Porslin, tryckt och målad dekor i svart och guld. Märkt ALTO HAUT TOP ADAMO FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY samt numrerade 1-12. Diameter 26,5 cm.
Obetydligt slitage, enstaka repor.(12)
Patrick Muriés, "Fornasetti Designer of Dream". Thames and Hudson, London 1991 sid 240-241.
Modellen formgiven 1954.