHANNES FOERSOM, PETER HIORT-LORENZEN, karmstol "Cobra", Erik Jørgensen, Danmark. | 3 000 SEK |
81 | BERNARD PEDERSEN & SON, sideboard, Danmark ca 1970. | 26 000 SEK |
82 | BJÖRN WIINBLAD, matbord, Danmark. | 16 500 SEK |
83 | MARC NEWSON, cykel "MN04", Biomega, Danmark. | 15 000 SEK |
84 | EERO SAARINEN, karmstolar, 6 st, "Tulip", Knoll International, USA. | 25 000 SEK |
85 | ALVAR AALTO, fåtölj "Nr 31", O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B, Finland, sannolikt 1940-tal. | 25 000 SEK |
86 | ALVAR AALTO, fåtölj, model 36/401, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B, Åbo för Artek, Finland sannolikt 1940-tal. | 6 000 SEK |
87 | ALVAR AALTO, vikskärm, Artek, Finland. Modellnummer 100. | 8 500 SEK |
88 | SAARA HOPEA, fat, Finland, 1960-tal. | 5 200 SEK |
89 | ALVAR AALTO, vas, Iittala, Finland sannolikt sent 1960-tal. | 8 000 SEK |
90 | FLORENCE KNOLL, sideboard, Knoll International, USA 1960-tal. | 54 000 SEK |
91 | SERGE MOUILLE, väggplampa, "Chachan" Frankrike 1950-tal. | 19 500 SEK |
92 | ANGELO LELLI, takarmatur, "Suspended ceiling light", Arredoluce, Italien 1950-tal. | 40 000 SEK |
93 | SIMON GAVINA, pall, "Omaggio ad Andy Warhol", Ultramobile Collection, Studio Simon, Bologna, Italien efter 1973. | 7 500 SEK |
94 | PIERO FORNASETTI, spegel, Italien 1950-tal. | 11 000 SEK |
95 | PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Adamo" Fornasetti, Milano, Italien. | 22 000 SEK |
96 | PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva" Fornasetti, Milano, Italien. | 21 000 SEK |
97 | PIERO FORNASETTI, burk, Milano Italien. | 3 500 SEK |
98 | ACHILLE & PIER CASTIGLIONE, golvlampa, "Arco" för Flos, Nave, Italien. | 9 500 SEK |
99 | GINO VISTOSI, tillskriven, takarmatur, Italien, 1960-tal. | 6 000 SEK |
100 | PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Astro labio", Milano, Italien. | 24 000 SEK |