För Nordiska Kompaniets "Triva serie". Fåtölj med hög rygg, svängda sidor, rosa klädsel och ben av bok. Bord, teak, runt på pelarfot, märkt med etikett NK:s verkstäder Nyköping Design: Kerstin Hörlin-Holmquist Made in Sweden Triva, samt stämplat 26 MRS 1965. Diameter 48, höjd 53 cm.
Smärre slitage.
Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-97). Ritade möbler och textilier för NK åren 1952-64. Efter NK tiden ritade hon möbler för en mängd andra företag, t.ex. OPE-möbler.
Möbelgruppen "Paradiset" formgiven år 1958 blev en försäljningsframgång för NK och soffgruppen med fåtöljerna "Adam" gjordes i stora serier under 1950-talet. Emellertid är fåtöljen Eva mer ovanlig på marknaden.